Математика сабағында оқушылардың сын тұрғысынан
ойлау қабілетін дамыту
Туынды
|
КеАҚ РФММ
|
Күні: 08.02.2017
|
Мұғалімнің аты-жөні: Шинасилова С.С.
|
Сынып:10 А
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Туындыны
анықтамасы бойынша табу (
|
Осы сабақта күтілетін нәтижелер
|
Туындыны
анықтамасы бойынша таба біледі.
|
Оқу бағдарламасына сілтеме
|
8 тарау.
№96
сабақ.
Туындыны анықтамасы бойынша табу (
|
Сабақтың
мақсаты
|
Туындыны анықтамасы бойынша таба білу.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика және терминология:
Есептеңдер –Вычислите –
Calculus
Туынды–Производная – Derivative
Функция-Function
Дифференциалдау–Дифференцирование
–
Differentiation
Функцияның
өсімшесі –
Приращение функции – Increment of a function
Геометриялық мағынасы – Геометрический
смысл–Geometrical
meaning
Туындының анықтамасы – Определение производной– Definition
of the derivative
Физикалық мағынасы–Физический
смысл– Physical
meaning
|
Алдыңғы
білім
|
Функцияның шегі
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Жоспарланған іс-шаралар
|
Оқыту ресурстары
|
Басы
(8 мин)
|
Ұйымдастыру
кезеңі
1)
Сәлемдесу;
2)
Өткен
тақырыпты қайталау.
a) Үй
жұмысын тексеру
b) «ыстық
орындық стратегиясы»-н
қолданып,бір оқушыны алдыға шығарып, қалған оқушылар өткен тақырып бойынша
сұрақтар қояды. Алдыға шыққан оқушы сұрақтарға жауап береді.
|
Үй жұмысындағы есептің жауабы беріліп, оқушылар
бірін бірі тексереді.
|
Сабақтың ортасы
(34 мин)
Сабақтың соңы
|
Сабақты
түсіну кезеңі( мин)
1)
Топқа
бөлу(3мин);
Есептер
беру арқылы жауаптары бірдей оқушылар бір топ болады,
жауабы
1 болғандар 1-топ,
жауабы
2 болғандар 2-топ,
жауабы
3 болғандар 3-топ
жауабы
4 болғандар 4-топ
оқушыларды
осы әдіспен топқа бөліп аламыз.
2)
Постер
қорғау (топтық
жұмыс):
(10 мин)
«Галерея
стратегиясы»-н қолдану. Оқушылар 4 топқа бөлінгеннен кейін, әр 2 топқа бірдей
материалдар беріледі, 2бірдей топтың материалы тақтада ілулі тұрады,1-топ
түсіндіреді, 2-топ қалған оқушылардың сұрағына жауап береді (10 мин);
3)
Есеп
шығару (топтық жұмыс) :
(20 мин)
Әр
топқа берілген есепті топта талқылап жетістік критерийлерін орындап сабақ
мақсатына жету, топтар бағаланады.
4)
Қосымша
есептер(уақыт
асып қалған жағдайда шығарады)
1) функциясының
туындысын табыңыз.
2) функциясының
туындысын табыңыз.
3) функциясының
туындысын табыңыз.
Рефлексия
(2 мин)
1) Бүгінгі сабақта
мен нені түсіндім?
3) Бүгінгі сабақта
алған білімімді
қалай қолданамын?
Үй
жұмысы(1 мин)
|
1-қосымша
2-қосымша
3-қосымша
түсті қағаздар таратылады
Таратпа материалдар
4-қосымша
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциалдау
|
Бағалау
|
Қабілеті
жоғары оқушыларға қиындығы жоғары есептер мен зерттеуге арналған есептер
(қосымша №3) беріледі. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға
тапсырмаларды орындауына көмектеседі.
|
Оқушылар
өздерінің берілген материалды меңгеру деңгейлерін талдау есептерді шешу
іскерліктері арқылы көрсетеді.
|
Қорытындылау
Ең
жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйретуге қатысты)?
1:
2:
Қандай
екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді
(оқытуға және үйретуге қатысты)?
1:
2:
Осы
сабақ барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
|
|
|
|
|
|
|
1-қосымша
Топқа бөлу
есептері
2-қосымша
1-3- топ материалы
Туындыны
анықтамасы бойынша табу:
1.Аргументке
өсімшесін
беру
2. өсімшеге
сәйкес функция өсімшесін, яғни анықтау
3.Функция
өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасын табу,яғни
4.Соңғы
теңдіктен аргумент өсімшесі 0-ге ұмтылғандағы шекті анықтау.
Мысал: функциясының
туындысын анықтамасы бойынша табайық.
Туындыны
анықтамасы бойынша табыңдар:
2-қосымша
2-4- топ
материалы
Туындыны
анықтамасы бойынша табу:
1.Аргументке
өсімшесін
беру
2. өсімшеге
сәйкес функция өсімшесін, яғни анықтау
3.Функция
өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасын табу,яғни
4.Соңғы
теңдіктен аргумент өсімшесі 0-ге ұмтылғандағы шекті анықтау.
Мысал: функциясының
туындысын анықтамасы бойынша табайық.
Туындыны
анықтамасы бойынша табыңдар:
3-қосымша
(Аукцион ойыны)
Ойын ережесі:
Ойын ережесі бойынша, мұғалім әр топқа 10$
қарызға береді. Барлық топ саудаға қатыса алады. Топтар тапсырма алады.
Берілген есептің құнын бағалайды.Бағалау 1-10$ . Сұраққа дұрыс жауап берген
топ, өздері бағалаған ақшасын жинайды, ал жауап бере алмаған топтан ақша
шегеріледі. Ойынның соңында жинаған ақшалары бойынша қорытынды жасап, жеңген
команда дипломмен марапатталады.
Топ жұмыстары
Анықтыма
бойынша функцияның туындысын табыңыз.
|
Жетістік
критерийі
|
балл
|
Алған
баллы
|
1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8)
|
Аргумент өсімшесін
таба алады.
|
1б
|
|
өсімшесіне
сәйкес, функция өсімшесін(-ті) таба
алады.
|
1б
|
функция
өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасын() таба
алады.
|
1б
|
Аргумент
өсімшесі нөлге ұмтылғандағы шекті таба алады.
|
1б
|
1)
2)
3)
4)
5)
6)
|
Аргумент өсімшесін
таба алады.
|
1б
|
|
өсімшесіне
сәйкес, функция өсімшесін(-ті) таба
алады.
|
1б
|
функция
өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасын ()таба
алады.
|
1б
|
Аргумент
өсімшесі нөлге ұмтылғандағы шекті таба алады.
|
1б
|
-ні
табады.
|
1б
|
Жалпы балл:
Қойылатын
баға:
8-9- «5»,
6-7-
«4»,
3-4-5-
«3»,
0-1-2-«2»
|
|
5- қосымша
Үй жұмысы
М.И.
Шабунин Математика 10-11,
№XIII.14-22(263-
бет).
1. Аргумент
өсімшесі дегеніміз не?
2. Функция
өсімшесі дегеніміз не?
3.
Туындының анықтамасы және формуласы? (Функция
өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нолге
ұмтылғандағы шегі)
4. Функцияның
туындысы қалай белгіленеді?
5. Туындыны
табу алгоритмі
6. Туындының
физикалық мағынасы?
7. Туындының
геометриялық мағынасы?