Алматы облысы.
Сарқан ауданы. Екіаша орта мектебі.
Касенова Нураш
Жексембаевна.
Математика пәнінің
мұғалімі.
І-ші санатты
мұғалім.
Сабақтың тақырыбы:
«Туындыны табу ережелері » тақырыбына есептер
шығарту.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Оқушылардың туынды, туынды ережелерін қолдану шеберлігін, дағдыларын
бақылау,тексеру.Туынды ұғымы бойынша оқушының ойлауын дамытуға, пәнді оқып
үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын дамыту.
Дамытушылық:
Оқушылардың өз-өзіне деген сенімділік қасиетін, логикалық ойлау
қабілетін,математикалық дүниетанымын кеңейту.
Тәрбиелік:
оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, бір-біріне деген достық
қарым-қатынасын адамгершілік қасиеттерін,өзіндік дүниетанымын қалыптастыру.
Сабақтың түрі:
оқушылардың білімін, біліктілігін тексеріп, қорытындылау сабағы.
Сабақтың әдісі:
Ой-қозғау, деңгейлеп оқыту технологиясын ассоциация әдісін қолдану.
Сабақтың көрнекілігі:
туынды ережелері жазылған плакат,интерактивті тақта, карточкалар.
Сабақтың барысы: І
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылардың
сабаққа дайындығын, сабаққа қатысуын тексеру.
Сыныпты топқа бөлу.
Шеңбер бойымен тұрғызып олардың арқаларына номері жазылған парақтар
арқылы қай топқа отыратындықтарын, әрқайсысының артындағы сандар бойынша
анықтау.
Бүгінгі сабағымыздың
ұраны:
Мақсатымыз – білім
алу,
Міндетіміз –
еңбектену.
Ұғып алып, біліп
алып,
Өмірде оны қолдана
алу.
ІІ. Үй тапсырмасын
тексеру. Үй тапсырмасына берілген есептердің шешуін көрсету.( топ
басшылары тексеріп ұпайларын қояды)
№ 175
а) 2х-3
ә) 14х6+ б) 56х7-56х6
в) 5х4 – 6х2+3 (3 ұпай)
№176
А) 4х+3 ә)х4
+ б)6х5 – 3х2
в) -6х2 +4х – 1 (3 ұпай)
ІІІ. «Ой қозғау »
.«Ұшқыр ойдан ұтымды жауап ».Қайталау сұрақтары: (ауызша) (топтарға
арналған)
А) Туынды
табудың ережелері.
Б) Туындының шығу
тарихы.
В) Туындыны
басқа пәндермен байланыстыру.
ІV.
«Ойлан тап.» Сематикалық картамен жұмыс.Тақтада әр топқа арналған
1;2;3;4;5; деген парақтарды толтыру.
І – топ.
Жауап
тапсырма
|
9х2
|
1
|
32х
|
8х7-12х3-1
|
|
|
Б
|
А
|
Қ
|
У
|
Ф
|
|
Д
|
Ж
|
З
|
І
|
Е
|
|
Ә
|
Б
|
Л
|
Г
|
В
|
|
Қ
|
І
|
Я
|
Ю
|
У
|
|
Ұ
|
Ы
|
Т
|
П
|
М
|
ІІ - топ
Жауап
тапсырма
|
2х+24х3
|
15х2
|
7
|
12х2-2
|
|
|
К
|
У
|
Ф
|
Б
|
Д
|
|
Ж
|
А
|
З
|
І
|
Е
|
|
С
|
Ә
|
Г
|
В
|
Я
|
|
Ю
|
Қ
|
Т
|
Ө
|
Ұ
|
|
Р
|
П
|
И
|
М
|
Ы
|
ІІІ – топ.
Жауап
тапсырма
|
8х
|
36
|
-12х
|
|
28х+3
|
|
Қ
|
Ж
|
З
|
У
|
М
|
|
Ф
|
Г
|
Ұ
|
Д
|
І
|
|
Р
|
Е
|
Ә
|
В
|
Ө
|
|
Ф
|
Ц
|
Ш
|
А
|
И
|
|
Қ
|
Т
|
Х
|
Һ
|
Щ
|
Жауабы: «Білім –
басты мұрат» білімге көп көңіл бөлуіміз керек.
V. «Мектеп айнасы »
- бұл тақырыптағы кейіпкерлер мектептегі шығармашылықпен жұмыс жасайтын
үлгілі ұстаздар. Есептерді шығару арқылы әр жауапты ашқанда ұстаз
бейнесі ашылады.
Деңгейлік тапсырма.
А тобы.
Туындысын табыңдар:
1. а) б) в)
г)
Жауабы: а) 2х ; б)
6х2; в) 75х2; г) 6х5.
2. функциясының х =2 нүктесіндегі туындысын
есептеңіз.
Жауабы: -2.
В тобы.
1. функциясының туындысын тауып, өрнегінің мәнін есептеңдер.
Жауабы: -40.
2. функциясының туындысын табыңыз.
Жауабы: -12(3-4х)2
С тобы.
1.Берілгені: функциясының туындысын табыңыз.
Жауабы:
2. функциясының туындысын табыңыз.
Жауабы:
Оқулықпен жұмыс.
№ 181
№ 183
VI. «Шешуші сәт»
Тест тапсырмасы.
№
|
Деңгей
|
Тапсырма
|
А
|
В
|
С
|
1
|
А
|
. f
/(3) туындысын табыңыз.
|
106
|
100
|
10,6
|
2
|
А
|
,
|
6
|
16
|
60
|
3
|
В
|
|
2
|
1
|
3
|
4
|
В
|
туындысын тап.
|
|
3х2
|
|
5
|
С
|
туындысын тап.
|
|
|
|
Жауабы:
Ж Е
Ң І С
VII Қорытындылау.
Бағалау.
Үйге тапсырма: № 181
№ 183