Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Опубликуйте свой материал в официальном Печатном сборнике методических разработок проекта «Инфоурок»

(с присвоением ISBN)

Выберите любой материал на Вашем учительском сайте или загрузите новый

Оформите заявку на публикацию в сборник(займет не более 3 минут)

+

Получите свой экземпляр сборника и свидетельство о публикации в нем

Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Тіл дамыту Сабақтың тақырыбы: Үй жануарлары
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Тіл дамыту Сабақтың тақырыбы: Үй жануарлары

библиотека
материалов

Білім беру саласы: Қатынас

Білім көздері: Тіл дамыту

Сабақтың тақырыбы: Үй жануарлары

Сабақтың мақсаты:

Мақсаты : Үй жануарлары туралы түсінік беру,білімдерін тиянақтау, төлдермен

таныстыру, оларға деген сүйіспеншілігін қалыптастыру.

Төрт түліктің адамға пайдасы үлкендердің көмегі, жануарлардың

бір-бірінен ерекшелігі,ұқсастығы, айырмашылығы,туралы әңгімелесу.

Сөздік қорын дамыту.Қарындашты дұрыс ұстауларын қадағлау.


Сабақтың көрнекілігі: Үй жануарларының, және олардың төлдерінің суреті, ақ

қағаз, ойыншықтар, қарындаш

Сабақтың әдісі: әңгімелесу, түсіндіру, жаттау.


Сабақтың барысы:

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің барысы:

Іс-әрекет кезеңдері

Тәрбиешінің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Ұйымдастырушылық-оятушылық
















Ұйымдастырушылық-ізденушілік
















































































Қорытындылау.

Өзін-өзі бағалау



















Балалар бүгін біздің сабаққа қонақтар келді,кәне амандасып қоялық.


Біз қазақ баласы

Сәлем-сөздің анасы

Үлкенді біз көргенде

Ізетпен иіліп

Біздер сәлем береміз.


II Жаңа сабақ

Тәрбиеші: Кәне тақтаға қараңдаршы, ненің суретін көріп отырсыңдар.


Балалар бүгінгі сабақта үй жануарлары туралы әңгімелесеміз.


Тәрбиеші: Қандай үй жануарларын білесіңдер?

Тәрбиеші: Оларды неге үй жануарлары деп атаймыз?


Тәрбиеші: Үй жануарлары адамға қандай пайда келтіреді?


Балалар тақтаға назар аударайық.


Тәрбиеші: Мынау ненің суреті.


Тәрбиеші: Сиырдың төлін қалай атайсыңдар?


Тәрбиеші: Сиыр қандай дыбыс шығарады?


Тәрбиеші: Сиыр бізге не береді?

Тәрбиеші: Сүттен не жасаймыз?


Тәрбиеші: Сиыр не жейді?


Балалар: Сиыр шөп, жем жейді, су ішеді.


Тәрбиеші: Сиырды қалай шақырамыз?

Тәрбиеші: Ал мына суретте нені көріп тұрсыңдар?


Тәрбиеші: Қой қалай дыбыстайды?

Тәрбиеші: Ал қойдың төлін қалай атаймыз?

Тәрбиеші: Келесі суретте нені көріп тұрмыз?


Тәрбиеші: Дұрыс айтасыңдар, басында несі бар?


Тәрбиеші: Иегінде несі бар ?

Тәрбиеші: Ешкі төлін не дейді?

Тәрбиеші: Ешкі мен лақты қалай шақырамыз?


Тәрбиеші: Ешкі бізге не береді?


Тәрбиеші: Ал мына суретте нені көріп тұрсыңдар?

Тәрбиеші: Түйенің өркеші бар екен. Түйеден шұбат,жасаймыз.Түйеге ауыр жүк артамыз.

Түйені қалай шақырамыз.


Тәрбиеші:Түйені «көс-көс» деп шақырамыз.


Тәрбиеші: Ал түйенің төлін қалай атаймыз?


Тәрбиеші: Балалар мына өлеңді тыңдайықшы.


Жазда биені сауады

Қыста жылқыны бағады

Бізде жақсы көреміз

Қымыз берген ағаны- дей отырып, балалар сендер қымыз ішіп көрдіңдер ме?


Тәрбиеші: Дәмі қандай?


Тәрбиеші: Ал жылқы төлін не дейміз?


Тәрбиеші: Дұрыс. Жылқы қалай дыбыстайды?


Тәрбиеші: Жылқыны қалай шақырамыз?




III . «Дұрыс ата»


Шарты: Үй жануарларын тауып, бөліп дұрыс таба білу.

IV. «Қандай жұмбақ болса да, шешпей оны қоймайық.»



Кезекті бір жануар

Үстінде екі тауы бар. түйе



Кішкентай ғана бойы бар

Айналдырып киген тоны бар қой


«Зеңгі баба-құт»- деген

Балалар тез –өссін деп

Шелек-шелек сүт берген

Сиыр


Жарға шығып ойнайды

Ойынға бір тоймайды

Болсадағы сақалы

Секеңдеуді қоймайды. Ешкі


Тәрбиеші: Балалар малдар қайда тұрады?


IV.Тәрбиеші: Дұрыс айтасыңдар. Кәне балалар үй жануарлары туралы мақалдар,жаңылтпаштар білеміз бе?


Жарайсыңдар балалар. Малдың бәрін бір сөзбен айтқанда не деп атаймыз.

Тәрбиеші: балалар шаршаған шығарсыңдар , бәріміз тұрып жаттығу жасайық.


V.Сергіту сәті


Орныңнан тұршы

Қолыңды жушы

Айнаға қарашы

Шашыңды тарашы

Аяғыңды басшы

Бойыңды жазшы

Айналаға қарашы

Орныңа отыршы






VI. «Қай жануардың төлі « ойыны


Шарты: Үй жануарларының төлдері ауыстырылып қойылады. Жылқыға бота, қойға құлын, түйеге бұзау, сиырға қозы, осы жануарлардың төлдерін анықтаймыз. Анықтай алмаған бала төлдердің дыбысын саладытақтақ айтады.


Диас Сиыр сүйеді баласын торпағым деп

Қараңқыға баспаған қорқағым деп


Қайрат Түйе сүйеді баласын тайлағым деп

Жабу жапса жарасқан жайдағым деп


Лаура Ешкі сүйеді баласын лағым деп

Тастан тасқа секірген шұнағым деп


Аружан Жылқы сүйеді баласын шұбарым деп

Жүгіруден тарасын құмарың деп


VII «Сипаттап айт» ойыны


Шарты: Тақтаға бір баланы шақырып, көзін байлап қолымызбен сипау әдісі арқылы қандай жануар екенін танып айту. Таба алмаған бала өлең ,тақпақ айтады.


VII. Қорытындылау.

Балалар сендерге рахмет, малдың пайдасы көп дұрыстап күтіп бағуымыз керек.

Бүгінгі сабақта бәріңізде жақсы қатынастыңдар бәріңізге де рахмет.
















Үй жануарларының суреті.





Балалар: қой, ешкі, сиыр, түйе, жылқы


Балалар: Себебі, олар үйде адамның көмегімен өсіріледі.


Балалар: Олардың етін жейміз, сүтін ішеміз, жүнінен жылы киімдер жасаймыз

Балалар: Сиырдың.

Балалар: Сиырдың төлін бұзаудеп атаймыз.

Балалар: Ол мөңірейді. Мө-Мө-Мө деген дыбысы бар.



Сиыр бізге сүт береді, етін жейміз,терісінен киім тігеміз.

Айран, құрт жасаймыз.


Сиыр шөп, жем жейді, су ішеді.

Аухау-аухау, деп шақырамыз


Қойдың суретін көріп тұрмыз.

Қой маңырайды, мә-мә-мә деп дыбыс шығарады.

Қозы, қошақан деп атаймыз.

Ешкінің суретін көріп тұрмыз.

Басында мүйізі бар.

Иегінде сақалы бар.

Ешкінің төлі лақ.

Шөре-шөре-шөре деп шақырамыз.

Сүт береді, ешкінің сүті ем болады. Түбітінен жылы қолғап тоқылады.

Түйенің суретін көріп тұрмыз.



Бота, ботақан деп атаймыз.









Ия ішіп көрдік.

Дәмі қышқыл, ащылау.

Құлыншақ, құлын деп атаймыз.




Кісінейді.

Құрау-құрау деп шақырамыз.





























Малдар қорада тұрады.



Мал баққанға бітеді.

Малды теппе

Үй жануарлары, немесе төрт түлік мал дейміз.










Оқу іс-әрекеттен күтілетін нәтиже: 

Білуі тиіс: Үй жануарлары туралы білді.
Игерді: Үй жануарларынан нелер жасалатынын білді.
Меңгерді:
Үй жануарларының төлдерін меңгерді.

