Для всех учителей из 37 347 образовательных учреждений по всей стране

Скидка до 75% на все 778 курсов

Выбрать курс
Получите деньги за публикацию своих
разработок в библиотеке «Инфоурок»
Добавить авторскую разработку
и получить бесплатное свидетельство о размещении материала на сайте infourok.ru
Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыТема. Змінювання дієслів минулого часу за родами

Тема. Змінювання дієслів минулого часу за родами

библиотека
материалов

Тема. Змінювання дієслів минулого часу за родами

Мета: ознайомити учнів з родовими закінченнями дієслів мину- лого часу, формувати в учнів вміння змінювати дієслова минулого часу за родами; визначати рід для написання закінчення, розвивати вміння аналізувати, узагальнювати; виховувати поважне ставлення до природи.

ХІД УРОКУ

Організація класу уроку

Актуалізація опорних знань

Фронтальна бесіда.

Яка частина мови називається дієсловом?

Як змінюються дієслова?

Як визначити час дієслів?

Вивчення нового матеріалу 1. Проблемне запитання

Дієслова якого часу змінюються за родами?

Спробуємо на прикладах проаналізувати.

Пташка Птах Пташеня

Що спільного в словах, записаних у стовпчик? (Це іменники.)

Чим вони відрізняються? (Вони різного роду.)

Визначте рід іменників.



Мин. час

Теп. час

Майб. час



Пташка (ж. р.) Співала Птах (ч. р.) Співав

Співає Співає Співає

Співатиме Співатиме Співатиме

Пташеня (с. р.) Співало



Змініть дієслово співати за родами в минулому часі, теперішньому та майбутньому.

Зробіть висновок. В якому часі дієслова змінюються за родами? (У минулому)

Письмо по пам`яті

Взимку вкрили ми навкруг
Ліс, дорогу, поле й луг.
А як сонце припече —
Ми струмочком потечем.

(Сніжинки)

Оголошення теми й мети уроку

Сьогодні на уроці ми будемо змінювати дієслова минулого часу за родами, вчитися правильно писати закінчення дієслів.

Пояснення нового матеріалу

Ви зробили висновок, що дієслова минулого часу змінюються за родами. Повправляємось у цьому.

Доберіть дієслова минулого часу іменника жіночого роду весна.

Весна (ж. р.) — прийшла, принесла, настала.

Якого роду дієслова?

Яке закінчення мають всі дієслова? (а)

Доберіть дієслова минулого часу до іменника чоловічого роду вітер.

Вітер (чол. р.) — налетів, підняв, зруйнував, зашелестів.

Якого роду дієслова?

Яке закінчення мають ці дієслова? (Нульове)

Доберіть дієслова минулого часу до іменника середнього роду сонечко.

Сонечко (с. р.) — світило, гріло, виглянуло, припекло.

Якого роду дієслова?

Яке закінчення мають ці дієслова? (о)

Чи можна визначити рід дієслів? Як?

Висновок. Щоб визначити рід дієслова, потрібно визначити рід іменника, з яким пов'язане дієслово.

Як правильно написати закінчення дієслів минулого часу? Висновок. Якщо дієслово жіночого роду, то воно має закінчення

а, чоловічого — нульове, середнього — о. 4. Засвоєння правила (С. 73), робота з таблицею (Впр. 174)

Фізхвилинка

 

Станьмо діти рівненько. вийти з-за парт

Отак! Отак!

Вклонімося низенько. нахиляння тулуба вперед

Отак! Отак!

Далі руки отак в боки,

Веселенько підем в скоки! стрибки

Отак усі стриб! стриб!

А ніжками диб! диб!

Вгору ручки піднімай вправа для нормалізації дихання

І всі разом присідай!

Станьмо знов рівненько!



Закріплення вивченого матеріалу.

Змінювання дієслів минулого часу за родами (Впр. 175)

Знайдіть дієслова-синоніми. (Казав, говорив, розповідав)

Самостійна робота (Впр. 173)

Прочитати текст. Спишіть, визначте рід виділених дієслів минулого часу.

Перевірка виконаного завдання

В якому значенні вжито дієслова у словосполученнях дихнув вітерець, береза співала, дуб співав?

Підсумок уроку

Дієслова якого часу змінюються за родами?

Що допомагає визначити рід дієслова?

Для чого треба вміти визначати рід дієслова минулого часу? (Щоб правильно написати закінчення)

Які закінчення мають дієслова минулого часу жіночого роду, середнього роду, чоловічого роду?

В якому числі рід дієслів не визначається?

Домашнє завдання Правило. С. 73; впр. 176.







Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
Учитель начальных классов
Найдите материал к любому уроку,
указав свой предмет (категорию), класс, учебник и тему:
также Вы можете выбрать тип материала:
Краткое описание документа:

Тема. Змінювання дієслів минулого часу за родами

Мета: ознайомити учнів з родовими закінченнями дієслів минулого часу, формувати в учнів вміння змінювати дієслова минулого часу за родами; визначати рід для написання закінчення, розвивати вміння аналізувати, узагальнювати; виховувати поважне ставлення до природи.

ХІД УРОКУ

Організація класу уроку

Актуалізація опорних знань

Фронтальна бесіда.

Яка частина мови називається дієсловом?

Як змінюються дієслова?

Як визначити час дієслів?

Вивчення нового матеріалу 1. Проблемне запитання

Дієслова якого часу змінюються за родами?

Спробуємо на прикладах проаналізувати.

 Пташка  Птах Пташеня

Що спільного в словах, записаних у стовпчик? (Це іменники.)

Чим вони відрізняються? (Вони різного роду.)

Визначте рід іменників.


 

 


Мин. час

Теп. час

Майб. час


 

 


Пташка (ж. р.) Співала Птах (ч. р.)        Співав

Співає Співає Співає

Співатиме Співатиме Співатиме

Пташеня (с. р.) Співало


 

 


Змініть дієслово співати за родами в минулому часі, теперішньому та майбутньому.

Зробіть висновок. В якому часі дієслова змінюються за ро­дами? (У минулому)

Письмо по пам`яті

Взимку вкрили ми навкруг
Ліс, дорогу, поле й луг.
А як сонце припече —
Ми струмочком потечем.

(Сніжинки)

 

Оголошення теми й мети уроку

Сьогодні на уроці ми будемо змінювати дієслова минулого часу за родами, вчитися правильно писати закінчення дієслів.

Пояснення нового матеріалу

Ви зробили висновок, що дієслова минулого часу змінюються за родами. Повправляємось у цьому.

Доберіть дієслова минулого часу іменника жіночого роду весна.

Весна (ж. р.) — прийшла, принесла, настала.

Якого роду дієслова?

Яке закінчення мають всі дієслова? (а)

Доберіть дієслова минулого часу до іменника чоловічого роду вітер.

Вітер (чол. р.) — налетів, підняв, зруйнував, зашелестів.

Якого роду дієслова?

Яке закінчення мають ці дієслова? (Нульове)

Доберіть дієслова минулого часу до іменника середнього роду сонечко.

Сонечко (с. р.) — світило, гріло, виглянуло, припекло.

Якого роду дієслова?

Яке закінчення мають ці дієслова? (о)

Чи можна визначити рід дієслів? Як?

Висновок. Щоб визначити рід дієслова, потрібно визначити рід іменника, з яким пов'язане дієслово.

Як правильно написати закінчення дієслів минулого часу? Висновок. Якщо дієслово жіночого роду, то воно має закінчення

а, чоловічого — нульове, середнього — о. 4. Засвоєння правила (С. 73), робота з таблицею (Впр. 174)

Фізхвилинка

 

Станьмо діти рівненько. вийти з-за парт

Отак! Отак!

Вклонімося низенько. нахиляння тулуба вперед

Отак! Отак!

Далі руки отак в боки,

Веселенько підем в скоки! стрибки

Отак усі стриб! стриб!

А ніжками диб! диб!

Вгору ручки піднімай вправа для нормалізації дихання

І всі разом присідай!

Станьмо знов рівненько!

 

Закріплення вивченого матеріалу.

Змінювання дієслів минулого часу за родами (Впр. 175)

Знайдіть дієслова-синоніми. (Казав, говорив, розповідав)

Самостійна робота (Впр. 173)

Прочитати текст. Спишіть, визначте рід виділених дієслів минулого часу.

Перевірка виконаного завдання

В якому значенні вжито дієслова у словосполученнях дихнув вітерець, береза співала, дуб співав?

Підсумок уроку

Дієслова якого часу змінюються за родами?

Що допомагає визначити рід дієслова?

Для чого треба вміти визначати рід дієслова минулого часу? (Щоб правильно написати закінчення)

Які закінчення мають дієслова минулого часу жіночого роду, середнього роду, чоловічого роду?

В якому числі рід дієслів не визначається?

Домашнє завдання Правило. С. 73; впр. 176.

 

 

 

 

Проверен экспертом