Инфоурок Физика Конспекты9.3. Тізбек бөлігі үшін Ом заңы. 9.4. Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель қосу.

9.3. Тізбек бөлігі үшін Ом заңы. 9.4. Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель қосу.

Скачать материал

Қысқа мерзім  сабақ  жоспары

 

Пәні: Физика

Мектеп:Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектеп МДШО КММ

Күн: 17.02.2017

Мұғалімнің аты-жөні: Таңқай Қ.

Сынып: 10Б

Қатысқан оқушы:                            Қатыспаған оқушы:

Сабақ тақырыбы: 9.3. Тізбек бөлігі үшін ом заңы.

9.4. Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель қосу.

оқу мақсаттары

 Оқушылар тізбек бөлігіндегі ом заңын ұғынады. Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель қосудың мәні мен айырмашылығын біліеді. Күнделікті өмірде ажыратып қолдана біледі.

Сабақ мақсаттары

1.      Тізбек бөлігі үшін ом заңын ұғынып, есептеулер жүргізе алады.

2.      Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель қосқанда ток күші, кернеу, кедергіні қалай есептеуге болатанан біледі.

3.      Талдау, саралау қабілеттері артып, ой – өрістері жоғарлайды.

4.      Кедергінің температураға тәуелділігі қандай болатыынын біледі.

5.      Өткізгіштердің өзіне тән меншікті кедергісі не екенін, қандай шамаларға тәуелді болатынын біледі.

Тілдік мақсаттар

Кедергі, , меншікті кедергі, кедергінің температуралық коэффиценті, өткізгіштерді, тізбектей және параллель жалғау сөздерінің мәнін ашу.

Пәнаралық байланыстар

Алгебра пәні.

Бастапқы білім

Тұрақты токтың пайда болу шарттары, электр энергиясы көзінің электр қозғаушы күші.

Сабақ  барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

Бағалау парағы

Үйымдастыру Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сынып тазалығын тексеру, назарларын сабаққа аудару. Оқушылар күнделікті орны бойынша 3 қатарға бөлініп отырып алды – артымен өзара топтасып топтық жұмыс және отырған екі оқушы жұптық жұмыс орындайды.

Үй тапсырмасын сұрау

1-тапсырма “кім жылдам”:

1.      Электр тогы жайлы не білесіңдер?

2.      Электр тогының пайда болу шарттары жайлы не білесіңдер?

3.      Электр қозғаушы күш дегеніміз не? Формуласын жазыңдар.

4.      Ток көзі деп нені айтады?

5.      Ток көзінің ішкі кедергісін түсіндіріңдер.

6.       Қандай ток көздерін білесіңдер?

Интер-

белсенді

тақта,

ҚМЖ жоспары, флефчарт, электрондық оқулық.

Сабақтың ортасы

   Электрондық оқулық арқылы негізгі мазмұн түсіндірілді.

I=KU  К – пропорционалдық коэффицент. Неміс физигі Г. Ом бірқатар зертханалық тәдірибелер жүргізу арқылы К=1/R  тең болатынын дәлелдеді. Г. Омның құрметіне кедергінің өлшем бірлігі оммен өлшенеді. I=U/R тең болады.

I=KU=U/R – бұл тізбек бөлігі үшін ом заңының матаматикалық өрнегі. Бұл заңның мәні мынада: Тізбек бөлігі арқылы өтетін ток күші тізбек ұштарындағы кернеуге тура пропорциональ және оның кедергісіне кері пропорциональ.

Өткізгіштің кедергісі деп берілген өткізгіштің өз бойымен өтетін токка жасайтын кедергісін көрсететін физикалық шаманы айтады.

Өткізгіштің кедергісі оның l ұзындығына, S көлденең қимасының ауданына және жасалған материалдың қасиетіне тәуелді:     R=ρl/S

ρ-өткізгіштің меншікті кедергісі . ρ=RS/l.

Тәжірибеде меншікті кедергінің температураға сызықтық тәуелділігі байқалады:

ρ=ρ0(1+αt), α – кедергінің температуралық коэффиценті.

 R=ρl/S= ρ0(1+αt) l/S=R0(1+αt); R0 – осы өткізгіштің 0 0С температурадағы кедергісі.

Түйін деп үштен кем емес өткізгіштердің тоғысқан нүктесін айтады.

Өткізгіштерді тізбектей жалғаудың белгілері:

1.      I=I1= I2= I3=…=In

U=U1+U2+…+Un

2.      R=R1+R2+…+Rn

3.      U1:U2:…:Un= R1:R2:…:Rn

Өткізгіштерді параллель жалғау белгілері:

1.      I=I1+ I2+ I3+…+In

2.      U=U1=U2=…=Un

3.      1/R=1/R1+1/R2+…+1/Rn

4.      I1:I2:…:In=1/R1:1/R2:…:1/Rn

Сабақтың соңы

қорытындылау

Сергіту сәті.

1І-тапсырма.  Жұптық жұмыс:“Зерделеу” Оқушылар сызбаның жалғану тәсілдеріне талдау жасайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ІІІ-тапсырма есеп шығару. Топтық жұмыс: “ойлан – топтас - талқыла”

1.      Тізбектей қосылған үш шамның кедергілері бірдей. Бұл үш шамның жалпы кедергісі 36 Ом болса, әр шамның кедергісі неге тең?

2.      Ұзындығы 8 м никелин сымының көлденең қимасының ауданы 0,08мм2. Егер сымның ұштарындағы кернеу 120В болса, сым арқылы қандай ток күші өтер еді? .

3.      Суретте көрсетілген электр тізбектің берілгендері бойынша жалпы кедергісін және амперметрдің көрсетуін анықта.

 

 

 

 

 

 

 

 

ІV-тапсырма Жеке   жұмыс «Блум таксономиясы»:

1

Білу

Тізбектей және параллель жалғау    дегеніміз не?

2

Түсіну

Тізбектей және параллель жалғаудың формуласын жаз?

3

Қолдану

Тізбектей және параллель жалғаудың қолданылуын түсіндір?

4

Талдау

Тізбектей және параллель жалғауды салыстыр?

5

Жинақтау

А.П.Рымкевич: №789.

6

Бағалау

Жалғау түрлерін білудің маңызы неде?

Кері байланыс, рефлексия: оқушылар өздерінің ой – пікірлері мен ұсыныстарын жазады.

Бағалау.

Үйге тапсырма беру: 9.3. Тізбек бөлігі үшін ом заңы.

9.4. Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель қосу тақырыбын қайталау. Қосымша есептер шығару.

Саралау-оқушыларға қалай көбірек  қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз?

Қабілеті  жоғары  оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Оқушылардың сабаққа қатысуы, сұрақтарға жауап беру, тапсырманы орындауына қарай ынталандыру, қосымша тапсырмалар беріп, білімдерін арттыру.

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері  сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы  өз пікіріңізді білдіру үшін  пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы  сол  жақ  бағанда  берілген  сұрақтарға  жауап беріңіз.

Сабақ өткендег мақсаттарды дұрыс қоя отырып, оқушылармен ой бөлісіп, олардың пікірлерінде тыңдап, оқушыларға түсінкті сабақ өту жолдарын қарастырамын.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен  екі  аспектісі(оқыту туралы да,  оқу туралы  да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға  не ықпал ете  алады(оқыту   туралы да, оқу туралы  да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы  немесе жекелеген  оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы  нені білдім, келесі  сабақтарда неге  көңіл  бөлу  қажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "9.3. Тізбек бөлігі үшін Ом заңы. 9.4. Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель қосу."

Рабочие листы к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
