Ниеталиева Ботагоз Акановна, №6 «Кеңес» орта мектебінің
химия және блология пәнінің мұғалімі.
Жамбыл облысы, Меркі ауданы
№38 Күні: 17.02.2015 9сынып
Тақырыбы: § 37. Темір.
Мақсаты : Темірдің алынуы , қасиеттері мен қолданылуы тақырыбын меңгерту.
Міндеті:
1. Темірдің алыну және қолдану жолдарымен таныстыру.
2. Темірге тән химиялық және физикалық қасиеттерін зерттеу.
3 Өнеркәсіпте және ауыл шаруашылығында қолданылуын ұғындыру.
Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгеру
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: : Топтастыру, «Сұрақты ұстап ал!», «Лездеме!» ойыны, « Бес жолды тапсырма», СТО – дың көзбен көретін айғақтарды қолдану, логикалық тапсырма , «Кезбе тілші».
Сабақтың көрнекілігі: Д.И.Менделеев кестесі, маркер, постер, слайдтар, суреттер, ойын атрибуттары, кестелер,
Пән аралық байланыс: физика,математика,биология
Күтілетін нәтиже:
І. Темірдіңдің алынылуының жолдарын біледі.
ІІ.темір қасиеттерін ажырата алады.
ІІІ. Темірдің өмірде пайдалы және зиянды жағын біледі.
Сабақтың барысы:
№
Сабақ кезеңі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушыныі іс әрекеті
1
І. Ұйымдастыру кезеңі:
(Топқа бөлу)
1. Сәлемдесу, түгелдеу
2. Оқушылардың құрал – жабдығын тексеру
Оқушылар назарын сабаққа аудару
«Жасырын сөз» әнді әр оқушы ыммен орындап өз топ мүшелерін табу
Оқушылардың құрал – жабдығын түгендейді
Оқушылар назарын сабаққа аударады
1 топ «Атамекен»әні «Теміртас» тобы
2 топ «Наурыз» әні «Магнитит» тобы
3 топ «Үш қоңыр» әні «Пирит» тобы
2
ІІ Үй жұмысын тексеру
Сұрақты ұстап ал!
Мұғалім сұрақ қойған кезде фасоль салынған қапшықты лақтырады Мұғалім кезек-кезекпен фасольды қапшықты әр командаға лақтырады.
Қапшықты қағып алған оқушы сұраққа жауап берсе, онда ктоп 3 балл алады. Егер де ол жауабын білмесе, қапшықты басқа топқа 2 балға лақтырады. Егер де қапшық тағы да кері лақтырылатын болса, онда дұрыс жауаптың құны 1 балға дейін төмендейді.
3
ІІІ Жаңа сабаққа даярлық
Лездеме!
Топтың екі оқушысына бүгінгі сабақтың негізгі сөздерін түсіндіру үшін бір минут береді
Конверттен бір сөзді бір рет алу Сөздің өзін атамай түсіндіру Тапсырманы орындайды
4
ІҮ Жаңа сабақ
Мәтінмен жұмыс (жеке, жұпта, топта жұмыс) Кезбе тілші
Топтарда ……….туралы жаңалықтар бағдарламасын жасау қажет.
І топ-Темірдің атом құрылысы, табиғатта кездесу.
ІІ топ –Физикалық және химиялық қасиеттері
ІІІ топ Темірдің алынуы және қолданылуы.
Тақырып бойынша сабаққа дайындалады
1-оқушы:
телефон соғылып жатқанға ұқсатып, тәулік бойы орын алған оқиғалар туралы хабарлайды.
2-оқушы:
Телестудиядағы диктор; жиынтық ақпарат береді.
3-оқушы:
Тілші; оқиға орнынан ақпарат ұсынады
4-оқушы:
Тілші сұхбат алатын куәгер
5
Ү. Топпен жұмыс
СТО – дың көзбен көретін айғақтарды қолдану, логикалық тапсырма
Суреттер тарату логикалық тапсырма
Қоржын ілу
Сабақта түйіндеген білімдеріңізді пайдалана отырып, суреттерді пайдалана отырып постер құрау ( топтық жұмыс ) беріледі.
Берілген суреттерді топ бойынша ойланады, талқылайды постерді қорғайды.
1 «Теміртас» тобының қоржынына: «Аспан тасы» деп аталу себебі
2 «Магнитит» тобының қоржынына:Темірдің биологиялық маңызы және медицинадағы орны
3 «Пирит» тобының қоржынына:«Ауыз әдебиеті жырларындағы темірдің алатын орны, темір туралы тарихи деректер»;
6
ҮІҚорытынды
Бес жолды тапсырма
Карточка таратылып есептер шығару
Бес жолды тапсырма таратады.
Бес жолды тапсырманы түсіндіріп айтады.
Топта өзара бірлесіп жұмысты жазады.Әр топтан бір оқушы қорғайды, есептерді шығарады.
7
ҮІІ. Үйге тапсырма
Үйге тапсырма беру:
§37 №10
«Адам денсаулығы және табиғат» эссе жазу.
Күнделікке тапсырманы жазады
8
ҮІІІ. Бағалау
Күлегештер
Топтар бір- бірін бағалайды
Кері әсер парағы
Өз ойларын жазады