Урок английского
языка по теме "Научно-технический прогресс". 2 курс
Тип урока: развитие
умений устной речи.
Вид урока: комбинированный.
Цель:
комплексное формирование лексико-грамматических навыков обучающихся в рамках
темы, обучение устной речи в рамках темы “Научно-технический прогресс”.
Задачи:
- образовательные
– систематизировать
лексический материал по теме “ Технический прогресс ”, совершенствовать
навыки понимающего чтения текста с общим охватом содержания и с
извлечением конкретной информации, совершенствовать навыки чтения с
извлечением нужной информации, совершенствовать грамматические навыки
описания действий в прошлом, совершенствовать умения устной речи ;
- воспитательные
– воспитывать
умение работать индивидуально;
- развивающие –
способствовать
развитию творческих способностей обучающихся, развивать умение выражать
свое мнение и приводить аргументы, развивать навыки самооценивания в процессе
обучения.
Оснащение урока
(технические средства обучения): компьютер, текст, материалы к уроку
- задания.
Ход урока
1. Организационный этап.
Teacher: Good morning everybody!
2. Сообщение темы и цели урока.
Teacher: So, boys and
girls, today we are going to talk much about Scientific and Technological
Progress.
The topic of our discussion is “Scientific and Technological Progress”.
Can you guess what are we going to speak
about at our lesson?
Right you are, the topic of our lesson
today is « Scientific and
technological progress or new technologies in our life».
What do you associate with the word
TECHNOLOGIES?
Problem questions:
What are gadgets,
computer, Internet, TV, radio?
What are they for?
What do you use a camera for?
Why do we need
them?
К концу урока мы
ответим на эти вопросы.
3. Речевая разминка.
Актуализация лексики по теме. Новый материал урока
a) Read the words with the translations. Прочитайте слова
и переводы новой лексики. Pay your attention to the pronunciation of the words.
а matter of great
concern – вопрос, вызывающий заинтересованность
accelerate –
ускорять
apply –
применять, употреблять
arouse –
вызывать
combustion engine –
двигатель внутреннего сгорания
beyond recognition – до
неузнаваемости
conquest –
покорение
courage –
смелость
disclose –
обнаруживать, раскрывать
embrace –
охватывать
endless –
бесконечный
gravity – сила
тяжести, гравитация
investigate –
исследовать
jet engine –
реактивный двигатель
miracle – чудо
overestimate – переоценивать
patience – терпение
rapid –
быстрый, скорый
responsibility –
ответственность
reverse –
оборотная сторона
splitting –
расщепление
threat – угроза
trivial –
обыденный
universe – вселенная,
мир
New material - новый материал
урока
a) Read the words with the translations. Прочитайте
слова и переводы новой лексики. Pay your attention to the pronunciation of
the words.
а matter of great
concern – вопрос, вызывающий заинтересованность
accelerate –
ускорять
apply –
применять, употреблять
arouse –
вызывать
combustion engine –
двигатель внутреннего сгорания
beyond recognition – до
неузнаваемости
conquest –
покорение
courage –
смелость
disclose –
обнаруживать, раскрывать
embrace –
охватывать
endless –
бесконечный
gravity – сила
тяжести, гравитация
investigate –
исследовать
jet engine –
реактивный двигатель
miracle – чудо
overestimate – переоценивать
patience – терпение
rapid –
быстрый, скорый
responsibility –
ответственность
reverse –
оборотная сторона
splitting –
расщепление
threat – угроза
trivial –
обыденный
universe – вселенная, мир
The theme of the lesson «Scientific
and Technological Progress»
Reading the Text . Прочитайте
текст- понимающее чтение.
Scientific and Technological Progress.
It's difficult to overestimate the role of science and
technology in our life. They accelerate the development of civilization and
help us in our co-operation with nature.
Scientists
investigate the laws of the universe, discover the secrets of nature, and apply
their knowledge in practice improving the life of people. Let's compare our
life nowadays with the life of people at the beginning of the 20th century. It
has changed beyond recognition. Our ancestors hadn't the slightest idea of the
trivial things created by the scientific progress that we use in our every day
life. I mean refrigerators, TV sets, computers, microwave ovens, radio
telephones, what not.
They would seem miracles to them that made our life
easy, comfortable and pleasant. On the other hand, the great inventions of the
beginning of the 20th century, I mean radio, airplanes, combustion and jet
engines have become usual things and we can't imagine our life without them. A
century is a long period for scientific and technological progress, as it's
rather rapid. Millions of investigations the endless number of outstanding
discoveries have been made. Our century has had several names that were
connected with a certain era in science and technology. At first it was called
the atomic age due to the discovery of the splitting of the atom. Then it
became the age of the conquest of space when for the first time in the history
of mankind a man overcame the gravity and entered the Universe. And now we live
in the information era when the computer network embraces the globe and
connects not only the countries and space stations but a lot of people all over
the world. All these things prove the power and the greatest progressive role
of science in our life.
But every medal has its reverse. And the rapid
scientific progress has aroused a number of problems that are a matter of our
great concern. These are ecological problems, the safety of nuclear power
stations, the nuclear war threat, and the responsibility of a scientist. But
still we are grateful to the outstanding men of the past and the present who
have courage and patience to disclose the secrets of the Universe.
Tasks for
students.
I. Translate the
following sentences into English. Переведите следующие предложения.
(Выполнение
задания - После русского варианта рядом напишите перевод предложений на
английском языке используя текст.)
1. Трудно
переоценивать роль науки и техники в нашей жизни.
2. Наши предки не
имели ни малейшего представления об обыденных вещах, созданных прогрессом
науки, которыми мы пользуемся каждый день.
3. Были проведены
миллионы исследований и сделано бесконечное число выдающихся открытий.
4. Но у любой
медали есть обратная сторона.
5. И все же мы
благодарны великим ученым прошлого и настоящего, у которых есть мужество и
терпение раскрывать секреты Вселенной.
II. Fill in the
gaps. Заполните
пропуски подходящими по смыслу словами.
(Выполнение
задания – вставьте подходящие по смыслу слова и выделите жирным шрифтом)
1. Science and
technology …. the development of civilization and help us in our ……. with
nature.
2. Trivial things
created by the scientific progress would seem …. to our ancestors.
3. The great
inventions made our life easy, …. and … .
4. A century is a
long period for …. and …. progress, as it is rather … .
5. Now we live in
the … … when the computer network … the globe and … not only the
countries and space stations, but a lot of … all over the world.
6. Rapid scientific
progress has ... a number of problems that are a matter of our great … .
III. Finish the sentences.
Закончите предложения выбирая из предложенных вариантов.
(Выполнение
задания – правильный ответ подчеркните)
1. Scientists
investigate the laws of the Universe, discover the secrets of the nature and
then
a) write thick
books improving the life of people.
b) invent
different machines improving the life of people.
c) apply their
knowledge in practice improving the life of people.
2. Our life
nowadays, as compared with the life of the people at the beginning of the 20th
century
a) has not changed
at all.
c) has become more
pleasant and comfortable.
3. Our century has
had several names that were connected with
a) a certain era
in science and technology.
b) a certain era
in art and music.
c) the development
of the society.
4. Подведение итогов урока.
Teacher: Well, I’d like to
say that we have worked hard and you’ve been very active. I see that the
problems we’ve discussed today are very interesting to you. What was difficult
for you? What was new? Was it useful? Are you sure that you can express your
opinion whether computers are friends or foes?
5. Домашнее задание.
1. Упр. III. Finish the
sentences. Закончите предложения выбирая из предложенных
вариантов.