План -
конспект урока коммуникативной направленности
Класс: 8
Тема: Кухня народов мира. Говорение.
Цель: содействовать
развитию умений высказывать собственные мысли с опорой на предложенные
лексические средства.
Задачи:
-
способствовать развитию умений высказываться о
значении еды в жизни человека;
-
расширять лингвистический и филологиеский кругозор
учащихся;
-
развивать речемыслительные способности, языковые
навыки;
-
развивать память, внимание, воображение;
-
содействовать формированию патриотических чувств;
-
содействовать формированию потребности к
самостоятельной познавательной деятельности;
Оборудование: учебник (Лапицкая), рабочая тетрадь (Лапицкая), наглядный
и раздаточный материал.
Ход урока
1.
Начало урока.
а) приветствие:
Goodmorning, I’m glad to see you. Sit down, please.
б) фонетическая зарядка:
Look
at the blackboard and repeat after me: bangers and mash, fish and chips,
Yorkshire pudding, vegetables, roast chicken, black pudding, boiled potatoes,
fish fingers, pork chop, cereals, croissant, fruit cocktail, toast with jam,
beans, melon, bacon, muesli, strawberry, fried egg, raspberries.
в) речевая зарядка:
What
is your favourite food?
What
don’t you like eating?
Is
there any food you hate?
What
meals do you usually have for breakfast (lunch, dinner)?
What
don’t you like to eat for breakfast (lunch, dinner)?
2.
Основная часть.
а) активизация материала предыдущего урока:
Look at
three persons and say what foods these people like best? (на
доске висят фотографии 3 людей и учащиеся их описывают).
б) проверка домашнего задания: Dialogues.
в) предтекстовый этап:
Look at the
blackboard and repeat after me:
a plate of –
тарелка
a bowl of –
миска
a glass of – стакан
a cup of – кружка
beef – говядина
pork – свинина
mutton
– баранина
г) текстовый этап:
ex. 2a, p. 57 –
Listen to Alesya, Yan and Lee describing their breakfast.
д) послетекстовый этап:
Open your books
at p.57 ex.1 – Look at the pictures and guess which breakfast Lee from China,
Alesya from Belarus and Yan from Scotland eat.
Now, ex.5a,
p.58 – Look at the names of the dishes and the countries they come from. Match
the countries and the dishes.
е) введение материала:
Open your books
at p.57, ex.3a – Match the following words.
Now, you should
say what would you like to have for dinner?
Model. I
would like to have a plate of spaghetti for dinner.
ж) закрепление материала:
Do the crossword. Find 8 words. Do it yourself. Then change and check.
e
|
t
|
h
|
u
|
m
|
c
|
i
|
o
|
m
|
w
|
s
|
a
|
t
|
d
|
i
|
r
|
h
|
j
|
r
|
l
|
x
|
p
|
c
|
b
|
l
|
o
|
z
|
v
|
a
|
m
|
b
|
e
|
k
|
a
|
t
|
i
|
r
|
a
|
s
|
m
|
e
|
i
|
r
|
c
|
f
|
s
|
r
|
m
|
p
|
u
|
a
|
c
|
e
|
b
|
s
|
s
|
o
|
e
|
b
|
e
|
v
|
e
|
g
|
e
|
t
|
a
|
b
|
l
|
e
|
s
|
p
|
r
|
u
|
a
|
r
|
n
|
a
|
o
|
r
|
l
|
i
|
e
|
m
|
n
|
a
|
t
|
c
|
n
|
r
|
i
|
s
|
a
|
d
|
s
|
w
|
f
|
o
|
g
|
e
|
o
|
y
|
l
|
t
|
b
|
b
|
j
|
n
|
a
|
i
|
b
|
n
|
s
|
o
|
a
|
e
|
i
|
l
|
c
|
s
|
z
|
h
|
k
|
e
|
c
|
r
|
b
|
e
|
t
|
h
|
d
|
c
|
h
|
s
|
h
|
r
|
w
|
l
|
m
|
t
|
o
|
r
|
t
|
o
|
i
|
y
|
l
|
m
|
u
|
t
|
s
|
Complete the
table with the words. Work in pairs.
Soups
|
Drinks
|
Salads
|
Main dishes
|
Desserts
|
|
|
|
|
|
Apple pie, iced
tea, cold pasta salad, onion soup, milk, chicken, mixed greens, chocolate cake,
coffee, ice cream, hamburger and fries.
3.
Заключительная часть.
а) домашнее задание: Write recipe
of favourite dish.
б) подведение итогов:
в) выставление отметок: Your marks are…
г) прощание:
The lesson is over. Have a nice day. Goodbye.