Сценарий
урока по учебному предмету
«Английский
язык», 3 класс
Класс: 3
Тема урока: Ты
умеешь плавать?
Коммуникативная
ситуация урока: Что я умею делать
Форма работы: парная,
индивидуальная.
Цель урока: формирование
лексических навыков в рамках коммуникативной ситуации урока «Что я умею делать».
Задачи:
1. Образовательная:
способствовать созданию условий для формирования у учащихся языковых знаний и
речевых умений по теме «Что я умею делать».
2. Развивающая:
содействовать развитию памяти, внимания, мышления, воображения учащихся.
3. Воспитательная:
способствовать развитию познавательного интереса к предмету через содержание
учебного материала.
Дидактическое
оснащение:
учебное пособие “Английский язык. класс. Часть 1” (Л. М. Лапицкая и др.),
рабочая тетрадь “Workbook -1, 3” (Л. М.
Лапицкая и др.),
наглядный и раздаточный материал.
Ход урока
Организационный момент
(Введение в атмосферу иноязычного общения)
-Hello boys and girls. I’m glad to see today. Sit down
please.
How are you today? (диалог учителя с учащимися)
- Say "Hello” to each other, ask "How are
you today?”
(в парах учащиеся приветствуют друг друга
и отвечают на вопрос)
Фонетическая зарядка
На доске написаны слова:
Have, a rat, a puppy, a cat, a parrot, a hamster, a
snake, and, a rabbit, can.
1.Учитель читает слова, если учащиеся
услышали звук, заданный учителем, то они хлопают в ладоши. 2. Учитель
подчеркивает эти слова. 3. Учащиеся индивидуально читают подчеркнутые слову.
- Look at the black board. Listen to me and clap if
the word has the sound [æ]
Repeat these words: have, a rat, a cat, a parrot, a
hamster, and, a rabbit, can.
Good! Well-done!
Речевая зарядка
I want to read the poem about what we can do every
day. Listen to me very attentively.
We can dance,
We can sing,
We can jump,
We can swim,
We can run,
We can play,
We have fun,
Every day.
Let’s read together. Good.
Now I replace some words with pictures and you try to
read the poem line by line. Nice!
Проверка домашнего задания.
(Предложения записаны на доске, животные
заменены картинками.
Now, let’s check your hometask. You should read
sentences and all pupils show me a green pencil, if the sentence is right. Show
me a red pencil, if the sentence is wrong and correct it.
Budgies can swim.
Kittens can climb trees.
Hamsters can fly.
Snakes can walk.
Rats can hide.
Tortoises can jump.
Goldfish can run.
Постановка целей
-What can you do?
I can…
jump, dance, swim, run, hide, climb, walk, sing, fly
-What can our pets do?
-Today we will learn to ask and answer the questions.
Развитие умений восприятия и понимания
речи на слух
Please, open your books at page 111, exercise 1.Let’s
listen to the songand say where can we put the verb “can”, but before look at
blackboard:
(снятие языковых трудностей) Слово like не только
имеет значение «нравиться», но и переводится как слово «как»,
Fly like a parrot, sing like a budgie.
Can you fly like a parrot?
Can you swim like a dog?
Can you hide like a mouse?
Can you jump like a frog?
Can you walk like a cat?
Can you run like a rabbit?
Can you dance like a hamster?
Can you sing like a parrot?
I can, you can, he can, she can, we can, they can,
too.
-Yes, you are right, we need to beginour questions
with the verb “can”
Try to sing together. You sing like budgies!
Введение новое грамматической структуры
Let’s read after me. Do you remember that we can use it
instead of pets.
Can the puppy walk? Can it walk? – Yes, it can.
Can the puppy sing? Can it sing? – No, it can’t.
Pupil 1 tell us grammar secret.
Stand up, my dear. I have a hot ball. Your task is to
answer the questions, if this ball is in your hands.
Good job!
Физкультминутка
Are you tired? It’s time to have a rest. Let’s listen
to our new song once again and do. Stand up.
Can you fly like a parrot?
Can you swim like a dog?
Can you hide like a mouse?
Can you jump like a frog?
Can you walk like a cat?
Can you run like a rabbit?
Can you dance like a hamster?
Can you sing like a parrot?
I can, you can, he can, she can, we can, they can,
too.
Well-done. Sit down.
Развитие навыков письма и чтения
Open your English writing book at page 56.
Your task is to write questions about the frog and
answer them. You have 3 minutes and we will check.
OK, it’s time to finish. Read sentences one by one. Is
it clear?
Закрепление изученного материала. Развитие
диалогической речи
So let’s play now. Imagine that you are at summer camp
at the sea. The sun is shining, the birds are singing and it’s warm. And soon
you will have an ice-cream. There are a lot of new friends and you know a lot
of different games but you should find out what they can or can’t do. Use the
table and the model on your desks. Make the dialogues and we will listen to
you.
Model: A: Can you jump?
B: Yes, I can.
A: Can you dance?
B: No, I can’t.
Физкультминуткадля глаз
Close your eyes, open your eyes, look left and look
right,
Follow the pets on the screen.
Домашнее задание
Please, open your record books. Your hometask is to
write a riddle about your favourite pet.
Let’s sum up. Давайте подведем итоги.
Заполните, пожалуйста, табличку «Умею ли я?». Поставьте плюсик в первую
колонку, если вы все умеете делать; поставьте плюсик во 2 колонку, если вам еще
нужна моя помощь или помощь учебника, и в 3 колонку, если не поняли ничего или
ничему не научились. Посмотрите сколько всего мы умеем уже, давайте проговорим
это еще раз. Чему мы научились на уроке?
Какое задание было самое интересное для
вас? А какое самое трудное?
Подведение итогов, отметки
You worked very well today. Your marks are …
The lesson is over. Have a nice day. Goodbye!