Инфоурок Английский язык КонспектыТКУ по английскому языку по теме "Мои любимые предметы"

Рабочий лист по английскому языку по теме "My favourite subject (Мой любимый предмет)"

Файл будет скачан в формате:

  • pdf
1530
41
06.12.2023
«Инфоурок»

Материал разработан автором:

Нуриева Сабина Панах кызы

учитель иностранного языка

Использование рабочего листа по английскому языку по теме "My favourite subject (Мой любимый предмет)" предоставляет возможность обучающимся 7 класса формировать лексические навыки по изучаемой теме и закрепить грамматический материал по теме "Сравнительная степень прилагательных".

Краткое описание методической разработки

Использование рабочего листа по английскому языку по теме "My favourite subject (Мой любимый предмет)" предоставляет возможность обучающимся 7 класса формировать лексические навыки по изучаемой теме и закрепить грамматический материал по теме "Сравнительная степень прилагательных".

ТКУ по английскому языку по теме "Мои любимые предметы"

Скачать материал

Подготовила:

Лобачева Наталья Евгеньевна

Тема:

«Мои любимые предметы»

Класс:

Цель:

Практическая: Формирование лексических навыков и техники чтения.

Воспитательная: Формирование позитивного отношения к школьным предметам

Метапредметная: Познавательная, Коммуникативная.

Задачи :

1.     Закрепление эталонов новой лексики при помощи разных форм работы.

2.     Развитие умений работы с текстом на дотекством этапе.

3.     Формирование грамматических навыков.

4.     Закрепление грамматических навыков упражнениями.

5.     Развитие диалогической речи и во время работы в парах.

Оснащение:

презентация PowerPoint, учебник и пособие Rainbow English 7, раздаточные материалы

Языковой материал:

English, Mathematicss, Geography, History, Physical Education, Russian, Art, Chemistry, Physics, Biology, Music, Computer studies

 

 

Этап урока

Методическая задача

Межпредметная

Задача

(УУД)

Прямая речь учителя

Прямая речь учащихся

Примечания

1.

Warming-up

 

Вызов мотивации,

 

 

 

 

 

 

Фонетическая разминка, тренировка чтения

Регулятивные УУД.

- Hello, boys and girls! What news do you have today? Who is ready to work today?

 

Look at the screen. What can you see?

What do you do at school?

 

Today we will speak about your favourite subjects.

Look at the screen. Let’s watch a small video.

https://www.youtube.com/watch?v=J_8HKZgI_ss&ab_channel=EkaterinaSokolova

 

-          Hello. Today is a good day. We are ready to start.

 

 

-          This is a school.

 

-          We learn maths, languages.

 

 

-          (смотрят)

1-3 минуты – фронтальный режим

 

 

 

 

 

3 минуты – хоровой режим

 

2.

Основной этап

Введение в тему урока, знакомство пройденной лексикой.

Работа с текстом

Познавательные и коммуникативные УУД.

- What children in this video spoke about?

-Can you say about yourself?

 

-          Let’s revise, what subjects we have. Work in pairs, make a word out of the letters

-          They spoke about some subjects that they like and don’t like.

-          I like Maths and Art, but I don’t like Geography

-          I like English, but I don’t like PE

English, Mathematics, Geography, History, Physical Education, Russian, Art, Chemistry, Physics, Biology, Music, Computer studies,

3 минуты – по цепочке

 

 

 

 

5 минуты – в парах

3.

Основной этап

 

Работа с текстом на текстовом этапе, развитие лексических навыков

Познавательные и коммуникативные УУД.

1.      (What am I?)

Look at the screen and read the characteristics of the subjects. Find answers.

 

Now work in pairs and name the subjects

2. (NAME the SUBJECT)

1_____________________________________________

      __________ is the study of numbers and shapes.

      We use it to count things and measure things.

      We can add (+), subtract (-), multiply (х), and divide ( /) numbers.

2______________________________________________

      We learn how to read and write in ___________ and how to speak and listen in__________.

      We read books, magazines.

       We write emails, stories in____________.

      We talk to other people in ____________.

      There are many different ways to say something in ___________.

3_______________________________________________

      We learn about how things work and why things happen.

       We do experiments to test our ideas.

      We learn about living things (___________), matter and energy (____________).

       We use the scientific method to ask questions, make observations, do experiments, and draw conclusions.

4__________________________________________________

      We learn about what happened before we were born.

      We learn about important people and events in the world and in our own country.

      We learn about different cultures and how they have changed over time.

      We read books, watch movies, and visit museums to learn about _____________.

5___________________________________________________

      ____________ is the study of creative expression.

      We learn about different kinds of  _____________, like painting, sculpture, and photography.

      We learn about famous artists and their works.

      We learn about different styles of _____________.

      We can also create our own _______________.

      We can draw pictures, paint with watercolours or oils.

6___________________________________________________

      P.E. stands for Physical Education.

      In P.E., we learn about sports and exercise.

      We learn how to play games like basketball, football, and volleyball.

       We learn how to run, jump, swim, and dance.

      We learn about the importance of being active and staying healthy.

 

 

-          I can help you communicate with people in the UK and around the world.

-         I have some very difficult spelling! – You are English!

 

 

-          Mathematics

 

 

 

 

 

 

-         English

 

 

 

 

 

 

 

 

-         Physics

 

 

 

 

 

 

 

 

-         History

 

 

 

 

 

 

 

 

-         Art

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-         P.E.

5 минутпо цепочке

 

 

 

 

5 минутв парах

4

Физ-минутка

Регулятивные УУД

Now stand up and make some exercises

https://youtu.be/KlRL_5-6XUo?si=_-u-cPM5DqRfvPSW

 

5 минут

5.

Основной этап

 

Работа с текстом на послетекстовом этапе

Познавательные и коммуникативные УУД.

Now work with the pair next to you, so work in group of 4. One pair has answers, the other makes the true-false exercise, the first pair checks.

3 TRUE(˅) /FALSE(×)

Statements:

1. Maths is the study of numbers and shapes.

2. English is the study of the English language.

3. Science is the study of the natural world.

4. History is the study of the future.

5. Art is the study of creative expression.

6. P.E. stands for Physical Education.

7. In Maths, we can only add and subtract numbers.

8. In English, we only learn how to read and write.

9. Science includes the study of living things, matter and energy.

10. In P.E., we only learn about sports, not exercise.

 

 

True

True

 

True

 

False

True

True

False

 

False

True

 

False

 

5 минут – работа в группах

4. Рефлексия

Подведение итогов,

 

Регулятивные УУД

Now you’ve got the table. In group of four discuss what subject is favourite for you now. Then exchange your answers with another group.

 

- Did you like this lesson?

- Thank you!

- Goodbye, children.

- Now I like …

Now I don’t like …

 

 

-         Yes, of course

-          Thank you!

-          Goodbye, teacher

5 минут группы сменного состава

 

1 минута – фронтальный режим

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "ТКУ по английскому языку по теме "Мои любимые предметы""
Смотреть ещё 5 734 курса

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
