Инфоурок / Математика / Научные работы / 2-тур: Шапшаңдық пен ептілікке тапсырма. Теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу? Коэффициенттерін атау: а) 4х +7х+3=0 б) 3х -5х+2=0 в) 4х -4х+1=0 x+45=0 8x-25=0

2-тур: Шапшаңдық пен ептілікке тапсырма. Теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу? Коэффициенттерін атау: а) 4х +7х+3=0 б) 3х -5х+2=0 в) 4х -4х+1=0 x+45=0 8x-25=0

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Алгебра – 8


Сабақтың тақырыбы: “Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары”

Сабақтың мақсаты: а) білімділік: Оқушыларды квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласымен

таныстыру, оларды есептерді шешуде пайдалана білуге үйрету;

ә) дамытушылық: Теңдеулер, квадрат теңдеулер ұғымын дамыту;

б) тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Көрнекі құрал-жабдықтар: сызғыш

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс тәсілдер: баяндау, есептер шығару

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

2. Үй тапсырмасын тексеру

3. Жаңа материалды түсіндіру

hello_html_m68c93128.gif (1) келтірілген квадрат теңдеуін қарастырайық. Ол үшін hello_html_m1571e995.gif өрнегін теңдеудің сол жақ бөлігіне қосып, азайтайық. Сонда hello_html_3d9f1673.gif теңдеуі шығады. Енді hello_html_2489d00d.gifсанын hello_html_mac613bc.gifтүріне келтіріп, соңғы теңдеуге қоямыз:

hello_html_m67d49d6f.gif

Сонда теңдеуден екі түбір шығады:

hello_html_m25973964.gif

Енді жалпы түрдегі

hello_html_5d495578.gif(4) квадрат теңдеуін шешуді қарастырамыз. (4)-теңдеудің түбірлерін табу үшін барлық мүшелерін hello_html_m734afb91.gif-ға бөліп, hello_html_me48b8c5.gif келтірілген квадрат теңдеуін аламыз. hello_html_3f0fe433.gif. Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің (3) формулаға көрсетілген өрнектерді қоямыз. Сонда

hello_html_m5b0c57e9.gif, яғни

hello_html_m32fa08b1.gif (5)


(5) формуладағы hello_html_3ddf85e4.gif өрнегі (4) квадрат теңдеудің дискриминанты деп аталады және hello_html_4f8b821b.gif әрпімен белгіленеді.

Квадрат теңдеудің түбірлерінің мәні дискриминантқа байланысты. Бұл жерде үш жағдай қарастырамыз:

1) Дискриминант оң сан болса (hello_html_3e7ac014.gif), теңдеудің әр түрлі екі түбірі бар: hello_html_35fd1dea.gif

2) Дискриминант нөлге тең болса hello_html_9f8676.gif, теңдеудің өзара тең түбірі бар: hello_html_135072d0.gif

3) Дискриминант теріс сан болса hello_html_m647be6aa.gif, теңдеудің түбірі болмайды.

1-мысал. hello_html_m23e62fdc.gif теңдеуін шешейік. hello_html_70e4a54f.gif

hello_html_m72e1fb3b.gif

2-мысал. hello_html_22ff401e.gif hello_html_ma8c4d85.gif

hello_html_14dd0aba.gif

3-мысал. hello_html_m759bd0e3.gif hello_html_79bdc2e3.gif

hello_html_m2efc4fd3.gif мәнін аламыз. Дискрсминант теріс сан болғандықтан, теңдеудің түбірлері болмайды.

Квадрат теңдеудің түбірлер санын анықтауға мысал қарастырайық.

4-мысал. hello_html_m734afb91.gif-ның қандай мәнінде hello_html_566b73d1.gif теңдеуінің түбірлері болмайды?

hello_html_bbd3a97.gif. Шыққан өрнек нөлден кіші болғанда теңдеудің түбірлері болмайды, яғни

hello_html_37ffc60.gif Демек, hello_html_m734afb91.gif-ның мәні hello_html_m6a023860.gif-тен кіші болғанда теңдеудің түбірі болмайды.

Жауабы: hello_html_m5d201d23.gif


4. Есептер шығару

hello_html_51ac4a58.gif134

hello_html_41ca3311.gifhello_html_65361fbe.gif 1) hello_html_30c359f6.gif 2) hello_html_me0d8daf.gif 3) hello_html_5938d2b3.gif

4) hello_html_m58c8e9a9.gif



5hello_html_m5202bb36.gif. Сабақты қорытындылау

6hello_html_339f8da4.gifhello_html_12593ed0.gifhello_html_4f00aba3.gifhello_html_m58119f24.gifhello_html_m21a64ae5.gif. Оқушыларды бағалау

7hello_html_41ca3311.gifhello_html_41ca3311.gifhello_html_41ca3311.gifhello_html_m1e1643ab.gif. Үйге тапсырма: №128-129,1hello_html_578a6de5.gifhello_html_m687365ec.gifhello_html_7972c549.gifhello_html_m7279ba4c.gif30

