Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Другие методич. материалы / Төлді қалай шақырады? Түйе. Бота

Төлді қалай шақырады? Түйе. Бота


  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:

Пәні: Ана тілі

Сыныбы: 1 «г»

Сынып жетекшісі: Махаева А.Т

Сабақтың тақырыбы: Төлді қалай шақырады? Түйе. Бота

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға төрт түлікті қалай шақыратыны туралы мәлімет беру

Сабақтың міндеті:

  1. Дауыссыз дыбстар туралы түсінік беруді жалғастыру

  2. Оқушылардың ой- өрісін, сөйлеу тілін қалыптастыру

  3. Төрт түлікке қамқорлық жасауды үйрету

Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, көрнекілік, сурет, ойын, тақтамен жұмыс

Көрнекілігі: төрт түлік суреті

Сабақтың барысы

  1. Қызығушылықты ояту

  1. Ұйымдастыру

  • Оқушылармен амандасу

  • Сабаққа зейіндерін аудару

  • Сергіту сәті

  1. Үй тапсырмасын тексеру

«Қоян» мәтінін оқыту

19 – жаттығуды тексеру

  1. Өткенді пысықтау

  • Дыбыстар қалай бөлінеді?

  • Дауыссыз дыбыстар қалай айтылады?

  • Дыбыстар мен әріптердің айырмашылығы неде?

  • Төрт түлік малға нелер жатады?

  • Сұрақ-жауап арқылы білімдерін талқылау
    -Енді балалар, осыларды бағып күтетін адамдар болады.
    Оны осы малдардың пірі дейміз.
    Осылардың әрбіреуіне сұрақ-жауап арқылы толықтыту.

    Төрт түлік мал

    Бие
    Қой
    Ешкі
    Сиыр
    Түйе

  1. Ой қозғау

  1. Мәтінмен жұмыс

  • Оқушыларға төрт түлік малдың суреті көрсетіледі.

(Дөңгелектің бір жағына енесін,екінші қарсы бетіне төл салынған суретті көрсету арқылы әңгімелейміз.)
-Ешкінің төлі-лақ. Бұл өзі жеңіл қозғалатын, бақырауық дауысы бар,шыдамсыз төзімі аздау мал.

-Қойдың төлі-қозы. Бұлар өте жуас, момын жануар екен.Сондықтан көбіне халық қой асыраған.
-Сиыр төлі-бұзау. Өте тойымсыз, қомағайлау мал.Тілі өте ұзын болады екен.Сонымен өзіне керекті тамағын тауып жейді.
-Жылқы баласы-құлын. Бұл өте мықты мал. Қандай жүк болсада көтере алады. Алыс жолға жүре алатын, көлік ретінде пайдаланған жануар.
-Түйенің төлі-бота. Мұның басқа жануарлардан ерекшелігі арқасында екі өркеші болады. Шұбаты денсаулыққа шипалы.Бұл мал көбінесе құмды жерде жүреді. Олар өйткені суға шыдамды.Сондықтан мұны шөлді жерде көлік ретінде пайдаланады.
-Енді осылардың төлдерінің әрқайсысын әрқалай шақырады екен.
Мысалы: Ешкі шөре-шөре.
Қой пұшайт-пұшайт
Түйе кос-кос
Сиыр аухау-аухау
Жылқы құрау-құрау
Төлдердің бізге беретін өнімі туралы айту.
Жылқы (Ет, қымыз, қазы). Сиыр (сүт, жүн).Қой мен ешкі (ет,терісі,сүт,жүні).Түйе (шұбат,жүні).

2) Оқулықпен жұмыс

Мақсаты: Сөздердегі дауыссыз дыбыстарды таба алуға үйрету

20 – жаттығу.

Түйе боздайды. Сиыр мөңірейді. Қой маңырайды. Жылқы кісінейді.

  1. Сөйлемдерді көшіріп жазыңдар

  2. Қарамен жазылған сөздердегі дауыссыз дыбыс әріптерін теріп тауып, астын сызыңдар

21 – жаттығу.Сөздерді оқыңдар

Түйе, жылқы, сиыр, қой, ешкі.

Қоздайды, құлындайды, боталайды, бұзаулайды, лақтайды

  1. берілген сөздерден «Қай мал қайтеді?» деген сұраққа жауап беретін сөйлемдер құрастырып жазыңдар.

3)Әдеби мәтін оқу

Мақсаты: оқушылардың сауатты, мәнерлеп оқуын қалыптастыру


  • «Түйе» өлеңін мәнерлеп оқу

Қосымша сұрақтар қою

  • Өлең не туралы?

  • Түйенің адамға тигізер қандай пайдасы бар?

  • Түйе жануары туралы айтылатын қандай ертегі білеміз?

  1. Ой қорыту

  1. Сабақты бекіту

  • Төлдерді қалай шақырады?

  • Төлдер туралы өздерің не білесіңдер?

  • Мысықты, итті қалай шақырады?

  1. Үйге тапсырма

«Бота» өлеңін жаттау

  1. Бағалау









Пәні: Математика

Сыныбы: 1 «г»

Сынып жетекшісі: Махаева А,Т

Сабақтың тақырыбы: 4 санын қосу кестесі. Санның құрамы

Сабақтың мақсаты: 4 — ке қосу кестесін құрастыру, қосу мен азайтудың кестелік жағдайлары туралы білімді бекіту. Сөйлеу тілін, қабілеттерді, өздігінен әрекеттенуді дамыту.
Сабақтың міндеті:

  1. 4 санын қосу кестесін және санның құрамының сәйкес жағдайын білуді бекіту.

  2. Терминдерді және амалдардың қасиеттерін түсіндіре  отырып шығаруда қолдану біліктігін дамыту.

  3. Тапқырлықты, ой ұшқырлығын және шығармашылық қабілетті дамыту.

Сабақтың мазмұны.
І Ұйымдастыру.

  • Оқушыларды сабаққа дайындау

  • Зейіндерін сабаққа аудару

II. Үй тапсырмасын тексеру

112 – б, 3 тапсырма

III.Жаңа сабаққа дайындық

Бұл - бұл әсем сырлайды --------- Табақта екі алма --------------- Үйрегім ау үйрегім
Ел жұрт елтіп тыңдайды --------- Қолымда екі алма ------------- Келіп жүрме билегін?
Бірге үшті қосқанда --------------- Қосқанда барлығы ------------- Алты ау едін басында
Нешеу болып сайрады? ---------- Болады неше алма?----------- Жүріп кетті екеуі
Қалды нешеу артында
Барлық жұмбақтың шешуі нешеге тең?
IV.
Жаңа сабақ

Мағынаны тану
Төрт саны қосу кестесі
Ненің суретін көріп отырсыңдар?
Тауға қарайықшы қандай геометриялық пішінге ұқсайды?
Үшбұрыш
Тауға не арқылы шығамыз?
Баспалдақ арқылы шығамыз
Баспалдақ қандай сызық түріне жатады?
Сынық сызық түріне жатады
1 тапсырма Кестені құру
4 санын қосу кестесі
1+4=5
2+4=6
3+4=7
4+4=8
5+4=9
6+4=10

2 - тапсырма Тақтамен жұмыс
0+4=4 ------- 4+5=9 -------- 7 - 4=3
1+4=5 ------- 6+4=10 ------- 5 - 4=1
2+4=6 ------- 10 - 4=6 -------- 4 - 4=0
3+4=7 ------- 8 - 4=4 --------- 9 - 4=5


3 - тапсырма Танымдық жұмыс

4 - тапсырма Тақтамен жұмыс
Сапар - 10 дәптер.--------------------------------- 10 - 4=6
Ақан -? Д 4 дәптер кем.-------------------- Жауабы: 6 дәптер.

V.Сабақты қорытындылау

Карточкамен жұмыс

  1. үйге тапсырма

5 – тапсырма

  1. Бағалау




Автор
Дата добавления 02.09.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров59
Номер материала ДБ-174801
Получить свидетельство о публикации
