Предпросмотр материала:
Жанна Манатовна Жаксымбетова
Учитель начальных классов
Малайсаринская СОШ
Майский район, Павлодарская область
Казахстан
Сынып:4 «а»
Тақырып: Тік бұрышты параллелепипед және оның көлемі
Мақсаты: дененің көлемі және көлемнің өлшем бірліктері туралы түсініктерін қалыптастыру. Көлемнің жаңа өлшем бірліктерімен таныстыру және олардың арасындағы қатынасты қою.Логикалық ойлау,
математикалық тілін,шығармашылық қасиеттерін дамыту.Есептеу дағдыларын жетілдіру. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.
Әдіс-тәсіл:сұрақ-жауап,өздік, жеке-дара, салыстыру.
Технология: дамыта оқыту
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: психологиялық көңіл-күй.
Саған есеп үйреткен,
Пәнге қара құрметпен.
Сандарды тура табатын,
Қиын, әрі қызықты
Математика болатын!
ІІ.Үй жұмысын тексеру: №3 /б/
|
Шаршының қабырғасы |
Шаршының периметрі |
Шаршының ауданы |
|
2 см |
8 см |
4 |
|
3 см |
12см |
9 |
|
4 см |
16см |
16 |
|
Х см |
Х4см |
х |
№8.амалдарды орында.
300-40:2+50=230 557- (467-389) =479 251*3+247=1000
400-60:3+80=300 708- (342+168) =198 308*5+60=1600
ІІІ.Жаңа сабақ:
1.Тірек білім,білік дағдыларын белсендіру.
Бүгінгі сабақтың тақырыбын оқындар. Ол үшін әріптердің мәнін тауып, жауаптарын кему ретімен жаз.
|
Ө |
К |
Е |
М |
Л |
|
630840-80-40 |
4800000-4000000 |
20*50+650 |
38450:5*0 |
50*1000+7615 |
|
К |
Ө |
Л |
Е |
М |
|
800000 |
630000 |
57615 |
1650 |
0 |
Артық
фигураны тап:
![]()
![]()
![]()
Текше артық, себебі барлық фигуралар жазық, ал текше-көлемді.
V=1 см*1 см *1см ұзындық,ені, биіктігі см3
Көлемнің өлшем бірліктерін еске түсір:
1 см3=1 000 мм3 1 дм3=1 000 см3 1 м3=1 000 дм3
1 дм3=1000 000 мм3 1 м3=1000 000 см3 1 литр су= 1 дм3
№1.Салыстыр:
5 м3 * 5000 см3 10 000 см3 * 5 дм3 5 см3 *5000 мм3
1 см3 *5000 см3 1 м3 *10000 см3 5 дм3*500 000 мм3
№2.Есептерді шығар:
а/ұзындығы 50 м, ені 10 м, ал тереңдігі 2 м бассейннің көлемін есепте.
ә/ұзындығы 7 м, ені 5 м, биіктігі 3 м болатын бөлменің көлемі мен еденнің ауданын есепте.
ІҮ.Сергіту сәті:
Ү.Бекіту:
№4.өздік тапсырма
а/қабырғасының ұзындығы 3 см 5 мм шаршы сыз және оның периметрін есептеп тап.
ә/қабырғаларының ұзындықтары 1 см 5 мм және 2 см 5 мм тік төртбұрыш сыз және оның периметрін тап.
№7.
1-3 см
2-?,2 есе ұзын
3-?, 2 см ұзын 3*2+2
№9.Қандай санды қойғанда тура теңдік шығады?
650 бірл. = 65 онд.
448 бірл. =44 онд. 8 бірл.
5648 бірл. =5 мыңд. 6 жүзд. 4 онд. 8 бірл.
575 мм=57 см 5 мм
5847 мм=58 дм 4 см 7 мм
570 дм=5700 дм
ҮІ.Қорытынды:
-сабақтың тақырыбы?
-тақырыпты қайталауға қандай тапсырмалар берілді?
-балалардан кім белсенді болды?көп қатысты?
-қай бала сабақ жүргізуге кедергі болды?
-кім жауап беруге қиналды?
ҮІІ.Рефлексия:
-не білдін?
-не қайталадын?
ҮІІІ.Үй жұмысы: №5, 6 41-42 бет
ІХ.Бағалау.
Жанна Манатовна Жаксымбетова
Учитель начальных классов
Малайсаринская СОШ
Майский район, Павлодарская область
Казахстан
Сынып:4 «а»
Тақырып: Тік бұрышты параллелепипед және оның көлемі
Мақсаты:дененің көлемі және көлемнің өлшем бірліктері туралы түсініктерін қалыптастыру. Көлемнің жаңа өлшем бірліктерімен таныстыру және олардың арасындағы қатынасты қою.Логикалық ойлау,
математикалық тілін,шығармашылық қасиеттерін дамыту.Есептеу дағдыларын жетілдіру. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.
Әдіс-тәсіл:сұрақ-жауап,өздік, жеке-дара, салыстыру.
Технология: дамыта оқыту
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: психологиялық көңіл-күй.
Саған есеп үйреткен,
Пәнге қара құрметпен.
Сандарды тура табатын,
Қиын, әрі қызықты
Математика болатын!
ІІ.Үй жұмысын тексеру: №3 /б/
Шаршының қабырғасы
Шаршының периметрі
Шаршының ауданы
2 см
8 см
4
3 см
12см
9
4 см
16см
16
Х см
Х4см
х
№8.амалдарды орында.
300-40:2+50=230 557- (467-389) =479 251*3+247=1000
400-60:3+80=300 708- (342+168) =198 308*5+60=1600
ІІІ.Жаңа сабақ:
1.Тірек білім,білік дағдыларын белсендіру.
Бүгінгі сабақтың тақырыбын оқындар. Ол үшін әріптердің мәнін тауып, жауаптарын кему ретімен жаз.
Ө
К
Е
М
Л
630840-80-40
4800000-4000000
20*50+650
38450:5*0
50*1000+7615
К
Ө
Л
Е
М
800000
630000
57615
1650
0
Артық фигураны тап:
Текше артық, себебі барлық фигуралар жазық, ал текше-көлемді.
V=1 см*1 см *1см ұзындық,ені, биіктігі см3
Көлемнің өлшем бірліктерін еске түсір:
1 см3=1 000 мм3 1 дм3=1 000 см3 1 м3=1 000 дм3
1 дм3=1000 000 мм3 1 м3=1000 000 см3 1 литр су= 1 дм3
№1.Салыстыр:
5 м3 * 5000 см3 10 000 см3 * 5 дм3 5 см3 *5000 мм3
1 см3 *5000 см3 1 м3 *10000 см3 5 дм3*500 000 мм3
№2.Есептерді шығар:
а/ұзындығы 50 м, ені 10 м, ал тереңдігі 2 м бассейннің көлемін есепте.
ә/ұзындығы 7 м, ені 5 м, биіктігі 3 м болатын бөлменің көлемі мен еденнің ауданын есепте.
ІҮ.Сергіту сәті:
Ү.Бекіту:
№4.өздік тапсырма
а/қабырғасының ұзындығы 3 см 5 мм шаршы сыз және оның периметрін есептеп тап.
ә/қабырғаларының ұзындықтары 1 см 5 мм және 2 см 5 мм тік төртбұрыш сыз және оның периметрін тап.
№7.
1-3 см
2-?,2 есе ұзын
3-?, 2 см ұзын 3*2+2
№9.Қандай санды қойғанда тура теңдік шығады?
650 бірл. = 65 онд.
448 бірл. =44 онд. 8 бірл.
5648 бірл. =5 мыңд. 6 жүзд. 4 онд. 8 бірл.
575 мм=57 см 5 мм
5847 мм=58 дм 4 см 7 мм
570 дм=5700 дм
ҮІ.Қорытынды:
-сабақтың тақырыбы?
-тақырыпты қайталауға қандай тапсырмалар берілді?
-балалардан кім белсенді болды?көп қатысты?
-қай бала сабақ жүргізуге кедергі болды?
-кім жауап беруге қиналды?
ҮІІ.Рефлексия:
-не білдін?
-не қайталадын?
ҮІІІ.Үй жұмысы: №5, 6 41-42 бет
ІХ.Бағалау.
Жанна Манатовна Жаксымбетова
Учитель начальных классов
Малайсаринская СОШ
Майский район, Павлодарская область
Казахстан
Сынып:4 «а»
Тақырып: Тік бұрышты параллелепипед және оның көлемі
Мақсаты:дененің көлемі және көлемнің өлшем бірліктері туралы түсініктерін қалыптастыру. Көлемнің жаңа өлшем бірліктерімен таныстыру және олардың арасындағы қатынасты қою.Логикалық ойлау,
математикалық тілін,шығармашылық қасиеттерін дамыту.Есептеу дағдыларын жетілдіру. Ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа тәрбиелеу.
Әдіс-тәсіл:сұрақ-жауап,өздік, жеке-дара, салыстыру.
Технология: дамыта оқыту
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: психологиялық көңіл-күй.
Саған есеп үйреткен,
Пәнге қара құрметпен.
Сандарды тура табатын,
Қиын, әрі қызықты
Математика болатын!
ІІ.Үй жұмысын тексеру: №3 /б/
Шаршының қабырғасы
Шаршының периметрі
Шаршының ауданы
2 см
8 см
4
3 см
12см
9
4 см
16см
16
Х см
Х4см
х
№8.амалдарды орында.
300-40:2+50=230 557- (467-389) =479 251*3+247=1000
400-60:3+80=300 708- (342+168) =198 308*5+60=1600
ІІІ.Жаңа сабақ:
1.Тірек білім,білік дағдыларын белсендіру.
Бүгінгі сабақтың тақырыбын оқындар. Ол үшін әріптердің мәнін тауып, жауаптарын кему ретімен жаз.
Ө
К
Е
М
Л
630840-80-40
4800000-4000000
20*50+650
38450:5*0
50*1000+7615
К
Ө
Л
Е
М
800000
630000
57615
1650
0
Артық фигураны тап:
Текше артық, себебі барлық фигуралар жазық, ал текше-көлемді.
V=1 см*1 см *1см ұзындық,ені, биіктігі см3
Көлемнің өлшем бірліктерін еске түсір:
1 см3=1 000 мм3 1 дм3=1 000 см3 1 м3=1 000 дм3
1 дм3=1000 000 мм3 1 м3=1000 000 см3 1 литр су= 1 дм3
№1.Салыстыр:
5 м3 * 5000 см3 10 000 см3 * 5 дм3 5 см3 *5000 мм3
1 см3 *5000 см3 1 м3 *10000 см3 5 дм3*500 000 мм3
№2.Есептерді шығар:
а/ұзындығы 50 м, ені 10 м, ал тереңдігі 2 м бассейннің көлемін есепте.
ә/ұзындығы 7 м, ені 5 м, биіктігі 3 м болатын бөлменің көлемі мен еденнің ауданын есепте.
ІҮ.Сергіту сәті:
Ү.Бекіту:
№4.өздік тапсырма
а/қабырғасының ұзындығы 3 см 5 мм шаршы сыз және оның периметрін есептеп тап.
ә/қабырғаларының ұзындықтары 1 см 5 мм және 2 см 5 мм тік төртбұрыш сыз және оның периметрін тап.
№7.
1-3 см
2-?,2 есе ұзын
3-?, 2 см ұзын 3*2+2
№9.Қандай санды қойғанда тура теңдік шығады?
650 бірл. = 65 онд.
448 бірл. =44 онд. 8 бірл.
5648 бірл. =5 мыңд. 6 жүзд. 4 онд. 8 бірл.
575 мм=57 см 5 мм
5847 мм=58 дм 4 см 7 мм
570 дм=5700 дм
ҮІ.Қорытынды:
-сабақтың тақырыбы?
-тақырыпты қайталауға қандай тапсырмалар берілді?
-балалардан кім белсенді болды?көп қатысты?
-қай бала сабақ жүргізуге кедергі болды?
-кім жауап беруге қиналды?
ҮІІ.Рефлексия:
-не білдін?
-не қайталадын?
ҮІІІ.Үй жұмысы: №5, 6 41-42 бет
ІХ.Бағалау.
Профессия: Учитель начальных классов
В каталоге 7 269 курсов по разным направлениям