Инфоурок Другое Рабочие программы"Уақыттың бағасы" сабақ жоспары

"Уақыттың бағасы" сабақ жоспары

Скачать материал

Қысқа мерзімді жоспар

Пән:қазақ тілі 

Мектеп:

 

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Самбаева Алмагуль Кадырбаевна

Сынып: 5-сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Бөлім

«Бос уақыт және хобби»

Сабақтың тақырыбы

«Уақыттың бағасы»

Оқу мақсаты

(оқу бағдарламасына сілтеме)

Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру (5.Т/А 5.);

 

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:мәтін бойынша сұрақ құрастыра алады

 

Көптеген оқушылар орындай алады:тақырыпбойыншаөз ойын білдіре алады

 

Кейбір оқушыларорындай алады:пікір айтуда дәлелдер келтіре алады

Ойлау дағдысы     

Білу, түсіну, қолдану

(аудиожазба арқылы ақпараттың мазмұнын біледі)

(пікір жазуда уақытты тиімді пайдалануды түсінеді)

(қанатты сөздерді өмірде қолданады)

Бағалау критерийлері

1.Мәтін мазмұны негізінде қойылған сұрақтарға жауап береді

2.Өзекті мәселелер бойынша өз ойын дәлелдемелермен келтіреді

Тілдік мақсат

 

Оқушылар істей алады:тақырып бойынша маңыздысын анықтай отырып сұрақтар құрастыра алады

 

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: оқушылар естіген сөздерін дұрыс, қатесіз жаза алады

Энштейн, Гете, мүмкіндік

 

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: бүгінгі өмірде қолдану аясын зерттей отырыпсыни баға береді

уақыттың бағасы, ұрланған уақыт

Құндылықтарға баулу

Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау

Пәнаралық байланыс

Қоғамтану, еңбек

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба «Уақыттың бағасы»

Алдыңғы оқу

* Уақыт - алтыннан қымбат

* Уақыт керуеніне бөгет жоқ.

      * Уақыттың бос өткені - өмірдің бос кеткені.

Қарастырылған тақырып бойынша бұрынғы білім еске түсіріледі


Сабақ барысы

Жоспарлан-ған

уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

45 минут

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

 

 

 

1 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

Ертеңгілік шеңбері

Таңғы шеңберде тұрған оқушылар ақ тілектерін білдіріп, бір - біріне жақсы көңіл күй сыйлайды.

 

Жұпқа бөлу:Оқушыларды Күн және Ай суреттері арқылы  жұпқа бөлемін.

Мақсаты: жұпта еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізу, дәлелдей білу, өзгені тыңдайбілу қабілеттері жетіледі.

Картинки по запросу ай мен күннің суреті

Аудиожазба тыңдау «Уақыттың бағасы»

Мақсаты:тыңдалым арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақта

 

 

АКТ

Сабатың

ортасы

10    минут

 

 

 

 

 

 

 

10минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10    минут

 

«Сұрақ-жауап» әдісі

2 сұрақ құрады, жұптасына жауап береді

Мақсаты:маңыздысын анықтайтын  сұрақтардың тиімділігін анықтау

Дескриптор

-мәтін бойынша екі сұрақ құрастырады

-жұптасына жауап береді

(Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, бағалау стикерлеріне сәйкес ұпайларды жинақтайды)

 

«Пікірталас әткеншегі» әдісі

Қытайдың «Сағат сатып алсаң да, уақыт сатып ала алмайсың»деген нақыл сөзін қалай түсінесің?

(Екі  ішкі/сыртқы шеңбер жасап тұрады, 1 минуттан кейін шеңбер жылжиды)

Мақсаты: оқушылар бір-бірімен идея алмасады

Дескриптор

-Мәтін негізінде идея алмасады

-Мәтіннен көтерілген мәселені анықтайды

(Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, бағалау стикерлеріне сәйкес ұпайларды жинақтайды)

 

«Дербес пікір»әдісі «Уақыт - мүмкіндік»

1.Өзіндік пікір, идея – 1сөйлем

2.Дәлел – 2сөйлем

3.Өз пікірін айғақтайтын мысал –2 сөйлем

4. Өз пікіріне қарсы дәлел – 1 сөйлем

5. Қарсы пікірді жоққа шығаратын дәлел – 1 сөйлем

6. Қорытынды – 1 сөйлем

Дескриптор

-8 маңызды пікірді анықтап жазады

-анықталған ақпарат бойынша дәлелдер айтады

(Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, бағалау стикерлеріне сәйкес ұпайларды жинақтайды)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қытай даналығы

 

 

Сабақтың соңы

5 минут

 

Кері байланыс:

-Уақытты неге бағалау керекпіз?

-Сендерге уақыт жеткілікті ме?

 

Саралау – оқушыға

мейлінше қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Қабілетті

оқушыға тапсырманықалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін

тексеруді қалайжоспарлайсыз?

Картинки по запросу смайлики фотоКартинки по запросу смайлики фотоПохожее изображение

Пəнаралық байланыс –

Денсаулық жəне қауіпсіздік,

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс

(тəрбие элементі).

Қолдау көрсету арқылықабілеті жоғары оқушыларға бағытталған жоспарлы жаттығулар берілді.«Дербес пікір» әдісі арқылы «Уақыт - мүмкіндік» тақырыбында пікір жазады.

 

Оқушылар «Уақыт бағасы» мәтінінің мазмұны негізінде қойылған сұрақтарға жауабы, өзекті мәселелер бойынша өз ойын дәлелдемелермен келтіреалуы бағаланады. Стикерлер арқылы сыныптағы оқушы деңгейін кері байланыс арқылы көрсетемін.

Әр тапсырма сайын бағалау критериіне дескрипторлары белгіленеді. Оқушы өзінің жетістігінің қандай деңгейде екенін стикер арқылы бағаланып отырып байқайды.

 

 

 

 

 

                                   

 

Сабақ оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып жоспарланды. АКТ-да таныстырылым 2 минутқа жоспарланды.Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау құндылығы ескерілді.

Рефлексия

Сабақтың мақсатымен оқуміндет-рі

орындалды ма?Бүгін оқушыларне үйренді?

Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде

өтті?Жоспарлан-ғансаралау жақсы

іске асты ма?

(тапсырмалар

сəйкес болды ма?)Уақытты қалайпайдаландым?Жоспарыма

қандай өзгеріс

енгіздім жəненеге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақтаберілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды

Оқу мақсатына сабақтың мақсаттары мен тілдік мақсаттарға жасалған жаттығу түрлерін орындатуда белсенді әдістерді қолдана отырып жеттім.

 

 

Жұпта еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізу, дәлелдей білу, өзгені тыңдай білу, пікірін айтуды үйренді.

 

 

 

Оқушылар белсенді әдістер арқылы«жеңілден ауырға қарай» әдісін тиімді қолдана отырып, оқушылардың қызығушылығымен әтті

 

Оқушы қажеттілігіне бағытталған жоспарланған саралаужұмыстары тиімді қолданылды.

 

Жоспарыма алдағы сабақтарда бағалаудың басқа түрлерін  енгізер едім.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нəрсе (айтылым мен тыңдалым)

1:«Пікірталас әткеншегі» әдісі

2:«Дербес пікір» әдісі

Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (айтылым мен тыңдалымға қатысты)?

1: Сабақта оқушылармен дебат ұйымдастырса

2: Презентация қорғатса

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі

сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1: Орта деңгейлі оқушыларға көп көңіл бөлу

2: Кекй оқушының тілдік қорын молайтуда қосымша тапсырма

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Уақыттың бағасы" сабақ жоспары"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по переработке нефти и газа

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
