Урок 9.
Тема. Повітря, його склад та властивості.
Мета. Формувати уявлення про повітря, його склад; ознайомити з властивостями повітря (пружність, теплопровідність, розширення за нагрівання); виховувати дбайливе ставлення до всіх багатств нашої природи.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Актуалізація опорних знань.
Відгадайте загадку:
Де не ступиш – всюди маєш,
Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)
Чим ми дихаємо?
Що є необхідним для існування людини?
Як довести, що нас оточує повітря?
Як довести, що воно не тільки навколо нас, воно є у воді. (Якщо подивитися на банку з водою, бачимо на її стінках невеличкі бульбашки. Це повітря.)
А хто дихає повітрям у воді? (Риби.)
Як довести, що повітря є і в землі. (Якщо кинути грудочку землі у воду, із неї будуть виходити бульбашки повітря.)
Хто дихає повітрям у землі? (Черв’яки, комахи.)
Повітря є і в нас самих.
III. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про властивості і склад повітря.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота за підручником ( стор. 29-31)
Учитель. Ми починаємо вивчати нову тему «Повітря». Прочитайте на стор. 29, про що ви дізнаєтеся в цій темі.
Для чого людині потрібне повітря?
Розгляньте малюнок 20 на стор. 29. Ця діаграма показує склад повітря. З яких газів складається повітряна оболонка Землі?
Що ви дізналися про кисень?
Вияв¬ляється, що колись, давним-давно, наша планета була молодою, оскільки тільки утворилась у космічному про¬сторі. Тоді в складі повітря не було кисню. Чому? Адже на Землі не існувало рослин. Тільки з появою зелених рос¬лин у складі повітря з'явився кисень.
Запам'ятайте! Людям та іншим живим істотам для життя потрібне повітря, у якому міститься кисень.
Подумайте, звідки беруться домішки у повітрі.
Пригадайте, з якими властивостями повітря ви вже знайомі..
Чи вам доводило¬ся бачити повітря? Як можна довести існування повітря навколо нас?
Повітря слабо проводить тепло. Де використовують цю властивість по¬вітря?
Подумайте, чому цегла з отворами та пористий піно¬пласт погано проводять і тепло.
Як Сонце нагріває повітря?
Що відбувається з повітрям при нагріванні? А при охолодженні?
Тому біля земної поверхні повітря тепліше, а підні¬маючись угору, охолоджується.
Яку властивість повітря можна спостеріга¬ти, провівши дослід з м'ячем?
Подумайте, як люди використовують згадану властивість повітря.
Висновки. Навколо Землі є повітря. Повітря — прозоре. Повітря займає простір, воно легше за воду, пруж¬не й має здатність стискатися.
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів.
1. Робота у парах.
Учитель. Повітря оточує нас скрізь. Але ми його не бачимо, адже воно прозоре. А чому ж тоді небо блакитне? Бо товстий шар повітря, який оточує нашу пла¬нету, освітлений Сонцем, набуває блакитного забарвлення. Коли космонавти дивляться на Землю з космічного корабля, вони бачать, як наша планета переливається всіма відтінками блакитних кольорів.
Поміркуйте! Чому космонавти, які виходять у відкри¬тий космос, і водолази, які спускаються в мор¬ські глибини, вимушені вдягати спеціальні скафандри?
Чому кулька, заповнена повітрям, не тоне? (Повітря легше за воду.)
Чому м'яч після удару відскакує? (Повітря пружне, воно має здатність стискатися. При ударі м'яча об підлогу або землю повітря, яке в ньому міститься, миттєво стискається. Оскільки воно пружне, то відразу розширюється, внаслідок чого м'яч відскакує після удару.)
2. Робота в групах.
Поміркуйте.
Чому в теплій кімнаті кулька більша? А в холодній та сама кулька стає меншою? (Від нагрівання повітря розширюється, від охо¬лодження — стискається.)
Чому птахи настовбурчують пір'я під час морозів?
Чому вікна в будинках мають подвійне, а іноді потрійне скло?
Коли краще зберігається тепло в кімнаті: якщо вікно засклене товстим склом чи коли воно з подвійними рамами?
Чому взимку в шубі тепліше, ніж в осінньому одязі? Чому в морозну погоду люди надівають речі зі штучного або натурального хутра?
Як люди використовують у побуті властивість повітря погано проводити тепло?
Наведіть власні приклади прак¬тичного використання людиною знань про властивості по-вітря.
Про що ви дізналися з рубрики «Для допитливих»?
Учитель. Від нагрівання повітря розширюється, а від охоло¬дження стискається. Повітря погано проводить тепло. Повітря складається із суміші газів. Усім організмам для дихання потрібний кисень, який виробляють рослини.
VІ. Підведення підсумків. Рефлексія.
Прочитайте висновки на стор. 31
Опишіть повітря за його властивостями.
Доведіть, що нас оточує повітряний простір.
Чому іграшки, за¬повнені повітрям, не тонуть у воді?
Чому підстрибує м'яч?
Поясніть, чому кажуть, що повітря — це невиди¬мий «одяг» Землі.
Як змінюється стан повітря при нагріванні й охоло¬дженні?
Чому рослини не замерзають під снігом?
З чого складається повітря?
Що потріб¬но організмам для життя?
VІІ. Домашнє завдання.
Стор. 29-31 Проект «Облаштовуємо нашу планету». Чому необхідно, щоб нашу прекрасну планету прикрашало багато зелених рослин?