Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / История / Конспекты / Тема: Політичне життя України у 1656-1657 роках.
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • История

Тема: Політичне життя України у 1656-1657 роках.

библиотека
материалов

hello_html_m124f18dc.gifhello_html_m75c81a7f.gifhello_html_4ff0da9e.gifhello_html_m7c883dd0.gifТема: Політичне життя України у 1656-1657 роках.

Мета: - розкрити особливості і напрямки зовнішньої політики в 1656-1657 рр. у

Європі;

  • пояснити, як і чому відбулася зміна зовнішньополітичної орієнтації Б.Хмельницького;

  • охарактеризувати дії українського війська в Польщі в 1657 р.;

  • формувати в учнів історичне мислення, уміння самостійно розкривати можливі альтернативи історичних подій;

  • на прикладі Б.Хмельницького сприяти розумінню учнями історичної значимості життєвої позиції людини, важливості прийняття відповідальних рішень, що впливають і на долю людини, і на долю України;

  • формувати уявлення про загальнолюдські цінності та виховувати любов до історичної минувшини українського народу.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: історична карта, підручник О.В.Гісем, О.О.Мартинюк Історія України 8 клас; історичний пазл, сигнальні картки.

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент.

  2. Актуалізація опорних знань.

А) історичний пазл (на кожну парту роздані кольорові аркуші паперу, на яких написані факти з біографії історичної особи. Працюючи в парі, учні складають їх у правильній послідовності. За правильного результату складеться імя Богдан).

Б. Народився у сімї чигиринського підстарости

О. Здобувши домашню освіту, надалі навчався в парафіяльній школі, а з 1608 у Львівському єзуїтському колегіумі.

Г. Володів латиною, турецькою, польською та ще кількома словянськими мовами.

Д. У 1620 р. в битві під Цецорою разом із своїм батьком потрапив в полон до турків.

А. Під його керівництвом українські війська здобули перемогу над поляками під Жовтими Водами, Корсунем, Пилявцями, Зборовом, Батогом. За його безпосередньої участі в Україні сформувалася держава Гетьманщина, або Військо Запорозьке Низове.

Н. Виходячи зі стратегічних міркувань, підписав у Переяславі угоду з Московською державою.

- Хто ця історична особа?

- Яка історична подія повязана з Богданом Хмельницьким?

- Так, це Національно-визвольна війна українського народу проти Речі Посполитої у середині XVII століття. Ви вже знаєте причини цієї війни, хід основних воєнних дій, умови договорів, заключних у ході її розвитку. Давайте пригадаємо основні факти цієї події за допомогою дидактичної гри Вірю – не вірю. Для відповідей скористайтеся сигнальними картками. Зелені – вірю, червоні – не вірю.

1. Національно - визвольна війна почалася у 1648 році.

2 Її очолив Байда Вишневецький.

3 Першим союзником Б.Хмельницького у цій війні був кримський хан.

4 Перша переможна битва козацьких військ над поляками відбулася під Корсунем.

5 В ході Національно-визвольної війни Хмельницькому так і не вдалося утворити козацьку державу.

6 Московська держава тривалий час у відносинах з Військом Запорізьким займала вичікувальну позицію.

7 З метою лишити Річ Посполиту союзника, козацькі війська здійснили 4 молдавські походи.

8 Головним завданням зовнішньої політики Української держави було успішне завершення війни з Річчю Посполитою та обєднання всіх етнічних українських земель.

9 Свої надії про успішне завершення війни Богдан Хмельницький покладав на військово-політичний союз з Московською державою.

10. Цей союз увійшов в історію під назвою Білоцерківський.

11 Переяславська угода була підписана у 1654р.

12 Документ, в якому було викладено умови Переяславської угоди, називається Березневі статті.

III Мотиваційний момент.

З імям Богдана Хмельницького повязана героїчна сторінка історії нашої держави. Хочу сказати словами істориків, авторів підручника : “Він був єдиним у Вітчизняній історії загальнонаціональним лідером, який зміг підняти весь народ на боротьбу за незалежність. Життєвий шлях Богдана Хмельницького був тісно переплетений із долями багатьох тисяч українців, сповнений блискучими перемогами, глибокими роздумами і важкими рішеннями, особистими втратами і здобутками”. Дійсно, у ході війни гетьман втратив сина Тимоша, на якого покладав великі надії у розбудові свого дітища – Гетьманщини. Останні роки гетьманування Б.Хмельницького 1656-1657 рр також були дуже непростими. Через складну політичну ситуацію, яка склалася на той час, перед Б.Хмельницьким знову постане питання вибору, від якого залежатиме доля українського народу. Гетьман змінить свою зовнішньополітичну лінію. І ми з вами маємо з’ясувати, як саме і що було цьому причиною. Та спробуємо спрогнозувати інші варіанти розвитку подій.

  • Оголошення теми уроку.

IV Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.

  1. Робота зі схемою. На дошці намальований трикутник. (Міжпредметні зв’язки).

  • Скажіть, яка геометрична фігура зображена на дошці? А які асоціації у вас виникають із Бермудським трикутником?(Бездна, яка втягує, проблеми, негаразди).

  • Тепер ми розглянемо такий трикутник міжнародних відносин, який і став причиною складного політичного життя в Україні 1656-1657рр. У цій ситуації Б.Хмельницькому доведеться шукати виходу. До фігури прикріплюються назви країн

ШВЕЦІЯ
















ГЕТЬМАНЩИНА









РІЧ

ПОСПОЛИТА


МОСКОВІЯ




  • Які відносини були у Гетьманщини із цими країнами?

  • (Пояснення супроводжується роботою з історичною картою та атласами)

Гетьманщина – Московія ( Переяславська угода, спільні дії проти Речі Посполитої)

Гетьманщина – Річ Посполита ( Національно- визвольна війна, проблеми із Кримським ханством, яке із зрадливого союзника після Переяславської угоди перетворилося на небезпечного ворога.)

Гетьманщина – Швеція (дипломатичні відносини, позитивне ставлення до боротьби українців проти Речі Посполитої, бо зацікавлені в ослабленні останньої як однієї з найбільших католицьких країн)



  • Які відносини між:

А) Московія – Швеція ( У травні 1656р. Московія вступає у війну із Швеціїю за прибалтійські землі)

Б) Швеція – Річ Посполита ( Ян Казимир не має наслідника престолу, а тому на нього претендує Швеція, також спірним є Балтійське узбережжя)

В) Московія – Річ Посполита (Московія допомагає Гетьманщині у війні із Річчю Посполитою, але теж бажає посісти польський престол)

- Які є точки поєднання в інтересах цих країн? ( обговорення)

- Так, і першими на зближення підуть Московія та Річ Посполита.

24 жовтня 1656 року ці країни підпишуть Віленське перемир’я.

2. Робота з підручником. Ст.. 130 – 131 – виписати умови Віленського перемиря.

  • Обговорення умов договору. Фронтальна бесіда:

  • На вашу думку, чи було Віленське перемиря порушенням українсько-московського договору?

  • До чого могла спонукати така ситуація Богдана Хмельницького?

  • Які країни стали потенційними союзниками Гетьманщини?

Висновок: Москва ставала союзницею Речі Посполитої. Це означало, що військовий союз України з Москвою, спрямований проти Польщі, втрачав будь- яке значення. Ця угода руйнувала державні плани гетьмана і послужила поштовхом до зміни Богданом Хмельницьким зовнішньополітичних орієнтирів та пошуку нових союзників.

  1. Робота з підручником. Умови Рандотського договору.

  • Що поєднувало інтереси Гетьманщини, Швеції і Трансільванії?

  • Чи готові були Швеція і Трансільванія взаємно допомогти українській стороні?

4. Розповідь вчителя про дії українського війська в Польщі 1657 року .

V. Узагальнення та систематизація матеріалу.

Сучасники, вражені масштабами політичної, військової та дипломатичної діяльності Б.Хмельницького, часто зрівнювали його з жорстоким вождем гунів Аттілою, прославленим карфагенським полководцем Ганнібалом, грізним Тамерланом, італійським політичним мислителем Макіавеллі. А сучасний польський історик З.Вуйцик зарахував його до найвизначніших дипломатів всесвітньої історії.

Метод “Мікрофон ”: висловіть власні думки щодо наведених точок зору про діяльність Богдана Хмельницького, використовуючи матеріал уроку.

VI.Оцінювання та аналіз роботи учнів

VII. Домашнє завдання
