Инфоурок Английский язык КонспектыТехнологическая карта урока в 6 классе по теме "Дачи"

Технологическая карта урока в 6 классе по теме "Дачи"

Скачать материал

Технологическая карта

Учитель:

Игнатьева Любовь Евгеньевна

Тема урока:

 Spotlight on Russia: Dachas

Класс:

6

Образовательные ресурсы:

 

-УМК Английский в фокусе» авторы: Ю.Е.Ваулина, Д.Дули, О.Е.Подоляко, В.Эванс, 6 класс;

 

 

Тип урока:

Открытие новых знаний

Цели урока:

Образовательная: формировать общеучебные умения и навыки (умение сравнивать, выбирать), активизировать ЛЕ по теме «Город»; развитие навыков поискового чтения и чтения вслух; развитие навыков говорения с опорой на прочитанный текст; развитие грамматических навыков использования предлогов, местоимений some\ any струтур There is \ are …; развивающая: развитие коммуникативных навыков и умений. Содействовать развитию умений применять полученные знания в нестандартных (типовых) условиях. Развитие мотивации к изучению АЯ как средства познания целостной картины мира. Развитие умений интеграции знаний по АЯ в общую систему знаний о мире

Воспитательная: способствовать осознанию возможностей самореализации средствами ИЯ; воспитывать интерес к культуре своей страны и стран изучаемого языка, развивать умение сопоставлять разные элементы культуры.

Развивающая: развитие навыков поискового чтения; развитие навыков продуктивного письма.

Практическая: тренировка произносительных навыков учащихся.

Планируемые результаты:

Личностные: осознание языка, в том числе иностранного, как основного средства общения между людьми;

- учебно-познавательный интерес к учебному материалу и способам решения частной задачи;

-способность к самооценке на основе критериев успешности учебной деятельности;

Метапредметные: - допускать возможность существования у людей различных точек зрения, в том числе несовпадающей с его собственной,

- формулировать собственное мнение и позицию;

Предметные:

Организация структуры урока

Этапы урока

Деятельность учителя

Деятельность ученика

Планируемый результат

Формы организации взаимодействия на уроке

Организационный

Good afternoon, children!

I am glad to see you.

Sit down, please, and letʼs start our lesson.

How are you?

Who is absent today?

 

Warming up

 

1 How many seasons are the in the year? What are they?

 

2 What is your favourite season? Why?

 

3 Is autumn a yummy season? Why?

Приступают к работе на уроке.

- Good afternoon teacher.

- I’m fine, thank you.

- …. is absent.

 

 

 

 

There are 4 seasons: winter, spring, autumn, summer.

 

My favorite season is summer.

 

Autumn is yummy because trees are colorful, we  harvest.

-слушать и понимать речь учителя

-формирование мотивации на учебную деятельность

Фронтальный вид работы

Мотивация учебной деятельности

1 Do you want to live in a town or in a country?

2 Have you ever been to dacha?

3 Do you have a country house?

4 Is it large?

5 How often do you go to?

 

6 What can we do there?

 

Look at the pictures. What can you see on the pictures?

 

Tell me please what we are going to speak about. First of all, look at the blackboard and let’s learn the new words.

(на доске новые слова.)

slicker – городской житель

plot – участок земли

grow – выращивать

cucumber – огурец

onion – лук

berries - ягоды

carry – перевозить

backpacks – рюкзаки

pick – собирать

get away from – убежать от

cart - тележка

 

Now let’s repeat after me:

-Who has got a dacha? Have your friends or relatives got a dacha?

-Is it far from the city? Is it big or small?

-Have you got a house (a garden, a playground, a swimming pool) there?

-When do you go to your dacha? What do you do there?

 

What is dacha for you?

 

I live in a little town.

 

Yes, I have.

Yes, I have.

No, it is not.

Every summer we go to a dacha.

We plant flowers, vegetables.

 

 

 

The subject of todayꞌs discussion is dachas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-I have got. My friends have got a dacha too.

- No, it is not far from the town.

-I have got a house with a garden and playground.

-My family usually go to dacha in summer. We plant vegetables: potatoes, tomatoes, cucumber, cabbage.

 

A place where we relax

A place where we grow fruits and vegetables

A place where we go on weekends

A place with a beautiful landscape

-слушать и понимать информацию;

-формулирование цели и задачи урока с помощью учителя;

-понимать и принимать учебную задачу, поставленную учителем;

 

Фронтальный вид работы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Актуализация знаний

Open the magazine Spotlight on Russia at the end of your books, page 4. Now we are going to read the article about dachas. Look at the photos. Who sent them to the magazine?

Here you can see the text and pictures with Russian Dachas. Your task is to read and translate the text. And be ready to answer 3 questions:

 

1) What is a “Dacha”?

 

2) What do people do there (on Dachas)?

 

3) When do people go to their Dachas?

 

You have 7 minutes to do the task.

 

Are you ready?

 

Let’s check.

 

-Where the children from?

 

 

-What season do the photos show us?

-Whose dacha do you like? Why?

 

A city slicker, escape

 

-Do you agree that many Russians love the countryside?

-Are you country lover or city slicker?

-Does your family escape to the dacha every weekend?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Anna is from Tumen. Anton is from Astrahan. Andrey is from Voronezh.

-организовать деятельность обучающихся по закреплению новой лексики в речи;

-способствовать развитию навыков чтения, аудирования с целью извлечения заданной информации;

-умение осуществлять коллективную самопроверку и самооценку;

 

Групповая работа

 

Первичное усвоение новых знаний

-Is dacha a Russian word or is it from the English language?

-What other words came from the Russian language?

- Russian

 

-Sputnik, cosmonaut, pelmeni, tsar

- уметь отвечать на вопросы

-умение осуществлять коллективную самопроверку и самооценку;

 

Фронтальный вид работы

 

Первичная проверка понимания  (письмо)

Read the sentence and finish them.

 

-умение выполнять задания послетекстовые задания;

Индивидуальная работа

Первичная проверка понимания  (говорение)

-What is dacha?

 

 

-Where can you find dachas?

 

-How do people use their dachas?

 

 

 

 

-A dacha is a plot of land out in the country with a small house and a garden.

-They are usually a few kilometres outside the city.

-People relax or grow fruit, vegetables or flowers. In the summer they also swim and fish in nearby lakes and rivers.

-развитие навыков коллективной учебной деятельности, умение работать в группе;

-установление дружеских взаимоотношений в коллективе, основанных на взаимопомощи и взаимной поддержке;

-формирование навыков самоанализа и самоконтроля;

-уметь использовать знаково-символические средства представления информации для решения учебных задач;

 

Фронтальный вид работы

 

Информация по домашнему заданию, инструктаж по его выполнению

Write  a letter about your/your friends dacha at home. You can draw a picture of your dacha or stick a photo.

 

 

 

Рефлексия

Can you talk about your dacha?

Do you know how to write a letter about your dacha? Thatꞌs all for today.

 

-уметь осуществлять самоанализ.

Фронтальный вид работы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Приложение 1

Read the sentence and finish them.

1. Many Russian people love dachas because…

2. People go there by …

3. People often take … to their dachas.

4. People spend their weekends at their dachas during the…

5. Many people plant … and grow …

6. People can have a lot of fun at their dachas. For example, they …

7. In the winter people  …

Приложение 2

Fill in the gap

Му family’s dacha is 15 kilometres (1)f... the city. We go to the dacha by (2)c... .We have a small (3)h..., a banya, a greenhouse and a garden. There are some apple (4)t... in our garden. We also plant tomatoes, cucumbers and other (5)v... . My mum grows a lot of (6)f... . During the (7)s... my parents clear the garden. In the summer we swim and fish in nearby (8)r... . In the autumn we pick fruit and make jam. It is the most beautiful (9)s... at the dacha. All of the trees, grass and plants are green, red and yellow. During the (10)w... my family can’t wait to return to our dacha.

(Keys: 1 — from; 2 — car; 3 — house; 4 — trees; 5 — vegetables; 6 — flowers; 7 — spring; 8 — river; 9 — season; 10 — winter.)

Приложение 3

Task1. Work in groups. Your task is to read and translate the text. And be ready to answer 3 questions:

1) What is a “Dacha”?________________________________________________________

__________________________________________________________________________

2) What do people do there (on Dachas)?_________________________________________

__________________________________________________________________________

3) When do people go to their Dachas?___________________________________________

___________________________________________________________________________

 

 

 

 

Приложение 1

Read the sentence and finish them.

1. Many Russian people love dachas because…

2. People go there by …

3. People often take … to their dachas.

4. People spend their weekends at their dachas during the…

5. Many people plant … and grow …

6. People can have a lot of fun at their dachas. For example, they …

7. In the winter people  …

Приложение 2

Fill in the gap

Му family’s dacha is 15 kilometres (1)f... the city. We go to the dacha by (2)c... .We have a small (3)h..., a banya, a greenhouse and a garden. There are some apple (4)t... in our garden. We also plant tomatoes, cucumbers and other (5)v... . My mum grows a lot of (6)f... . During the (7)s... my parents clear the garden. In the summer we swim and fish in nearby (8)r... . In the autumn we pick fruit and make jam. It is the most beautiful (9)s... at the dacha. All of the trees, grass and plants are green, red and yellow. During the (10)w... my family can’t wait to return to our dacha.

(Keys: 1 — from; 2 — car; 3 — house; 4 — trees; 5 — vegetables; 6 — flowers; 7 — spring; 8 — river; 9 — season; 10 — winter.)

Приложение 3

Task1. Work in groups. Your task is to read and translate the text. And be ready to answer 3 questions:

1) What is a “Dacha”?________________________________________________________

__________________________________________________________________________

2) What do people do there (on Dachas)?_________________________________________

__________________________________________________________________________

3) When do people go to their Dachas?___________________________________________

___________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

Read the sentence and finish them.

1. Many Russian people love dachas because…

2. People go there by …

3. People often take … to their dachas.

4. People spend their weekends at their dachas during the…

5. Many people plant … and grow …

6. People can have a lot of fun at their dachas. For example, they …

7. In the winter people  …

Fill in the gap

Му family’s dacha is 15 kilometres (1)f... the city. We go to the dacha by (2)c... .We have a small (3)h..., a banya, a greenhouse and a garden. There are some apple (4)t... in our garden. We also plant tomatoes, cucumbers and other (5)v... . My mum grows a lot of (6)f... . During the (7)s... my parents clear the garden. In the summer we swim and fish in nearby (8)r... . In the autumn we pick fruit and make jam. It is the most beautiful (9)s... at the dacha. All of the trees, grass and plants are green, red and yellow. During the (10)w... my family can’t wait to return to our dacha.

 

Task1. Work in groups. Your task is to read and translate the text. And be ready to answer 3 questions:

1) What is a “Dacha”?________________________________________________________

__________________________________________________________________________

2) What do people do there (on Dachas)?_________________________________________

__________________________________________________________________________

3) When do people go to their Dachas?___________________________________________

___________________________________________________________________________

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Технологическая карта урока в 6 классе по теме "Дачи""

Рабочие листы к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
