Жолда жүру
ережесін сақтаймыз!
Сабақтың мақсаты:
1.Оқушыларды жолда жүру ережесімен таныстыру .
2. Жол
қауіпсіздігін есте сақтауға, білуге жол ережесінің белгілерімен таныстыру
3.Оқушыларды
көшеде дұрыс жүріп, жол ережесін сақтауға тәрбиелеу.
Көрнекілігі:
Бағдаршам , жол белгілері салынған суреттер , интерактивті тақта, жолережесіне
арналған кітаптар.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі :
Кіріспе : «Жол
травматизмінің алдын алу» атты тәрбие сағатын бастағалы отырмыз.
Жол заңы дұрыс
жүріп , абай болуды талап етеді. Жол тәртібін бұзба , ол қатер тудырады.
Жолдың қалыпты қозғалысы көбінесе балалардың жол бойында қалай болса солай
жүріп, доп қуалайтыны , шаңғы тебетіні , жүріп бара жатқан машинаға
жабысатыны ,қалтарыстан жолға шығып келетін салдарынан бұзылады. Жол тәртібін
бұзғандықтан кейбіреулер машина дөңгелегіне ілініп қаза тауып , кейбіреулері
жарақат алады . Ал кейбіреулері өмірлік мүгедек болып қалады.
Сондықтан әрбір
оқушы мектепте оқылатын » Жолда жүру ережесі » тақырыбындағы сабақты мұқият
тыңдап, әр сабақтан қорытынды жасап отыруға міндетті .Үлгілі , тәртіпті оқушы
көшеде, жолда жүру ережесін ,заңын бұзбайды.
Сонымен қандай
бала жол ережесін бұзбайды ?
Балалар : Үлгілі
, тәртіпті бала .
Мұғалім : Ал
енді » Жолда жүру ережесін сақтаймыз! » атты тәрбие сағатымызды ашық деп
жариялаймын .
ІІ. Негізгі
бөлім:
Тақтадағы
жұмбақтарды шешу:
Жұмбақтар
1. Ала таяқ
ұстаған, 2. Көше бойлап
аяңдайды,
Жол тәртібін
нұсқаған. Адам тасып
аялайды.
Өміріңді
күзеткен, (Автобус)
Ысқырықпен
түзеткен. (Милиционер)
3. Көліктің
қаншасын үстінен өткізген ,
Іргеден басталып
, алысқа жеткізген. (Жол)
4. Жоқ өзінде бас
та , ауызда да , құлақ та ,
Бақырайған үш
көзі бар бірақ та. (Бағдаршам)
5. Арқаным бар
тым ұзын,
Ала-алмайсың бір
үзім.
Табыңдаршы,
балалар,
Бұл жұмбақтың
шешуін. (Жол)
6. Өзі сөйлей
білмейді,
Бірақ «Тоқта, жүр
!» дейді. «Бағдаршам»
Мұғалім :
Бағдаршам өмірімізді жазымнан сақтандыратын көмекшіміз . Оның сырын біліп ,
тіліп алу баршамызға керек.
1. Неге ?
Біздің қаламызда
, сол сияқты біздің еліміздің қала , ауылдарына бәріне ортақ көше қатынас
ережесі енгізілген. Бұл ережені оқушылар да , үлкендер де , яғни барлық
жүргізушілер , көлік жүргізетін жүргізушілер де бұлжытпай орындауы керек.
2. Балалар,
сендер көшеде жүру ережесін білесіңдер ме екен , көрейік . Мынадай
сұрақтарға жауап беріңдерші.
3. Жиек жол деген
не ? Адамдар жаяу жүретін көше жиегіндегі тар жол .
4. Жаяу адамға
қай жермен жүруге болмайды ? Көлік жүретін көшенің ортасымен жүруге рұқсат
етілмейді.
Тақтада
Қызыл – Тоқта !
Сары – Сақтан !
Жасыл – Жол ашық!
Құндызай : Қызыл
көзін ашқанда ,
Сынық сүйем
баспа алға !
Диана: Сары
көзін ашқанда ,
Қарап қалма
аспанға !
Сұлупан: Жасыл
көзін ашқанда ,
Өте бергін ,
жасқанба !Оқушылар бағдаршам сигналдарын қолдарына ұстап , кезегі келгенде
көрсетіп тұрады.
Ән: Бағдаршам
1. Көшеде біз
сақ болайық ,
Қаймықпасын ата –
ана .
Жолда сен бол
лайық,
Жас ұлан деген
атқа
Қ- сы :
Әрқашан күн
сөнбесін,
Аспаннан бұлт
төнбесін .
Қасымда болсын
анам,
Болайын мен де
аман !
2. Жолда жүру
әліппесін
Білген жөн бес
саусақтай.
Сонда ғана жүре
аласың ,
Сен өзіңді сау
сақтап
Сахналық көрініс:
«Маймақ аюдың достары»
Инспектор :
Медбике апамыз
бәрімізді емдейді ,
Ауырса адамды,
аңды да емдейді .
Отырған мынау
Медбике апаға
Айтыңдаршы , кане
кімдер келмейді ?
(Осы кезде басын
ақ шүберекпен таңған , сыртынан қан шып – шып шыққан аю өкіріп келе жатады)
Инспектор :
Апа, қараңыз
мына сұмдықты ,
Маймақты кім
қыңжылтты ?
Мед.бике:
Маймағым, не
болған өзіңе,
Көкпеңбек ісінген
бас – көзіңде ?
Аю:
Айтайын мен
жасырмай шынымды – ай,
Сақтап қал , апа
жанымды шыбындай.
Жармасып бал
тасыр машина үстіне
Домалап түсіп
шыңғырдым құлындай.
Мед.бике:
Бір асар тәтті
бал үшін,
Тәртіпті бұздың
қарынның қамы үшін.
Міне, енді
еңіреп тұрғаның ұят – ақ,
Тәртіп керек ,
біліп ал , жан үшін !
Аю.
Медбике апа,
инспектор жолдас , енді тәртіпті бұзбаймын.Кешіріңіздер мені!
Мұғалім : –
Бағдаршам жоқ көшелерден қалай өтеміз ?
Егер өтетін
жерде бағдаршам болмаса көшеден өте бере әуелі сол жаққа қараймыз.
Көшенің орта тұсына жеткенде , оң жағымызға көз саламыз. Егер ол жақтан
машина келе жатса , өтіп кеткенше , сол орында күте тұрамыз. Ендеше, мына
жолдармен бағдаршамсыз, бағдаршам барда қалай жүретінімізді көрейік.\
Оқушы қалай
өтетінін көр сетеді.
Инспектор:
Көреген, дәу
қырағы.
Көшемізде тұрады.
Оның аты –
бағдаршам,
Жол сілтейді
әрқашан.
Ол бергенде
команда,
Бағынамыз әмәнда.
Бағдаршам:
Тұрамын көшенің
қиылысын тұрақтап,
Қашпаймын
мүдіріп , ешқандай сұрақтан.
Белгісі жолдардың
төрт топтан тұрады,
Жарқырап көрінер
түнде де жырақтан.
Бағдаршам:
Ашса кезек үш
көзін,
Айтты деп ұқ үш
сөзін.
«Тоқта, сақтан,
жол ашық!»
Жүрме жолға
таласып.
Диана:
Төрт топтан
құралған,
Белгілер туыстай.
Жол сілтеп
тұрады.
У-шусыз ұрыспай.
Сақтандыру ,
ескерту белгісі :
Қып – қызыл
үшбұрыш,
Қауіптен сақ бол
деп сәт – сапар жолдаған.
Аман – сау
жүреді жаяу да , көлік те ,
Мен берген
белгіні сақтаған , қолдаған.
Тыйым салу
белгісі:
Қызылмен боялған
, шеңбермін аумақты,
Тыйымшыл белгімін
, қаталмын салмақты .
Мен тұрған
жерлерде хақың жоқ жүруге,
Қауіп бар ,
бағдарла көз салып жан – жақты.
Міндеттеу белгісі
Томирис :
Белгімін
көрсетер жылдамдық бағытты,
Міндетті бұрылыс
, әйтпесе қауіпті.
Барлығын анықтап
тұрамын жолыңда,
Абай бол ,
шартыңды міндетті орында !
Ңұсқау белгісі
Ислам:
Баратын жеріңнің
бағытын , тұрағын,
Үн – түнсіз жол
сілтеп , жол нұсқап тұрамын.
Күндіз де ,
түнде де от болып жанады,
Көк түске
боялған төрт бұрыш шырағым.
Мұғалім: Балалар,
біз әр белгінің не мақсатта қолданылатынын білдік.
Қорытындылау :
Мұғалім :
Балалар, бүгінгі сабақты қорыта келе «Жас дәуірдің балалары» әнін айтайық.
Деніміз сау, еліміз тыныш, жол тәртібін сақтап, аман – есен жүрелік. Қорыта
келе:
Ирек – ирек
көшелер,
Көше деген мың
ирек.
Қиындыққа әйтсе
де,
Үйренесің
біртіндеп.
Барар жерге
асықпа,
Бәйге алмайсың
бұрын кеп.