Тәлімгерлік етудің
мақсаттары:
Мектептің даму жоспарына енгізілетін өзгерістің мұғалімдердің топтық жұмыс арқылы
оқушылардың өзара оқыту дағдыларын дамытуды іске асыру үшін жас мұғалімдерге
кеңестер, ұсынымдар мен қолдау көрсетіп, бірлесе жұмыс атқару.
|
Тәлімгер
|
Тәлім
алушы
|
Жұмыс
формасы
|
Уақыт
аралығы
|
Тәлімгерліктің
мақсаты
|
Тәлімгерлік
нәтижелері
|
Табыс
критерийлері
|
1- деңгей мұғалімі
Ғұмарова Ағзия
Зұлхарнайқызы
|
Ағылшын пәнінің
мұғалімдері Ахметқалиева Жаңылсын, Хасанова
Айнұр
|
Сұхбат
|
Қыркүйектің 1-аптасы
|
Деңгейлік бағдарламаның
негізгі идеясымен таныстыру.
|
Деңгейлік бағдарламасының
мақсат, міндеттерімен танысады
|
Ø
Бірлесе
жұмыс істеу идеясын ұғады.
Ø
Мектепте
өзгеріс енгізудегі өзіндік рөлін түсінеді.
|
|
|
2-кездесу
|
Қыркүйектің 2-аптасы
|
Оқу мен оқытудың жаңа әдістерімен
таныстыру, мұғалімдермен сенімділік қарым-қатынас орнату, бірлесе жоспар
құру.
|
Тәлім алушымен тәлімгерлік
жоспар құрылады, коучинг сабақтары жоспарланады.
Сенімділік қарым-қатынас
орнайды.
|
Ø
Тәлімгерлік
жоспардың мақсаттары белгіленеді.
Ø
Жұмыс
барысымен танысады.
|
|
|
3,4-кездесу
|
Қыркүйек айының
3-4-аптасы
|
Сыныпта оқытуды басқару:
сынып көшбасшысының түйінді идеяларымен таныстыру
|
Тәлім алушылармен ойлау
жолдары мен жұмыс құралдары, жұмыс әдістері таныстырылады.
|
Ø
7
модульмен танысып, сабақта ықпалдастыра өткізу жолдарымен танысады.
|
|
|
«Диалогтік оқыту»
коучингін жоспарлау.
|
|
Коучинг тақырыбына
байланысты мұғалімдермен жүргізілетін жұмыс түрлерін анықтау, қолданылатын
әдіс-тәсілдерді талқылау, кеңес беру.
|
Коучингтің өту барысы жоспарланады, оқушылардың сыни
тұрғыда ойлануын дамытуда диалогтік оқытудың ықпалы талқыланады,
әдіс-тәсілдердің тиімділігі анықталады.
|
Ø
Әдіс-тәсілдерді
меңгереді.
Ø
Жұптық,
топтық жұмысты ұйымдастыруға дағдыланады.
|
|
|
«Диалогтік оқыту»
коучингін өткізу.
|
Қыркүйек
4-аптасы
|
Кәсіби қоғамдастық мүшелеріне диалогтік оқытудың
әдіс-тәсілдерінің тиімділігі туралы түсінік беру.
|
Мұғалімдер диалогтік оқытудың әдіс-тәсілдерінің тиімділігі
туралы түсінік алады.
|
Ø
Коучинг
ұйымдастыруға дағдыланады.
Ø
Өзара
сенімділік қарым-қатынас орнайды.
|
|
|
«Сын тұрғысынан ойлау
дағдылары: қадағалау, интерпретация, талдау, қорытынды жасау, бағалау,
түсіндіру, метатану» коучинг өткізу
|
Қазан
2-апта
|
Жас ұстаздарға сыни ойлау дағдылары мен бөлшектері,
метатаным туралы түсінік беріліп, әдіс-тәсілдер мен қолдану жолдары туралы
түсініктер беру.
|
Проблеманы анықтау, шешу жолдарын айқындау, тиісті
ақпаратты жинау, алғы шарттар мен басымдылықтарды белгілеу, деректерді
интерпретациялау, логикалық байланыс, қорытынды шығару, негізгі болжамдар мен
ұсыныстар қайта қарауды үйренеді
|
Ø
Коучингтердің
маңызын түсінеді
Ø
Ашықтық
орнайды
Ø
Тәжірибе
алмасады
Ø
Топтық,
жұптық, жеке жұмыс беру дағдыларын меңгереді
|
|
|
Үлгі сабақтар көрсету
және тәлімалушылардың сабақтарына қатысу.
|
Қазан
3-4- апта
|
ОМЖ, ҚМЖ –мен таныстыру,
диалогтік оқыту әдіс-тәсілдерінің сабақта қолданылуын бақылау.
|
7 модульді ықпалдастыра білуге дағыдаланады.
|
Ø
Диалогтік
оқыту әдіс-тәсілдерін қолданады.
Ø
Жұптық,
топтық жұмыстарды ұйымдастыру шеберлігі артады.
|
|
|
Іс-тәжірибені зерттеу тәжірибесіне
арналған коучингті жоспарлау.
|
Қараша
|
LS тәжірибесіне қатысты
материалдарды талдау, коучинг сабақ барысын жоспарлау, әдістемелік көмек
беру.
|
LS тәжірибесіне қатысты
коучинг сабағы бойынша ұсыныс беріледі, қолдау көрсетіледі.
|
Ø
LS
тәжірибесіне қатысты коучингте қолданылатын ресурстарды түсініп қолданады
|
|
|
Lesson Study тәжірибесіне
арналған «Іс-тәжірибені зерттеу –ұжымдық оқыту әдісі» тақырыбынды коучингті
өткізу.
|
Қарашаныі
4-аптасы
|
Кәсіби қоғамдастық
мүшелеріне LS тәжірибесі туралы мәлімет беру, оның мектепте өзгеріс
енгізудегі тиімділігін ұғындыру.
|
Кәсіби қоғамдастық
мүшелері LS туралы түсінік алады, оның тиімділігін ұғынады.
|
Ø
Өзара
пікір алмасады.
Ø
Ашық
сабақ пен LS-дың айырмашылығын түсінеді.
Ø
Бірлесе
жұмыс істеу идеясын ұғынады.
|
|
|
Lesson Study сабақтарын
жоспарлау, қатысу, талқылау. (тарих, қазақ тілі, ағылшын тілі)
|
Желтоқсан
|
Тәлімалушымен бірге
сабақтарға қатысу арқылы диалогтік оқыту тәсілдернің қолданылуын, оның
тиімділігін анықтау.
|
Тиімді әдіс-тәсілдер
анықталады, үш деңгейлі оқушы әрекеті талқыланады, болған кемшіліктерді түзетуге
кеңестер беріледі.
|
Ø
Бірлесе
жұмыс атқара білуге үйренеді.
Ø
Жауапкершілікті
сезінеді.
Ø
ҚМЖ
құруға үйренеді.
Ø
7
модульді ықпалдастыруға дағдыланады.
Ø
Сын
қабылдауға үйренеді.
Ø
Сенімділік
қарым-қатынас орнайды.
|
|
|
Аралық жұмыстар
барсындағы кездесулер
|
Қаңтар
|
Тәлімгерлік жұмыс
бойынша тәжірибедегі туындаған мәселелерді талдау.
|
Әдістемелік көмек,
ұсыныстар беріледі.
|
Тәжірибе алмасады,
сұхбаттасу арқылы мектептің даму бағдарламасына енгізілген өзгерістің даму
қарқынын талдайды, өз пікірін білдіреді.
|
|
|
Тәлім алушыларды ЦПМ
парталына тіркеу.
|
|
Жаңа форматта өткізілген
сабақтарын талдау, тәжірибе алмасу, ҚМЖ, ОМЖ жоспарларын құруды үйрету,
әдістемелік көмек беру.
|
Әріптестермен тәжірибе
алмасады, қолдау көрсетіледі.
|
Ø
Іс-тәжірибені
зерттеу барысында ресурстарды түсініп қолданады
|
|
|
Lesson Study тәжірибесіне
арналған коучингті өткізу.
|
10-20 мамыр
|
Кәсіби қоғамдастық
мүшелеріне LS тәжірибесі туралы мәлімет беру, оның мектепте өзгеріс
енгізудегі тиімділігін ұғындыру.
|
Кәсіби қоғамдастық
мүшелері LS туралы түсінік алады, оның тиімділігін ұғынады.
|
Ø
Өзара
пікір алмасады.
Ø
Ашық
сабақ пен LS-дың айырмашылығын түсінеді.
Ø
Бірлесе
жұмыс істеу идеясын ұғынады.
|
|
|
Тәлімгерлік жұмысты
қорытынды
лау
|
маусым
|
Коуч мұғалімімен
мектептің даму бағдарламасына енгізілген өзгерістің мұғалімдер мен
оқушылардың оқуына қаншалықты ықпал еткендігін талдау арқылы бірлесе атқарған
жұмыстың қорытындысын шығару.
|
Оқушылардың жетістігін
анықтауда диалогтік оқытудың маңыздылығы, LS тәжірибесі кәсіби қоғамдастық
талқысына ұсынылады.
|
Ø
Тәлімгерлік
жұмыстың маңыздылығы мен жетістіктерді анықталады.
Ø
Өткізілген
іс-шаралардың сәтті, сәтсіз жақтары анықталады.
Ø
Атқарылған
жұмыстар жинақталады.
|