Инфоурок Английский язык КонспектыТехнологическая карта урока английского языка в 7 классе. Тема урока: «News stories»

Технологическая карта урока английского языка в 7 классе. Тема урока: «News stories»

Скачать материал

Технологическая карта урока английского языка в 7 К классе

 

Тема урока: «News stories»

Тип: Урок усвоения новых знаний.

Цели: активизация новых лексических единиц по теме «News stories»

Задачи: 

Обучающая: научиться вести  разговор о различных средствах массовой информации, тренировать  умения  использовать  прошедшее  длительное  время  в  речи;

Развивающая: развивать коммуникативные универсальные учебные действия, развивать умения работать с     информацией;

Воспитательная: воспитывать информационную культуру, толерантность и уважение к разным точкам зрения.

Формируемые УУД:

Коммуникативные УУД: выбирать  адекватные  языковые и речевые  средства  для решения  коммуникативных  задач , уметь работать индивидуально, парно и в группе; формулировать собственное мнение, способность аргументировать и координировать её с позициями партнёров в сотрудничестве при выработке общего решения в совместной деятельности; способность сохранять доброжелательное отношение друг к другу в ситуации спора и противоречия интересов; умение с помощью вопросов выяснять недостающую информацию;

Регулятивные УУД: развивать навыки целеполагания ,   адекватно воспринимать  предложения учителя по исправлению допущенных ошибок, тренировать  умения  адекватно  оценивать  свою  деятельность;

Познавательные УУД: самостоятельно выделять и формулировать познавательную цель,  развитие познавательной инициативы (умение задавать вопросы, участвовать в учебном сотрудничестве); 

Личностные УУД: развивать учебно-­познавательный интерес к изучаемому  учебному материалу на  основе  повторения  изученного  и  хорошо знакомого.

 

 

 

 

 

 

 

Ход урока

Этап

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

Формируемые УУД

Организационный момент

Good morning boys and girls. Sit down, please. How are you?
What is the date today?

What day of the week is it today?

PP: I’m fine, thanks ,    I’m well.. etc.

 

Постановка цели и задач урока

There are a lot of proverbs in the English language. Look at the screen and read the proverbs.

а) If people weren’t so bored then bad news wouldn’t be so popular.

б) Bad news is the first to come.

в) No news is good news.

г) News doesn’t sleep on the way

д) The earth has ears, news has wings.

Try to find Russian equivalent to them. 

What is the common word in these proverbs? How does it translate?

Where can we find news?

What is the TOPIC/THEME of our lesson?

At  the lesson today we’re going to speak about news, about different types of media where we can find news. You will learn how to tell and react to news.

Учащиеся читают пословицы и переводят их.

 

 

 

«Плохие вести не сидят на месте»

 

 

Находят общее слово NEWS, переводят его НОВОСТИ.

 

- из газет, журналов, ТВ . Интернета..

- Новости, СМИ

 

Введение новой темы

I`d like to begin our lesson with the question: What types of media do you know?

Main types of news media:  Print media ,The Internet, Broadcast media, Newspapers,  Television,  Magazines,  Radio. Слайд 3

 

What  type  of  media  do  you  prefer? Do you prefer watching TV? Maybe you like  listening  to  the  radio  or  surfing  the  Net? What is your favourite type  of  Media? Слайд  4

 

Please, pay attention to prepositions!

in newspaper

on television

on the radio

on the Internet  (Слайд 5)     

Your next task is to match the words and their definitions. (Слайд6)

А) Television  В)  Newspaper    C) The Internet  D)  Radio

1. a paper printed and sold usually daily or weekly with news, advertisements etc.;

2. the process of sending and receiving messages through the air; broadcasting programmes for people to listen to;

3. broadcasting programmes (the news, plays, advertisements, shows, etc.) for people to watch on their television sets;

4. a way to communicate with your partner who might be a thousand miles away using the computer (e-mails).    

 

Now, please, open your books at page36. ex.2.   Let”s Take new words: local/national/international news, ¬ daily horoscopes, ¬ interviews, ¬ weather reports, ¬ interesting articles, ¬ music, ¬ TV guide, ¬ cartoon strips, ¬ chat shows, ¬ advertisements, ¬ celebrity gossip, ¬ fashion and beauty advice , ¬ documentaries.

 

Boys and girls,  use the new words to answer the question. “What does each type of media provide us with?”

TV provides us with news, interviews, weather reports, documentaries, music, chat shows and advertisements.

Radio provides us with news, weather reports, interviews and music.

Newspapers and magazines provide us with interesting articles, TV guides, cartoon strips, horoscopes, fashion and beauty advice, celebrity gossip. Слайд 14

Учащиеся перечисляют: The Internet, Newspapers,  TV,  Radio.

 

 

 

 

Отвечают на вопрос

 

 

 

Читают вслух предлоги.

 

 

 

 

 

 

 

Выполняют задание, соотносят дефиниции со словами.

 

 

 

 

 

 

Повторяют слова за учителем и переводят.

 

 

 

 

Отвечают:

TV provides us with…..

Internet  provides us with …

Newspapers and magazines provide us with

 

Физкультминутка

I think it’s time to have a rest. Stand up. I see your eyes are tired. Let’s do exercise for your eyes.

Look left, look right

Look left, look right

Move your eyes round clockwise

And in the opposite direction

Once again – clockwise, in the opposite direction.

That’s enough. Sit down please.

Выполняют физкультминутку за учителем

 

 

Закрепление изученной

темы

And now could you look at ex.3a p. 36. You see four stories  but where could you see  them?  Listen  this  stories  and  answer  the  questions  ex.  3b  p.36.

So look at the screen. You can see 4 columns: who – when – where – what. You must find out information from each text and fill in these columns. Now  work  in pairs , try to make-up your own notes and act out them. Слайд 16

 

It was very interesting to listen to you. Now look  at  the  screen  and  firstly  read  the  sentence and  say  me  what  tense  is  it?

Read  the rule in the ex.5 p.37 Слайд 18 Find examples of uses in texts A-D: Text A: was eating; Text B: were hiding; Text C: was recovering; Text D: was playing

 

The next task for you. Use the ideas to ask and answer questions about the people in the pictures. Work in pairs. Before you start let’s read the example.

 

 

 

Учащиеся отвечают на вопросы. Text C:

Who: the dog named Buddy

When: yesterday

Where: in the river

What: the dog saved a boy’s life.

The dog named Buddy saved an 8-year-old boy’s life when it pulled him from the river.

 

Читают предложение: He was watching TV at 6.00 yesterday afternoon. Слайд 17

Учащиеся читают примеры из текста:

 

2 A: Was John reading a magazine at 6 o’clock?

B: No, he wasn’t. He was sending a text message.

3 A: Was Sue sending text messages on her

mobile at 6 o’clock?

B: No, she was watching TV.

4 A: Was Tony sending e’mails at 6 o’clock?

B: No, he was reading a newspaper.

5 A: Was Mary watching TV at 6 o’clock?

B: No, she wasn’t. She was reading magazines.

 

 

Рефлексия

Your`ve done a great work! All of you are great hard-working students and you  got excellent marks.  Did you like the lesson? What was our topic? What new words have you learnt today?

Students make a conclusion, answer the question.

 

 

Домашнее задание

Your hometask for the next lesson is to write a news story ex 8,p37.  Слайд 19 The lesson is over. Have a nice day.

Записывают д/з и прощаются.

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Технологическая карта урока английского языка в 7 классе. Тема урока: «News stories»"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Тьютор

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
