1415988
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
ИнфоурокМатематикаКонспектыТуындыны табу ережелері сабақ жоспары (10 сынып)

Туындыны табу ережелері сабақ жоспары (10 сынып)

библиотека
материалов

hello_html_m2a7690f7.gifЖас кезіңде алған білім,
Тасқа жазған жазумен тең.
Есейгенде алған білім,
Құмға жазған жазумен тең

Сыныбы: 10
Сабақтың тақырыбы: Туындыны табу ережелері тақырыбына есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: Оқушының туындыға қатысты білімін, туынды ережелерін қолдану шеберлігін, дағдыларын бақылау, тексеру. Туынды ұғымы бойынша оқушының ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекітуге бағытталған;
ә) дамытушылық: Оқушылардың және тұлғалық қасиеттерін қалыптастыру, логикалық ойлауын, математикалық дүниетанымын кеңейту;
б) тәрбиелік: Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту бір - біріне көмектесу адамгершілігін, өзіндік дүниетанымын қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Оқушылардың білімін, біліктілігін тексерeу сабағы.
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, баяндау, есептеу, жеке, тест
Сабақтың көрнекілігі: Туынды ережелері жазылған плакат, карточка.
Пәнаралық байланыс: Тарих, қазақ тілі

Сабақтың кезеңдері
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ. Негізгі бөлім
ІҮ. Сабақты қорытындылау
Ү. Оқушылар білімін бағалау
ҮІ. Үйге тапсырма
Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі: (1 мин) Оқушылармен сәлемдесу; түгендеу; назарларын сабаққа аудару;
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: (2 - 3 мин) Үйге берілген есептерді ауызша жауаптарын оқыта отырып дұрыстығын тексеру;

Қайталау - оқу айнасы «Туынды әлеміне саяхат»(2 мин)
Қайталау сұрақтары:( ауызша)
а) Туынды дегеніміз не?( Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нөлге ұмтылғандығы шегі бар болса, онда ол функциясының нүктесіндегі туындысы деп аталады.)
ә) Туындының белгіленуі: (у'(х))
б) у'(х) белгілеулерін енгізген кім?(Лагранж)
в) с; х; (х
n) ' – неге тең?(0; 1; nxn - 1)


Математикалық диктант «Туынды әлеміне саяхат»(3 - 4 мин)
1.
Функцияның туындысын табу амалы (дифференциалдау)
2. Тұрақты санның туындысы с=?(0)
3. Екі функцияның қосындысының, айырмасының туындысы (
(u+)= u +)
4. Екі функцияның көбейтіндісінің туындысы
( (u·)= u +u)
5. Екі функцияның бөліндісінің туындысы:?
((hello_html_ma33504c.gif)=hello_html_3500880.gif)
6. 5х - тің туындысы: (5)
7. х
2 - тың туындысы: (2х)
8. х - тың туындысы: (1)
9.
hello_html_723aa996.gif туындысы: (- hello_html_7316c638.gif)
10.
hello_html_22577e71.gif-тың туындысы: (hello_html_10156076.gif)

ІІІ. Негізгі бөлім(20 - 25 мин)

« Сен ғылымға болсаң ынтық, бұл сөзімді әбден ұқ:

Білгеніңнің жақсысын қыл, білмегенді біле бер» (Ш. Құдайбердиев)

1. Оқулықпен жұмыс:
Диас №181 (а) Фаиз №181 (ә) Анар №181 (б)


182

Фаиз (а) Диас (ә) Анар (б)



2. Деңгейлік тапсырмаларды орындау. Мұнда әр деңгейдегі карточкадағы үш деңгейдегі есептерді тарату.

1-карточка

1-деңгей

f(х)=0 теңдеуін шешіңдер: f(х)=4х2 – 8х + 4


2-деңгей:

f(х)>0 теңсіздігін шешіңдер: f(х)=hello_html_7f8f9891.gifх3 + 4х2 – 9х + 1


3-деңгей:

Функцияның туындысын табыңдар: f(х)=(4hello_html_22577e71.gif + 3)(4hello_html_22577e71.gif – 3) + 2х2


2-карточка

1-деңгей

f(х)=0 теңдеуін шешіңдер: f(х)=-6х2 + 12х + 5


2-деңгей:

f(х)>0 теңсіздігін шешіңдер: f(х)= - hello_html_7f8f9891.gifх3 + х2 + 3х


3-деңгей:

Функцияның туындысын табыңдар: f(х)=(х2 + 5)(х2 – 4) + 2hello_html_22577e71.gif


3-карточка

1-деңгей

f(х)=0 теңдеуін шешіңдер: f(х)=5х2 – 20х + 1


2-деңгей:

f(х)0 теңсіздігін шешіңдер: f(х)= х3 – 27х


3-деңгей:

Функцияның туындысын табыңдар: f(х)=2hello_html_22577e71.gif – (3х – 2)(5х + 1) - hello_html_22577e71.gif



3. Ойна, ойла! Қалпына келтір
.

Оқушылар кезекпен жатқан қиындыларды құрастырады. Шыққан сурет бойынша мақал немесе ұлағатты сөз, жұмбақ айтуы тиіс.
1. f (х) =3х
3 - 2х2 - 1 функциясының туындысын тап
2. f (х) = х
2( 2х - 1) функциясының туындысын тап
3. f(х)=
hello_html_36fa572e.gif – х2 + 2 функциясының туындысын тауып,, f '(0) +f '(- 1) өрнегінің мәнін тап


4. Дұрыс таңдау жасап, жауапты дұрыс табыңдар.
Тест шешу
Тестhello_html_m62a00377.gif

hello_html_b560db5.gif

hello_html_m51ce19d6.gifВ) hello_html_m7a6c6e50.gif С) hello_html_5aeea19.gif Д) hello_html_2f84ff8.gif Е) hello_html_m34449aee.gif

2. f(х)=3hello_html_b0f6fad.gif+5х+3

А) 6х+5 В) 8х+3 С) 6х+3 Д) 3х+5 Е) 5х+3

3.f(x) =hello_html_m1bbda5d1.gif

А)3х В)3х2-3 С) х3-3 Д) 3х2+3 Е)х3+3х

4. f(х)=2х3-3х2+6 f1(-2)

hello_html_m62a00377.gifА) -18 В) 6 С)-16 Д)36 Е)22

5. f(х) =2х2+20hello_html_22577e71.gif

А) 4х-20hello_html_22577e71.gif В) 4х+10hello_html_22577e71.gif С) 4х+hello_html_m16571da9.gif Д) 4х-hello_html_mf9cf798.gif Е) 4х-hello_html_m16571da9.gif

6.f(х)=х9-3х5-hello_html_576f3fd3.gif+2

А)9х8-15х6+12х-5 В)х10-hello_html_m6e362c32.gif С) 9х8-15х4-hello_html_7711173c.gif Д) 9х8-15х4-12х-5 Е)9х6-15х4+12х-3


7. f(х)=hello_html_50ce57da.gif f1(16)

А) hello_html_m6af7bb85.gif В) hello_html_4879a5ba.gif С) hello_html_m4a57d4b9.gif Д) hello_html_m7ea4b088.gif Е) 4


8.f(х)=5х24

А) 120х23 В) 120х22 С)24х23 Д)50х24 Е) -120х23


ІҮ. Сабақты қорытындылау:(5 - 6 минут)
«Білім – теңіз түбі де, шегі де жоқ»
Сәйкестендіру тесті тапсырмалары орындалады.


10-сынып. Туындыны табу ережелері. Сәйкестікті анықта:


2х2 3 (u+)' u' + u'


hello_html_10156076.gif (u·)' hello_html_367e2470.gif


hello_html_723aa996.gif4х (hello_html_184115ce.gif (u)' + ()'



hello_html_22577e71.gifn – 1 hello_html_4db8b580.gif2



хn - hello_html_7316c638.gif33


9 0 2х46



Ү. Оқушылар білімін бағалау: 2 - 3 минут

Бағалау парағы:

Т. А. Ә.

Қайталау сұрақтары

Матем-қ диктант

Оқулықпен жұмыс

Деңгейлік тапсырма

Ойна, ойла

Тест

Сәйкес

тендіру тесті

1.

Диас








2.

Анар








3.

Фаиз








Бағалау критериі 35-тен артық болса «5»

26-дан артық болса «4»

18-ден артық болса «3»


ҮІ. Үйге тапсырма
: №181(в;г) №182 (в) 110-бет





Курс профессиональной переподготовки
Учитель математики