Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктер
дүниесі адам қамқорлығына мұқтаж
Сабақтың мақсаты:
өсімдіктердің пайдасы олардың адам өміріндегі маңызы туралы ұғым.
Табиғатты қорғауға, өсімдіктердің
пайдасын, қасиетін білуге, оны қорғауға тәрбиелеу.
Сөздік қорларын толықтыру, ой-өрістерін
кеңейту, адамгершілікке қалыптастыру.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер,
Қызыл кітап, слайд
Сабақтың әдісі:
тусіндіру, әңгімелесу, сұрақ-жауап
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру
Оқушылармен сәлемдесу
Сабаққа әзірлеу
II. Үй
тапсырмасын тексеру
-
Өткен сабақта нелер туралы оқыдық?
-
Өсімдіктер туралы
-
Біздің елімізде өсімдіктердің неше түрі
өседі екен?
-
Ғалымдардың есептеуі бойынша 6 мыңнан
астам өсімдік түрі өседі екен
-
Өсімдіктер неше топқа болінеді екен?
-
Үш топқа: ағаштар, бұталар, шөп текті
өсімдіктер
-
Өсімдік қандай табиғатқа жатады екен?
-
Тірі табиғатқа: оған ауа, қорек, ылғал,
жарық, жылу керек
-
Өсімдіктер неше түрге бөлінеді?
-
Екі түрге,жабайы және мәдени өсімдіктер
-
Мәдени өсімдіктерге нелер жатады?
-
Адам қолымен күтіп – баптап өсіретін
өсімдіктер
Мұғалім табиғат көркі бейнеленген суретті
көрсетіп сұрайды.
-
Әсем табиғат көрінісін жырлаған Ұлы ақын
кім?
Хормен: Абай Құнанбаев
-
Ол кісінің көктем туралы өлеңін кім оқып
береді?
-
Жазғы тұрым қалмайды қыстың сызы
-
Масатыдай құлпырар жердің жүзі
(қол соғып қошеметтейді)
III.
Мақсат қою кезеңі
-
Балалар, бүгінгі сабақта біз қоршаған
ортаны қорғап күту керектігін, өсімдіктер әлеміне қамқорлық қажет екендігін
оқып білеміз.
-
Сабағымыздың тақырыбы: өсімдіктер дүниесі адам
қамқорлығына мұқтаж.
IV. Жаңа сабақты
түсіндіру кезеңі
1. Оқулықта берілген
мәтіннің мазмұнын айту.
2. Еліміздің әсем
табиғатын, өсімдіктері мен аң-құстарын сақтау үшінмемлекеттік қорықтар мен
ұлттық паріктер құрылған.
·
Ақсу – Жабағылы
·
Алматы
·
Наурызым
·
Барсакелмес
·
Қорғалжың
·
Марқакөл
·
Үстірт
Біздің Түргеннің де әсем
табиғаты мен аң-құстарын сақтау үшін ұлттық парк құрылған.
3. Елбасымыз
Н.Ә. Назарбаев өзінің Қазақстан 2050 стратегиялық жолдауында табиғатты корғау,
аң-құстарды сақтау, ағаш отырғызып, гүл егіп, айналаны көгалдандыру керектігін
баса айтты. Осыған орай «Тауелсіздігіміздің 20 жылдығына 20 мың ағаш отырғызу»
деген акциясы болып өтті. Үйіміздің айналасына , көшемізге ағашты көптеп
отырғызуымыз керек.
4. Оқушылардың
оқу жылдамдықтарын тексеру «Моншақ» ойынын ойнату. Мәтінді тізбектеп оқыту.
V.
Жаңа сабақты түсінгенін тексеру
·
Біздің елімізде өсімдіктер қалай
корғалады?
·
Қызыл кітап деген не?
·
Қорықтар не үшін керек?
·
Өсімдіктердің таза ауа, әдемілікпен бірге
қандай маңызы бар?
Дәрілік маңызы бар.
5. Дәптермен
жұмыс. (қорықтардың атын жаздыру)
VI. Бекіту кезеңі
-
Өсімдіктерді қорғау үшін сендер не істер
едіңдер?
§ Күн,
ауа, су, топырақ – бұлар тіршілік көзі. Таза болуын қадағалар едім.
§ Мен
ағаштарды көп егемін. Жасыл желкендерді күтемін. Жұлып, кесіп сындырған
адамдарды тәртіпке келтіремін.
§ Табиғатты
аялау – бұл бүкіл адамзаттың міндеті. Оған бізде үлесімізді қосамыз.
§ Табиғатты
қорғау үшін бәріміз күресейік! Бір – бір ағаш егейік. Текке отырмай жасымыз бен
кәріміз. Таза ауа үшін терімізді төгейік.
§ Өзіміздің
отырған – тұрған жеріміздің тазалығын сақтайық.
Мұғалім: балалар
кім Т. Молдағалиевтің «Гүлдер» өлеіңн айтып береді?
Бір оқушы жатқа айтып береді.
Бағалау.
Оқушыларды 4-5 ке бағалап, мадақтау.
VII. Үйге тапсырма
Мәтінді
оқып, өсімдіктерді қорғау жөнінде өз ойларын әңгімелеп жазып келу.