108984
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокМатематикаКонспекты«Тригонометрия элементтері» бойынша– КВНсабақ (9сынып)

«Тригонометрия элементтері» бойынша– КВНсабақ (9сынып)

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Калимолдина Гульназира Каппасовна

ӨҚӘ «Қ.Нұрғалиев атындағы №43 мектеп-гимназиясы»КММ

Математика пәні мұғалімі

«Тригонометрия элементтері» бойынша– КВНсабақ (9сынып)


Мақсаты:

1. ойын түрінде өткентригонометриялық функциялардың формулаларын қорытындылай білу, формуланы білуі тиіс, жаттығу жұмыстарын орындату; материалды қайталап, бекіту, оқушылардың осы тақырып бойынша білім , білік дағдысын тексеру;

2. оқушылардың логикалық ой-өрісін, есеп шығару дағдысын қалыптастыру зияткерлік саласын жетілдіру: ықыласы, жадысы, сөйлеу мәнері

3. дәлдікке, жетістікке жетуге ұмтылу, жүйелілікке, өз-өзіне деген сенімділігін жетілдіру, қарым-қатынас пен ынтымақтастыққа тәрбиелеу.

Көрнекіліктер:музыка, интерактивті тақта, флипчарт.

Өткізілу түрі – екі топ арасындағы сайыс

Түрі: Топтық сайыс


Сабақтың жүру барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Таныстыру Іріктеу туры (12 сұрақ)

Суретті құрастыру арқылы екі топтың ұйымдасуы, топтың атауы беріледі

3. Ширату. «Сәйкес жұбыңды тап» сайысы

4. «Жұмыла көтерген жүк жеңіл»

5. «Артығын тап»

6. «Ойды аяқта»

7. Қызықты үзіліс

8.Алдымда ойлан

9. Қорытындылау, марапаттау

Барысы:


1.Ұйымдастыру кезеңі. Ойынның басталуы, ойын шарттары, регламент, ережесі туралы хабарлама жасалады.

2. Таныстыру. Іріктеу туры (12 сұрақ)

Суретті құрастыру арқылы екі топтың ұйымдасуы, топтың атауы беріледі

Музыка ойналып, КВН басталады.

Қай топ біріші бастайтынын анықтау үшін флипчарттағы шаршыларды таңдап шертеді, қай топтың таңдаған саны үлкен сол топ бастайды.


Турнирды бастау үшін, алдымен екі топ құрылу керек. Ол үшін келесідей сұрақтарға жауап беріңіздер:

  1. Сағаттың ¼-і неге тең? 15 минут

  2. 1 % дегеніміз не? 1/100 бөлік

  3. Нүктенің бірінші координатасы қалай аталады? Абсцисса

  4. Түбір белгісін тағы қалай атайды? Радикал

  5. 1 кг судың көлемі неге тең? 1 литр

  6. Ридиусы 5 болатын шеңбердің ұзындығы қанша? 10 π

  7. Үш алманы екі әкесі мен екі баласы қалай бөліп алады? (егер ата, әке, бала болса)

  8. 2-нің 6 дәрежесі. 64

  9. Екі қатынастың теңдігі пропорция

  10. Ең үлкен уақыт өлшем бірлігін үш тілде айтыңыз ғасыр, век, century

  11. Кері сандардың көбейтіндісі нешеге тең? 1

  12. Ең кіші жай санды атаңыз 2

- Енді топтарымыз құрылғасын, сурет бойынша өз топтарыңызға атау бересіздер

III. Ширату. «Сәйкесжұбыңды тап» сайысы

Әр топ берілген тригонометриялық формула берілген тапсырманы бағыттаушы сызық арқылы дұрыс қосу керек.

sin(+) coscos+sinsin

sin(-) 1/2[cos(α+β)+cos(α-β);

cos(+) 1/2[sin(α+β)-sin(α-β)]

cos(-) -1/2[cos(α+β)-cos(α-β)]

sinαcosβ 1/2[sin(α+β)+sin(α-β)]

cosαsinβ sincos+cossin

cosαcosβ sincos-cossin

sinαsinβ coscos-sinsin

tg(π-α) cos α

ctg(π+α) tgα

sin(360-α) - tgα

 cos(360-α)

ctgα

ctg(360-α)

tg(360+α)






- sinα

- ctgα

























Дұрыс жауаптары

sin(+) =sincos+cossin

sin(-) =sincos-cossin

cos(+) =coscos-sinsin

cos(-) =coscos+sinsin

sinαcosβ =1/2[sin(α+β)+sin(α-β)]

cosαsinβ =1/2[sin(α+β)-sin(α-β)]

cosαcosβ =1/2[cos(α+β)+cos(α-β);

sinαsinβ =-1/2[cos(α+β)-cos(α-β)]

tg(π-α) = - tgα

ctg(π+α)= ctgα

sin(360-α) = - sinα

 cos(360-α) = cos α

ctg(360-α) =- ctgα

tg(360+α) = tgα


























Бұл тапсырма ойын басында тақырып бойынша тригонометрияның негізгі формулаларын есіне түсіре отырып, ойынға көңіл бөлуге көмектеседі.


ІV .«Жұмыла көтерген жүк жеңіл»

Әр қатысушы өз есебін алып шығарады. Бірінші болып топ басшысы шығарды, келесі ойыншыға жауабын береді, ол есепті шығарып жауабын келесі оқушыға береді т.с.с. Дұрыс жауапты тапқан топ жеңіске жетеді.

Есептер:

V.. «Артығын тап»

Берілген формулалар ,математикалақ шамалар, құралдар, арасынан артығын табу керек.

  1. «математикалақ шамалар»

Ұзындық;аудан;көлем; масса; уақыт ,интервал,температура,ендік, өткізгіштік

Артығы:, ендік, өткізгіштік.

  1. «Формулалар мен құралдар»

Негізгі тригонометриялық тепе-теңдік,келтіру формулалары,қысқаша көбейту формулалары,қосу формулалары,қос және жарты бұрыштардың формулалары,циркуль,амперметр,бұрыш.

Артығы: амперметр,бұрыш.

. «Ойды аяқта»

Берілген анықтама бойынша команда мүшелері қатесін анықтап, жөндеу.

1. Екі бұрыштың айырымының синусы бірінші бұрыштың синусының екінші бұрыштың косинуына көбейтіндісі мен бірінші бұрыштың косинусының екінші бұрыштың синусына көбйтіндісінің қосындысына тең

2. Екі бұрыштың қосындысының косинусы осы бұрыштардың косинустарының көбейтіндісіне және синустарының көбейтіндісінің айырымына тең

3.Екі бұрыштың қосындысы мен айырымының тригонометриялық функциялары арқылы өрнектейтін формулалары қосу формулалары деп атайды

4.Қос бұрыштың синусы екі еселенген бұрыштың синусы мен косинусының көбейтіндісіне тең


VІІ.Қызықты үзіліс

Шарты: Команда мүшелері жасырылған ұғымды немесе іс-әрекетті ешбір дыбыс шығармай тек іс-қимылмен бейнелеулеріңіз қажет.

Жасырылған сөздер:

  1. Турист

  2. сумка

  3. Боран

  4. Піл


VIІІ. “Адымда ойлан” ойыны

Тоқсан ауыз сөздің

( Тобықтай түйіні бар)

Екі аяқтыда бөле тату,

(Төрт аяқтыда бота тату)

Елу жылда - ел жаңа

( Жүз жылда қазан жаңа)

Жеті жұрытың тілін біл

( жеті түрлі білім біл)


ІХ. Қорытындылау.

Ойынды қорытындылау, жеңген топты анықтау. Белсенді оқушыларды бағалау.

