Инфоурок Иностранные языки КонспектыQualify and enlarge learners’ knowledge about uncountable nouns and names of food and drink

Qualify and enlarge learners’ knowledge about uncountable nouns and names of food and drink

Скачать материал

Theme

Food and drink

Form

6 «а»

Мұғалім

Султангалиева Жадыра Амангалиевна

Мектеп

Ақсай қаласының № 6 ЖББОМ

Мақсаты

Qualify and enlarge learners’ knowledge about uncountable nouns and names of food and drink

Міндеттері

Qualify and enlarge learners’ vocabulary

 Develop learners’ speech through the question-answer form

Develop learners’ reading skills through the reading the text

Күтілетін нәтиже

 құзырлылық танытатын белсенді оқушы болып қалыптасуы қамтамасыз етіледі.

Сыни ойлау арқылы психологиялық сенім қалыптасады.

Оқушылар іс-әрекеттер барысында  бірін-бірі және өзін-өзі  бағалау арқылы ізденімпаздыққа, жауапкершілікке үйренеді.

Ресурстар мен құрал жабдықтар

 Ағылшын тілі 6 сынып – Кэмбридж, компьютер, интернет, экран тақта, бағалау парақтары, ресурстық парақтар.

Әдіс-тәсілдер

Блум таксономиясы,  «Бағдаршам»   арқылы топтық өзара бағалау, рефлексия парағы

Тапсырмалар

Blum taxanomy’s steps

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Org moment

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warm up: say some good  words each other for example:

Mira is so nice, Gulnur  is so clever, Zhanar is so hardworking

and etc.

Check up your home work ex.10(a,b) at page 48-49

Pupils answer the questions and then say each other good words

Үй тапсырмасын доп лақтыру арқылы тексереміз

Тұсаукесер

Phonetic drill. 

[– i:] – sweet, tea, meat, cheese

[i]  biscuit, tin, chips, Christmas

[ai] – pie, kind, like, knife

[ei] – cake, , plate, table

Блум таксономиясының таныстырылымы

Pupils look at the active board

 

Негізгі бөлім

 

1.     Knowledge  (Білу,түсіну)«Missing letter» put the missing letter:

 f...od,  dr...nk  , d...lici...us  ,s...eet, w...nd....rful , go...d, Inter....sting,   so....r,  terr....ble ,Lem...nade ,Pe...si, C...ke ,S...lad ,C...ce ,Wa...er, Sand...ich ,Te... ,K...myz, Pi...za ,W...ne ,Ch...colate, M...lk ,Or...nge, Ban...na,

Hamb...rger, ju...ce ,Me...t, C....ffeе

 

2.     Comprehension (түсіну) «Kind of fооd» match the words

 

Tomato

Egg

Water

Potato

Cheese

Bread

Change

Banan

Milk

Lemon

Cabbage

Carrot

Meat

Sugar

apple

 

3.     Application (қолдану) « Wonderful much/ many» write down 3 -5 sentences using much/many and test

1. Would you like … tea?

a. some; b. any.

2. There is … butter in the fridge.

a. some; b. any.

3. We haven’t got … milk.

a. any; b. some.

4. He eats … fish.

a. many; b. much.

5. Why did you eat so … ice creams?

a. many; b. much.

6. I have… time, I can’t go with you.

a. little; b. few.

7. There is … juice in my glass.

a. little; b. few.

8. There … pine-apples in the basket.

a. is; b. are.

9. There … much snow in the yard.

a. are; b. is.

10. I have got … friends.

a. many; b. much.

4.     Analysis (Талдау): compare food and drink 

food        drink

 

 

 

 

 


5.     Synthesis (Жинақтау): And now I have a special task for you. You need to make healthy menu for breakfast, dinner and supper.

 

6.     Evaluation (Бағалау) :

Imagine you are a cooker. What will you make for dinner? Write down 6-7 sentences and protect your project for example: If I were a cooker I would make a hamburger…

 Guess what it is. (riddles). 

1. Little children like it very much. It is white.

2. It is yellow and long. It is very tasty.

3. You usually put it into your tea or coffee. It is sweet.

4. You use it in salads. It is red and round.

 

Pupils do this task

 

 

Формативті бағалау: «ауызша бағалау»

 

Pupils match the words

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pupils compare food and drink

 

 

 

 

 

 

 

мысалы: If I were a сooker I would make a hamburger

 

Reflection

 

There are three apples on your desks.

A red apple-the lesson is very interesting ,there are no problems, easy to understand.

A green apple--the lesson is very interesting  ,there are some problems in practice.

A brown apple--the lesson is not very interesting  , there are  problems to use in practice.

 

 

Homework

Well what did we do at our lesson.  You home task will be to make the crossword and learn the dialogue by heart. (p.25 ex.5). The lesson is over. Good bye.

 

Үй тапсырмасын тыңғылықты жазып алады.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Qualify and enlarge learners’ knowledge about uncountable nouns and names of food and drink"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Консультант по финансам

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
