Инфоурок Иностранные языки Другие методич. материалыУрок английского языка в 8 классе по теме "Популярный мюзикл".

Урок английского языка в 8 классе по теме "Популярный мюзикл".

Скачать материал

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ раздат матер strips of paper.docx

A.                     Christine agrees to marry Erik and kisses him.

B.                      Christine and Raoul go away.

C.                      Christine and Raoul make friends.

D.                     Christine hears about the Angel of Music from her father.

E.                       Christine takes lessons from the Angel of Music.

F. Christine tells Raoul about Erik.

G.                     Christine’s father dies.

H.                     Christine’s mother dies.

I.    Erik dies.

J.   Erik kidnaps Christine.

K.                     Erik lets Christine go and marry Raoul.

L.                       Erik lets Christine go but he asks her to wear his ring.

M.                   Erik says that if Christine doesn’t marry him, he’ll destroy the opera house.

N.                     Erik takes Christine to live with him.

O.                     Paris loves Christine’s beautiful voice.

P.Raoul and the Persian come to help Christine and get into trouble.

Q.                     Raoul promises to take Christine away.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок английского языка в 8 классе по теме "Популярный мюзикл"."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по благоустройству

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ fill in the missing words.docx

The Phantom of the Opera

In sleep he _____ to me, in dreams he _____

That voice which _____ to me, and _____ my name

And do I _____ again for now I _____

The Phantom of the Opera is there inside my mind

 

_____ once again with me a strange duet

My power over you _____ stronger yet

And though you _____ from me to _____ behind

The Phantom of the Opera is there inside your mind

 

Those who have _____ your face _____ back in fear

I am the mask you _____ it’s me they _____

My spirit and my voice in one _____

The Phantom of the Opera is there inside my mind

 

In all your fantasies you always _____

That man and mystery _____ both in you

And in this labyrinth where night is _____

The Phantom of the Opera is here inside my mind.

 

Dream, turn, know, see, sing, speak, blind, draw, find, glance, sing, be, hear, call, grow, come, combine, wear.

                                             

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок английского языка в 8 классе по теме "Популярный мюзикл"."

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ 8 класс Призрак оперы.docx

Тема урока: Популярный мюзикл.

Тип урока: урок комбинированный.

Форма урока: урок традиционный.

Цели урока: создание условий для активной познавательной деятельности учащихся по освоению темы «Популярный мюзикл».

Задачи урока:

1.     Образовательная – обучать коммуникативным навыкам, новой лексике; формировать правильное произношение.

2.     Развивающая – развивать навыки чтения, восприятия и понимания речи на слух, умения работать в парах, индивидуально и коллективно; расширять кругозор учащихся.

3.     Воспитательная – воспитывать чувство любви к музыке в общем и к опере в частности.

Учебно-методическое обеспечение: компьютер, аудио файлы к текстам, видео мюзикла, учебник для 8 класса «English» под ред. Л.М.Лапицкой, рабочая тетрадь, раздаточный материал, магниты.

                                          

                                            Ход урока.

 

1.     Организационно-мотивационный этап.

Warm-up.

Teacher: Hello dear students! I’m glad to see you. How are you today?

When did you last listen to music?

When did you last go to a concert?

When did you last go to the theatre?

When did you last go to a musical?

Do you like musicals? Why?

Today we’re going to speak about this kind of art and about a famous musical in particular.

Have a look at the blackboard. There you can see three sentences. Your task is to finish them.

a)     Opera performances are played in …  .

b)    Operas are sung in different languages, for example, in … and …  .

c)     You can watch an opera in an opera house or listen to it on a …  .

Let’s check the sentences all together.

2.     Операционно-познавательный этап.

Listening.

Teacher: Today we’re going to speak about one popular modern musical. Its story is based on the book written in 1909. Listen to some famous music while looking at the picture on the blackboard and guess the name of this musical (приложение 1).

Have you ever heard this music? What musical is it from?

It’s the Phantom of the Opera.

 

Let’s read and learn to pronounce the proper names of the main characters.

-         Erik

-         Christine Daae

-         Raoul

-         The Persian

Now we’ll listen to the short version of the story and say who is who (приложение 2).

-         a mysterious man from Erik’s past

-         a young Swedish soprano

-         Christine’s childhood friend and love interest

-         the deformed man who lives in the catacombs of the opera house and loves Christine

Now I’d like you to work in pairs. Open your books at page 194, exercise 2b.

Are the sentences true or false, or there’s no information in the text?

1.     Christine was born in Paris.

2.     Her father was a famous pianist.

3.     Christine and Raoul were childhood friends.

4.     Erik lives under the building of the opera house secretly.

5.     Erik and Raoul both want Christine to marry them.

6.     Christine feels pity for Erik.

7.     Erik has never been kissed by a woman.

8.     Christine stays with the Persian.

9.     Erik lives a long life, alone and unhappy.

10.  Christine and Raoul have four children.

Speaking.

Teacher: Answer the questions, please. Let’s do it the following way. I ask Dima the first question. Dima asks Anna the second question. Anna asks Nikita the third question, etc.

1.     Why did Christine travel a lot when she was a little girl?

2.     Who was the main character in many of her father’s stories?

3.     How did Erik manage to build a house for himself under the opera house?

4.     Why does Christine agree to take lessons from the Voice?

5.     Does anyone at the opera house, except for Christine, ever see Erik?

6.     Why does Erik kidnap Christine during the performance?

7.     Who comes to help Christine?

8.     Why does Christine agree to marry Erik?

9.     What happens to Erik when Christine leaves him?

Moving activity.

Teacher: I’ll give you some separate strips of paper with the sentences from our text. Go to the board one by one and fix your strips on the board with the help of magnets in the correct order. In the end, you’ll get a short summary of the story on the board (приложение 3).

Key:

1 – H, 2 – D, 3 – C, 4 – G, 5 – E, 6 – O, 7 – N, 8 – L, 9 – F, 10 – Q, 11 – J, 12 – P, 13 – M, 14 – A, 15 – K, 16 – B, 17 – I.

3.     Рефлексивно-оценочный этап.

Teacher: Now listen to the music again and fill in the missing words (приложение 4).

 

Homework.

Teacher: I’d like you to retell the story as if you were Erik / Christine / Raoul.

 

Did you like the lesson? Would you like to go to a musical? Would you like to watch “The Phantom of the Opera”?  What new information have you learnt today?

 

Dear students, I’m glad you were active, attentive and polite today, you did a great job. Your marks for the lesson are …

 

Good-bye!

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок английского языка в 8 классе по теме "Популярный мюзикл"."

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
