Рамазанова Лилия
Амирзяновна,учитель английского языка МБОУ «Кичучатовская СОШ» Альметьевкий
район Республика Татарстан
План-конспект урока
английского языка в 6 классе по учебнику
«Английский в фокусе»
«Spotlight» , авторы: Ю.Е. Ваулина, Д. Дули, О.Е. Подоляко, В. Эванс.
ТЕМА УРОКА:
«Healthy and unhealthy food. Tips on healthy eating».
Тип урока: комбинированный.
ЦЕЛЬ УРОКА: Обобщить и систематизировать
знания учащихся по теме:
” Healthy food”
Задачи урока:
Обучающие:
• совершенствование лексических навыков и закрепление
грамматических структур по теме;
• использование лексико-грамматических навыков в ситуациях, приближенных к
условиям общения;
• развитие навыков аудирования, чтения;
Развивающие
• развитие основных психических процессов, связанных с речевой
деятельностью (речевого мышления, внимания, воображения), способность к
общению;
• развитие коммуникативных навыков.
Воспитательные
·
воспитывать культуру питания как
составляющую здорового образа жизни;
• воспитывать уважение к собеседнику;
• способствовать созданию условий для эффективной коммуникации, сотрудничества
и работы в команде;
·
учить толерантности.
·
Оборудование: учебник
SPOTLIGHT
6 (Student’s book),
Class CD
к учебнику;
·
доска, компьютер, презентация к уроку,
менедж мэт, раздаточный материал для проведения структур.
ХОД УРОКА
1. Оргмомент.
How
are you? What is the weather like today? What date is it today?
2.Определение
темы урока.
T: Look at the screen and try to guess what are we
going to speak about today (слайд
№ 1):
T: What is this film about? ( учащиеся
определяют тему
урока)
Ch : We are going to speak about healthy eating.(слайд
2)
3.Фонетическая зарядка.(слайд 4,5)
Wash Your Hands
Wash your hands,
Before you eat,
A good health
rule,
That's hard to
beat.
For better work,
For better play,
Eat three good
meals,
Every day.
4.Речевая
зарядка:
T: Do you like to eat a bar of chocolate for
breakfast?- No, I don’t.
What do you usually eat for breakfast? - -
Do you like to eat sweets?-
Do you have a cup of tea or a cup of coffee?
What is your favourite food?
What is your favourite drink?
Is it healthy to eat much sugar?
Do you like porridge with butter?
Do you cook yourself?
Do you eat out?
Do you like fast food? What fast food do you like
Do you like spicy food?
5.Checking hometask.( слайд
6)
6. T: Let’s start with the vocabulary. You know a lot of words
expressing types of food and drink. Let’s remember them. You see 4 corners in
the classroom: DIARY PRODUCTS, MEAT and FISH, FRUIT and VEGETABLES, BREAD and
GRAINS. (структура Corners )
.( слайд 7)
( Учащиеся занимают углы согласно
предпочтениям).
7.Составление диалогов.
-Do you like meat.
-Yes, it’s delicious (tasty, healthy, good
for eyes).
-Do you like fruit?
-Yes, I do. It contains a lot of vitamins.
8. Введение слов на
доске и отработка произношения слов. ( слайд
8)
Fibre-мышечная ткань
Grains-злаки, зерно
Iron-железо
Potassium-калий
Protein-белок
9. Контроль
техники чтения.
T: Please, open your books at p.93.Let’s read the
text and understand what is the text about. By the way, can you guess what is
this text about. The title is “Eat well, feel great, look great”. (слайд
8)
10.Group work. Fill
in the table using information from the text. (слайд
9-10)
Fruit and vegetables
|
Keep you healthy , give potassium
|
Contain vitamins A,C and E
|
Bread and cereal
|
Give you energy, vitamins and minerals
|
Contain vitamin B
|
Dairy products
|
Protect your bones, give calcium
|
vitamin D
|
Meat and fish
|
Give proteins and vitamins
|
Contain iron
|
11. BRAIN BREAK. (Слайд
11 )
12.T:Look at the picture. This boy has some problems
with eating habits. Can you give him some tips what he should eat and shouldn’t
eat. (Слайд 12
)
Учитель дает шаблон ответа. He should …..
He shouldn’t ……
12. Рефлексия (учащиеся заполняют
карточки и сдают учителю)
T:
Dear boys and girls! Thank you very much for your work. Fill in your lists.
|
|
|
|
I
know the words on the theme “Healthy food”.
|
|
|
|
I
can tell about healthy eating.
|
|
|
|
My
work in the group.
|
|
|
|
T: Well done! Thank you for
your work! Good bye