Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Иностранные языки / Другие методич. материалы / Учебное занятие по английскому языку в 5 классе на тему "Телепередачи: то, что я люблю"

Учебное занятие по английскому языку в 5 классе на тему "Телепередачи: то, что я люблю"

  • Иностранные языки

Документы в архиве:

3.1 МБ fragment 1.flv
5.1 МБ fragment 2.flv
5.2 МБ fragment 3.flv
3.94 МБ fragment 4.flv
4.7 МБ i like to move it.flv
3.02 МБ move it.flv
18.41 КБ plan.docx

Название документа plan.docx

Поделитесь материалом с коллегами:

План-конспект урока по английскому языку в 5 классе

Тема: Телепередачи. То, что я люблю.

Цели:

-практическая: развитие коммуникативных умений, развитие умений восприятия и понимания иноязычной речи на слух;

-развивающая: развитие психических процессов (внимания, мышления, памяти);

-воспитательная: воспитание мировоззрения по теме, воспитание чувства прекрасного;

-образовательная: повышение общей культуры, расширение кругозора, развитие активной личности.

Задачи:

-развить коммуникативные умения;

-развить умения восприятия и понимания иноязычной речи на слух.

Оборудование:

-доска, учебник, мультимедийное оборудование, видео- и аудиозаписи.

Ход урока

  1. Организационный момент (сообщить тему урока, его цели и задачи)

-Good morning, kids. Take your seats. Be very attentive today, cause we have much work to do.



  1. Речевая разминка (ввести в атмосферу иноязычного общения)

-And now I want you to look at the blackboard.

TV programme

6.00- “Shrek”

8.15- “Toy story”

10.45- “Peter Pan”

12.30- “Mickey Mouse”

14.05- “Bambi”

16.35- “The Jungle Book”

18.25- “Felix the Cat”

20.20- “Beauty and the Beast”

Use the model and say what time are these programmes on.

e.g. “Shrek” is on at six o’clock.



-“Toy story” is on at quarter past eight.

-“Peter Pan” is on at quarter to eleven.

-“Mickey Mouse” is on at half past twelve.

-“Bambi” is on at five past two.

-“The Jungle Book” is on at twenty-five to five.

-“Felix the Cat” is on at twenty-five past six.

-“Beauty and the Beast” is on at twenty past eight.



-What are we going to speak about today?

-Yes, we will speak about the cartoons.



  1. Просмотр мультфильмов (развить умения восприятия и понимания иноязычной речи на слух)

-Now we are going to watch small pieces of cartoons. Your task is to say the title of the cartoon, name the main characters and speak about the plot.



-fragment 1

-“Mermaid”: the main characters are Mermaid, Prince, King and Witch. Mermaid fell in love with Prince and gave her voice to Witch in order to become a girl, not a fish.



-fragment 2

-“Happy Feet”: the main character is a penguin. He could dance from his birth, and other penguins laughed at him. But when he grew up, he became famous.



-fragment 3

-“Madagascar”: the main characters are lion Alex, giraffe Melman, hippo Gloria, zebra Martin and four penguins. These animals escaped from the zoo and tried to live in nature.



-fragment 4

-“Shrek”: the main characters are a green ogre Shrek, princess Fiona. Shrek lives in the swamp. He rescued the princess and fell in live with her.



-Thank you, pupils. You worked well.



  1. Работа с текстом (развить умения чтения на иностранном языке, развить умения говорения)

-At home you were to read the text. Now we are going to do some exercises.

-ex. 1b, p.58.

-Say if the sentences are true or false.

1. false (more than fifty years ago)

2. false (dinosaur)

3. true

4. false (only “Dumbo”)

5. true



-ex. 2, p. 60

-Match the headings A-E to the paragraphs 1-5.

A-5, B-4, C-3, D-1, E-2.



-ex. 3, p. 60

-Match parts of the sentences.

1-E, 2-F, 3-C, 4-A, 5-G, 6-B, 7-D.



  1. Физкультминутка

-And now let’s have a rest.

(“I like to move it”)



  1. Обсуждение любимых героев (развитие коммуникативных умений)

-And now I want you to speak about your favourite characters.

-Student’s own answers.



  1. Рефлексия (провести обратную связь с классом)

-And now tell me, please, was the lesson interesting? Why?

-What information you’ve liked most?

  1. КОД (оценить детей и выставить отметки)

-And now I want to appreciate your work at the lesson.

-Why do you deserve such marks?

-I see your marks as following…



  1. Подведение итогов (подвести итоги урока и задать домашнее задание)

-Thank you for the work at the lesson. See you tomorrow.

5

