Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Технология / Конспекты / Тұздықтарды дайындау (Ашық сабақ)
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Технология

Тұздықтарды дайындау (Ашық сабақ)

библиотека
материалов

Өндірістік оқыту сабағының жоспары

Тақырыбы: Тұздықтарды дайындау

Сабақтың тақырыбы:  Салқын тұздықтарды дайындау

Сабақтың мақсаты: оқушыларға түрлі тұздықтарды дайындау технология үрдісінің кезеңін көрсету, үйрету

Білімділік: оқушылардың білімділік дағдыларын қалыптастыру Дамытушылық: оқушылардың сауаттылығын, ойлау қабілеттерін дамыту, біліктілік дағдыларын тиянақтау және бекіту, осы сабақта алған білімді өндірісте жұмыс жасаған кезде пайдалану

Тәрбиелік: өздігімен жұмыс істеуге, өз жұмысын бақылауға, мақсатына жетуге ұмтылдыру


Өндірістік оқу жұмысының мазмұны: салаттар үшін қатық, майонез тұздығы, томат қосылған шала тұздалған көкөністер (маринадтар), асхана қышасы

Сабақтың түрі – аралас

Сабақтың материалды-техникалық жабдықтары – электроплиталар, үстелдер, таразы. Асханалық ыдыстар – кастрюлдер, асханалық ыдыстар маркировкамен «ОС», асханалық пышақтар, қасықтар, маркирленген тақтайлар «ОС».

Сабақтың дидактикалық жабдықтандыру: слайд «Тұздықтарды дайындау», рецептура жиынтығы (рецептура № 402/3\08, 406/3\08, № 410\3\08 дайын тағамдардың суреті (үлгі).

Пәнаралық байланыс: «ТДТ» ,«Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарын ұйымдастыру»«Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарын жабдықтау» «Азық-түлік тағамдарын тауартану» «Тамақтану физиологиясы, санитария және гигиена негіздері» «Математика»


Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі (оқушылармен амандасу, қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру(киімнің санитарлық сәйкес болуы, жеке бас гигиенасын тексеру, күнделігінің дәптері болуы)

II. Кіріспе нұсқау

  1. Сабақтың мақсатын мен тақырыбын хабарлау

  2. Танымдық қабілетін белсендіру

Көздеріңізге табиғатқа шықтық деп елестетіңіз. Қақталған картоп, кәуап дайындайық деп жатырық. Ең жақсы көретін «оливье» салаты, «кәуап» қандай тұздықсыз дайындай алмайсыз? (2 слайд)

  1. Теория сабағының білімін бекіту

Ұш топқа болу (сайыс өткізу)

- Тұздықтарды топтастыру (классификациялау) (уақытқа қарай) ( тексеру 3 слайд)

-Тұздықтар консистенциясына қарай қандай тағамдарға пайдаланады

(сүйық, орташа қою, қою) (4 слайд)

-Қандай тағамдарға қызыл (ақ, салқын) тұздықтарды ұсынады? (5 слайд)

-Мынау етiстiктердің көмегiмен тұздықтарды дайындау технология алгоритімді құру (интерактивті тақтада)

-Есеп шығару:

1. Орташа қоюлықтағы сүт тұздығының 5 л дайындау үшін қанша мөлшерде ұн керек

2.Салатты қатықтау үшін 1,5 л қыша қатығын дайындауға жұмсалатын өнімдердің мөлшерін тап

3. 5,5 л негізгі қызыл тұздық дайындау үшін керек өнімдердің мөлшерін тауып ал

-Есеп шығару:

1л майонез тұздығына қажетті өнім мөлшерін біле отырып 50 (75, 100) гр. тұздық дайындау үшін қажетті өнімдерді есепте (компьютермен тексеру)

  1. Ұй тапсырмасын тексеру: майонез тұздығын дайындау технология сұлбасын тексеру (флипчарт)

  2. Техника қауіпсіздік ережелерін қайталау (ТК қол қою)

  3. Ө\о шебері бір оқушыға жұмыс орнын әзірлеу ұйымдастыру ұсынады
    Тәжірибелік әдістерді өндірістік оқыту шеберінің көрсетуі

- майонез, қыша қатық, маринад дайындау процессін көрсету

  1. Жұмыстың ауқымын топ бөлігіне бөліп беру, жұмыс орындарын бөлу

ІІІ. Ағымдағы нұсқау:

  1. Оқушылардың өзіндік жұмыстары

  2. Оқушылардың жұмыс орындарын аралау: тапсырмалардың дұрыс орындалуын бақылау, қауіпсіздік техникасын сақтау, жұмыс орындарын ұйымдастыру

  3. Орындалған жұмыстарды қабылдау және бағалау (бракераж)

  4. Жұмыс орындарын тазалау

  5. Тақырыпты қайталау: тест сұрақтарымен өзіндік жұмыс

ІҮ. Қорытындысын нұсқау:

Сипатты қателіктерін анықтау

Баға қойып, оқушыларға қорытындысын хабарлау

Ү. Үй тапсырмасы: Көкөністерді алғашқы өндеу әрекеттерінің алгоритмін құру













Тест сұрақтармен жұмыс


Көкөністі винегрет қандай орамжапырақпен әзірлейді

1) бәрібір

2) қызылбасқауынды

3) түсті

4) ашытылған

5) жаңа піскен асқабақ

Салат берілер алдында қалай сақталады

1) бәрібір

2) түзетіліп

3) түзетілмей

4) аздап түзетіліп

5) араласқан

Қызыл соус қай тағамға беріледі

1) тіл

2) сырник

3) ірімшік

4) бұрыш

5) филе

Салаттың заправкасы- ол

1) тұз

2) тұз, бұрыш

3) майонез

4) тұз, қант, сірке қышқылы

5) тұз, бұрыш, сірке қышқылы,май

Сүт тұздығын ыстық күйінде сақтау уақыты

1) 60-800С 2 сағ

2) 65-700С 1-1,5 сағ

3) 64-750С 2 сағ

4) 65-750С 1 сағ

5) 65-800С 1,5 сағ

Асхана майонезін сақтау мерзімі

1) 16 0С - 42 күн, 6 0С-5 ай

2) 180С - 45 күн, 6 0С-3 ай

3) 180С - 43 күн, 6 0С-3 ай

4) 180С - 42 күн, 6 0С-3 ай

5) 180С - 45 күн, 5 0С-3 ай

Қаймақ тұздығын қайнатады

1) 35 мин

2) 30-40 мин

3) 5-7 мин

4) 12-15мин

5) 20-30 мин

Ұннан жасалған тұздық қандай күйде беріледі

1) бәрібір

2) жылы

3) салқын

4) ыссы

5) салқындатылған

Көк майдың негізгі құрамы

1) май мен пияз

2) лимон қышқылы

3) сары май мен пияз

4) аскөк пен май

5) сары май мен ұсақ туралған ақжелкен

Тұздыққа қолданатын ұн

1) 1 және жоғары сұрыпты бидай

2) 2 сұрыпты бидай

3) қара бидай

4) арпа

5) бәрі бір

Қаймақтан жасалған тұздықты қанша уақыт қайнатады

1) 30 мин астам

2) 12-15 мин

3) 10-12 мин

4) 20-25 мин

5) 5-7 мин

Сәбіз котлетіне қай тұздықты ұсынады

1) қызыл негізгі

2) ақ негізгі

3) қаймақ

4) қызанақ

5) сүт және қаймақ

"Он түстік" тұздығында қандай дәм болады

1) тәтті

2) қышқыл

3) жұмсақ

4) ерекше

5) ащы

Алма тұздығы жасалады

1) мандариннен

2) алмадан

3) бананнан

4) таңқурайдан

5) алмұрттан

Тұздыққа қою консистенция беретін негізгі зат

1) агар

2) езілген көкөніс

3) қуырылған көкөніс

4) крахмал

5) ұн

Саңырауқұлақ соусы қай тағамға беріледі

1) ет

2) ірімшік

3) балық

4) рулет

5) зразы

Ыстық соустың сақталу мерзімі қанша сағат

1) 10 сағ

2) 8 сағ

3) 4 саг

4) 6 сағ

5) 3 сағ

Қаймақ тұздықтарын сақтау мерзімі

1) 2 сағ- 750С та

2) 2 сағ- 740С та

3) 3 сағ- 760С та

4) 3 сағ- 750С та

5) 4 сағ- 750С та

"Ткемаль" тұздығының негізі

1) сары өрік

2) шие

3) қызанақ

4) алхоры, балөрік

5) шабдалы

Майонез бұл не?

1) эмульсия

2) глицерин

3) глюкоза

4) пектин

5) фруктоза

Сүт соусын қай тағамға беріледі

1) бұрыш

2) балық

3) тіл

4) ет

5) сүзбе

Қызыл шала қуырма алу үшін майды қандай температураға қыздырады

1) 200 0С

2) 1000С

3) 1500С

4) 1800С

5) 1200С



Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
