Сабақ тақырыбы: Ата
Заңым-айбарым
Сабақ мақсаты: Оқушыларға
еліміздің Ата Заңын білуге, өз құқықтарын қорғауға үйрету, елін, жерін
сүюге, Ата Заңын қастерлеуге, тәуелсіз елдің елжанды азаматтары болуға ,ұлтжандылыққа,
инабаттылыққа , адамгершілік-
ке тәрбиелеу.
Көрнекіліктері: Суреттер,
Әнұран, Ту, Елтаңба суреттері, қанатты сөздер
Сабақтың барысы:
Кіріспе сөз: Отан – адамның туып
өскен жері, елі, үйі. Бұл сөз қайсымызға болмасын кіндік қанымыз түскен
жерімізді еске түсіретін құдіретті сөз екенін білеміз.
Еліміз 1991 жылы тәуелсіздігін
алып, ұлтымыздың тілін, әдет – ғұрпын, дәс-
түрлерін қалпына келтіре бастады.
1995 жылы 30 тамызда Қазақстан
Республикасының Конституциясы қабыл-
данды. Елімізде жалпы бес
Конституция қабылданып , оның үшеуі кеңестік
дәуірде одақтық Конституцияның
көшірмесі болып келген.
«Конституция» - латын
тілінен аударғанда «Құрылым, орнықтыру» деген
мағынаны білдіреді. Қазір Конституция
мемлекеттік – қоғамдық және эконо-
микалық құрылымы негізін бекітетін
құндылығымыз болып табылады. Өкімет
Конституциялық нормаларды жүзеге
асыруды өзіне міндеттеме етіп қабылда- са, ал азаматтар Конституцияны және
елдің заңдарын мүлтіксіз орындауға жа-уапкершілікті алады. Мемлекет тек
сонда ғана өрендеп өседі, елде осылай ғана
орнығады.
Конституция мемлекет пен қоғам
қызметінің әлеуметтік – экономикалық
саладағы негізге алаынатын принцип
ретінде халықтың игілігін көздейтін
экономикалық дамуды белгілеп отырғаны
осы тұжырымымызды одан әрі ны-
ғайта түседі.
Ертегі:
Бірде адамдар жер
шарының бұрышынан бір жерге жиналуды ұйға-
рыпты. Біреулері шығыстан, біреулері
солтүстіктен, оңтүстіктен, батыстан, бай
елдерден және кедей елдерден келіпті.
Онде ер азаматтармен қатар әйелдер де
болыпты. Олардың бір – бірінен
айырмашылығы ұлтына, нәсіліне және әр түр-
лі тілді сөйлеуімен ерекшеленіпті.
Көпшілігі соғыс жүріп жатқан
жерлерден , кейбіреулері өз діндерін және
саяси көзқарастары үшін қудалайтын
мемлекеттерден келді.
Барлығын біріктіретін бір – ақ
тілек : ешқашан соғыстың болмауы, ешкім-
де қорқыныш пен үрейдің болмауы,
адамдарды жазықсыз жазаламау т.б.
Сондықтан жер бетіндегі әр
адамның , оның ішінде балалардың құқық ті-
зімдері көрсетілді. Осы құқықты білу,
құрметтеу үшін олар бірігіп Заң құжа-
тын жазды.
1-оқушы: Ата Заңым – айбарым.
Ана тілім
қаймағым.
Түзу шықсын
түтінім.
Желбіресін көк
туым.
2 - оқушы : Туған өлкем алтын аймақ
Сенсің жаннат
өмірім.
Қасиетті халқыңа
айғақ,
Құдіретті Алтын
Заңым.
3- оқушы : Мен оның қасиетті тілін
сүйем,
Мен оның
құдіретті үнін сүйем.
Бәр жәндігін
сүйемін қыбырлаған,
Бәрі маған «Отан»
деп сыбырлаған.
4- оқушы : Біздің үй шағын бір ел,
Жарасқан
ынтымағы.
Қалайша жаның
жүдер,
Жүзімізде нұр
тұнады.
5 – оқушы : Отан деген - өз ошағым,
өз жерім ,
Махаббатпен
қарайды оған көздерім.
Мендік бақыт – сайын
дала, кең дала,
Иран бағы керек
емес өзгенің.
6- оқушы: Туған елім, арай таңым ,
Шуағыңда балаусамын.
Нұрыңда ойнап,
гүліңде ойнап,
Арнар жырым –
бар айтарым.
(«Елім
менің» әнін орындау)
Балалар не істеуге құқылы:
·
Өмір
сүруге
·
Ата
– тек атауын алуға
·
Отбасында
тәрбиелеуге
·
Жеке
бас бостандығына
·
Азаматтық
алуға
·
Білім
алуға
·
Баспана
алуға
·
Дүние
мүлікке
·
Демалуға
·
Денсаулықты
сақтауға
·
Сөз
бостандығына
·
Қоғамдық
жұмыстарға араласуда
Сұрақтар:
1.
Қазақстан қандай мемлекет?
2. Қазақстан неше
облысқа бөлінеді?
3. Мемлекеттік
Елтаңбаның авторы кім?
4.ҚР Елтаңбасында
бейнеленген жануар?
5.ҚР қандай
мемлекеттермен шектеседі?
6.Конституция
дегеніміз не?
7. Қазақстан
Республикасының Конституциясы қашан қабылданған?
8. Конституция неше
тарау, неше баптан құралған?
9. Мемлекттік тіл-
қазақ тілі деп нешінші бапта жазылған?
10.Сендер қай жасқа
дейін бала болып саналасыңдар?
7 – оқушы: Құт мекенге қанатын
көктен жайған күн
Осынау жерге
кіндігімменен байландым.
Байырғы қазақ
бастарыңа бақ қонған,
Берекелеріңнен,
мерекелеріңнен айналдым.
8- оқушы : Қарттарын сыйлап,
жастарын баулап түлеткен
Қаласын сүйген,
даласын сүйген жүрекпен,
Айналдым сенен,
аяулы мекен, дархан ел!
Туған елінің
тасына – дағы гүл еккен.
Білгенге маржан (
Грамматикалық сұрақтар)
«Туған жер»
сөзінің синонимін айтыңдар
|
«Тәуелсіздік» сөзіне және
қандай сөз құрауға
болады?
|
Мен өз елімді сүйемін.
(Сөйлемнен баяндауыш-
ты табыңдар)
|
«Тәуелсіздікті,
егемендікті,
Отаннан» сөздер
қай септікте тұр?
|
Сөйлемді дұрыс құраңдар
тұрады, ұлттар,тату,
Қазақстанда, барлық
|
Сөйлемнен сын есімді тап
Қазақстан – тәуелсіз мемлекет
|
Мақалды жалғастыр:
Отанды сүю ... ......
|
Сөздегі жалғаулар түрін
атаңдар:
Ата Заңым-айбарым
|
Біз- тәуелсіз елдің азат
ұрпақтарымыз.
Сөздер қандай сөз таптарынан
құралған?
|
Мақалдар:
Азат елдің
аспаны ашық.
Мың күн азапты
өмір сүргенше,
Бір күн азатты
өмір кеш.
Тәуелсіздігіңе тәубе
қыл.
Егеменді ел
көрікті,
Бетегелі бел
көрікті.
Бодан елдің
тағдыры –
Өзіне азап, өзгеге
мазақ
Балалар, сендер көп мақал білер
екенсіңдер. Келіңдер, сендердің есте сақтау
және ойлау қабілеттеріңді сынап
көрейік. Мен мақал айтып, сендер сол мақал-
ды жалғастырыңдар.
«Кім жылдам?» ойыны
1. Ана сүті бой өсіреді, ( ана тілі ой
өсіреді).
2.Жаман көлдің суы ащы, ( жаман
адамның тілі ащы ).
3. Бас кеспек болса да,( тіл кеспек
жоқ).
4. Жер жұртыңның қадірі көшкенде өтер,
( ер жігіттің қадірі өлгенде өтер).
5.Ердің екі сөйлегені – өлгені, (еменнің
иілгені – сынғаны).
6. Ата – анаңды қалай сүйсең, ( Отаныңды
солай сүй ).
9 –оқушы: Қандай бақыт қуанышты күн
бүгін,
Дәлелдеуде
Қазақстан елдігін.
Арман еткен, қыршын
кеткен ағалар,
Елің алды Егеменді
теңдігін.
10 – оқушы: Отаным Егеменді тәуелсіз
ел,
Болашаққа нық
басып буынған бел.
Көкке өрлеген көк
туын желбіретіп.
Қуаныш пен шаттыққа
қадам басты ел.
Қорытынды сөз: Бүгінгі
қазақ қауымы – сан мыңдаған сындардан өтіп шыңдалған, көкірегі ояу,
білімді халық. Өзінің тарихы мен тамаша
азаматтары арқылы -бүкіл дүние жүзіне
танымал қауым.
Кешегі өткен ата – бабаларымыздың арманы,
мақсат – мүддесі, жарқын бола-
шақ үшін күресі, азаттық жолында қыршын
кеткен өмірі зая кеткен жоқ.
Олардың көрмеген Егемендігін келешек
ұрпақ ардақтап, аялау қажет және
қадірі мен қасиетін түсіне білуіміз
керек.