Инфоурок Иностранные языки Другие методич. материалыУчебно-методическая разработка урока английского языка по теме "London places of interest"

Учебно-методическая разработка урока английского языка по теме "London places of interest"

Скачать материал

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ London places of interestlondon_places_of_interest.docx

Учебно-методическая разработка урока английского языка в 5 классе по теме «London places of interest»

Туркина Марина Юрьевна, учитель английского языка МБОУ «Средняя общеобразовательная школа №32 с углубленным изучением отдельных предметов» г. Набережные Челны

Тема: London places of interest

Тип урока: урок-закрепление

Цель:

развитие компонентов коммуникативной компетенции учащихся по теме «Лондон».

Планируемые результаты:

Личностные УУДы:

- проявлять понимание и уважение к ценностям культуры другой страны;

- проявлять толерантное отношение и доброжелательность к собеседникам.

Метапредметные УУДы:

- развивать коммуникативную компетенцию, включая умение взаимодействовать с окружающими;

- развивать учебные действия, включающие поиск и выделение нужной информации;

- осуществлять регулятивные действия самонаблюдения, самоконтроля, самооценки в процессе коммуникативной деятельности на иностранном языке. Оценивать результаты деятельности (своей, чужой).

Предметные УУДы:

1) Коммуникативная сфера:

- составлять, вести/ поддерживать диалог в ситуации общения;

- отвечать на различные типы вопросов

2) Аудирование:

- воспринимать на слух и полностью понимать речь учителя, одноклассников;
- воспринимать на слух и понимать основное содержание видеофильма.

3) Чтение:

- читать тексты с полным пониманием интересующей информации.
Оборудование: компьютер, проектор, динамики, раздаточный материал.

Ход урока:

I. Начальный этап.

Организационный момент.

-       приветствие: Good morning, dear children! I’m glad to see you here at our lesson. Give a five to your partner by the shoulder and say hello. Thank you! Sit down please! How are you?

Well, let’s begin our English lesson.

-        фонетическая зарядка: First let’s train our tongue in order to work well.

[ә] – London, tower, fortress

[e]Westminster, Big Ben, legend

[au] – house, tower, town

[] – Buckingham, London, country

-        мотивационный этап:

Children, now listen to me and try to answer my questions! First, look at the map. This wonderful country has many different names: Great Britain, the UK or just Britain. But it has the official name. Could you name it?

 

-        формулировка темы (мозговой штурм): Well, what shall we speak about our lesson today? Yes, you are right. The theme of our lesson is London places of interest.

II. Основной этап.

1. Актуализация знаний учащихся по теме «Лондон»

Now I’d like to learn how well you know about London. Our first task is “Guess the number”. I’ll switch on the music and you’ll dance. As soon as it stops, I’ll read the question out. Your task will be to form a group as the answer to the question.

 

 

 

 

Thank you! Good of you! Now I see that you know about London very well.

You know that London  is famous for its sightseeings. Now look at the picture on the screen. What is it? Yes, you are right, it’s the Tower of London.

There are sheets of paper on your tables. Please take them. Here you see some sentences about the Tower of London. Your task is to read them and in the column “Before” put a plus if you agree with the statement, and a minus if you don’t. Is the task clear? 1 minute at your disposal. Well, the time is up. Put your pens.

 

 

 

 

Now you are going to watch a video. Please, be very attentive. The statements will help you to focus on the main idea of the video. Get ready to watch.

Well, you’ve watched the video. Now in the column “After” put a plus if you were right, and a minus if you were wrong. 30 seconds at your disposal.

Are there any changes in the columns “Before” and “After”.

What is the most important statement for you? Why? Please, discuss it in groups.

2. Релаксационная пауза.

I see that you are a little bit tired. Lets sing the song “London Bridge is falling down”. (Учащиеся поют песню вместе с артистами. Слова  песни помещены в титрах и на раздаточном материале).

3. Развитие умения диалогической речи.

Now we’ll work with the dialogue. The task is to fill in the missing phrases. First let’s read and translate them. Thank you. I give you 15 seconds to fulfill the task. The time is up. Now you’ll listen to the dialogue and check if you were right. Partners by the shoulder please exchange with your sheets of paper and check.

Let’s act out the dialogue. Excellent!

 

 

 

III. Заключительный этап (рефлексивно-оценочный).

-        подведение итогов: What have we done at our lesson today? Thank you.

-       подача домашнего задания: Write down your hometask. There will be 2 variants. The first one is to learn the dialogue we’ve read at the lesson by heart. The second is to make up your own dialogue.

-       самооценка: На слайде картинки с надписями: a plane (самый быстрый), a train (быстрее), steamship (быстро), учитель предлагает обучающимся оценить свою работу на уроке: если вы очень хорошо поработали на уроке, и вам все понравилось, значит, в Великобританию вы поедете на самом быстром виде транспорта – самолете; если хорошо поработали, но немного хотелось бы что то изменить, исправить, то – на быстром виде транспорта – поезде, и если поработали нормально, но были не совсем активны, либо не успели проявить себя, и в следующий раз необходимо работать лучше, то поедете на теплоходе – быстро, но все же медленнее, чем на других видах транспорта.

-        прощание: Thank you for the lesson.  See you later. You may be free now.

                                                               

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Учебно-методическая разработка урока английского языка по теме "London places of interest""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 6 месяцев

Ректор

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ презентация.pptx

Скачать материал "Учебно-методическая разработка урока английского языка по теме "London places of interest""

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Описание презентации по отдельным слайдам:

  • подготовила 
учитель английского языка
Туркина М.Ю.Урок  английского языка в...

    1 слайд

    подготовила
    учитель английского языка
    Туркина М.Ю.
    Урок английского языка
    в 5 классе
    по теме «Лондон»

  • Let’s train our tongue[ә] – London, tower, fortress
[e] – Westminster, Big Be...

    2 слайд

    Let’s train our tongue
    [ә] – London, tower, fortress
    [e] – Westminster, Big Ben, legend
    [au] – house, tower, town
    [ᴧ] – Buckingham, London, country

  • What is the official name of the country?
What is the capital of the UK?
What...

    3 слайд

    What is the official name of the country?
    What is the capital of the UK?
    What places of interest in London can you name?
    Would you like to go London? Why?
    Yes, I would.
    I’d like to see …
    I’d like to visit …

  • Guess the numberThe Great Fire in London was in 166….?
(6)
How many parts are...

    4 слайд

    Guess the number
    The Great Fire in London was in 166….?
    (6)
    How many parts are there in London?
    (4)
    1
    2

  • 5 слайд

  • The Tower of London

    6 слайд

    The Tower of London

  • The Tower of London

    7 слайд

    The Tower of London

  • The Tower of LondonThe most important statement is …

    8 слайд

    The Tower of London
    The most important statement is …

  • Let’s sing the song!

    9 слайд

    Let’s sing the song!

  • Read the dialogue. Put in the missing wordsExcuse me, could you tell me how …...

    10 слайд

    Read the dialogue. Put in the missing words
    Excuse me, could you tell me how … the Tower of London.
    Oh, of course. … Can you see that wide street over there?
    Yes.
    … that street and it will lead you to the Tower of London.
    Thank you very much.
    … Have a nice day.
    Excuse me, …
    You’re welcome.
    Go along …
    … to get to …
    It’s very easy.

  • The right version of the dialogueExcuse me, could you tell me how to get to t...

    11 слайд

    The right version of the dialogue
    Excuse me, could you tell me how to get to the Tower of London.
    Oh, of course. It’s very easy. Can you see that wide street over there?
    Yes.
    Go along that street and it will lead you to the Tower of London.
    Thank you very much.
    You’re welcome. Have a nice day.

  • HometaskLearn the dialogue by heart.Choose any place of interest in London an...

    12 слайд

    Hometask
    Learn the dialogue by heart.
    Choose any place of interest in London and make up a dialogue between a tourist and a Londoner. Use new phrases.
    (6 sentences).

  • PMI

    13 слайд

    PMI

  • How do you feel about today’s lesson?nice lessonso-so lessonbad lessonhmmm

    14 слайд

    How do you feel about today’s lesson?
    nice lesson
    so-so lesson
    bad lesson
    hmmm

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
