Инфоурок Иностранные языки Другие методич. материалыУрок английского языка в 9 классе по теме "Экстремальная погода".

Урок английского языка в 9 классе по теме "Экстремальная погода".

Скачать материал

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ план-конспект 9 кл.docx

                            Тема урока: Экстремальная погода.

Тип урока: Урок формирования, обобщения и систематизации новых знаний.

Форма урока: традиционная.

Цели урока: создание условий для активной познавательной деятельности учащихся по освоению темы «Экстремальная погода».

Задачи урока:

1.     Образовательная: введение новых лексических единиц и активизация их в речи.

2.     Развивающая: развитие навыков восприятия и понимания речи на слух; развитие навыков говорения, умения высказывать свою точку зрения; развитие умения работать в парах, индивидуально и коллективно.

3.     Воспитательная: воспитание ответственности и обучение правилам поведения при экстремальных погодных условиях; воспитание ответственного отношения к учёбе.

Учебно-методическое обеспечение: компьютер, аудиофайлы к текстам, видеоматериалы, фотографии экстремальных погодных условий, учебник по английскому языку для 9 класса под ред. Л.М.Лапицкой.

План урока:

1.     Организационный момент.

2.     Фонетическая зарядка.

3.     Целемотивационный этап.

4.     Актуализация знаний и умений учащихся.

5.     Изучение новой темы.

6.     Проверка понимания изученного.

7.     Закрепление изученного.

8.     Обобщение и систематизация изученного.

9.     Информация о домашнем задании.

10.  Подведение итогов.

11.  Рефлексия.

                                                     Ход урока.

1.     Организационный момент. Начало урока.

Hello students! I’m glad to see you. How are you today?

 

Look at the window. What’s the weather today? Do you like the climate of Belarus? Which climates would you like to experience?

Name three most dangerous extreme weather events.

 

2.     Фонетическая зарядка.

Repeat please: When thunder roars, go indoors!

 

What do you think is the topic of today’s lesson?

(Extreme weather events)

 

3.     Целемотивационный этап.

Today we are going to talk about extreme weather events.

Have you ever experienced extreme weather?

What was it (heavy rain, heavy snow, strong wind, hail)?

Was it dangerous?

How did you feel (scared, insecure, unsafe)?

 

Today you’ll learn about different types of extreme weather.

 

4.     Актуализация знаний и умений учащихся.

Ex.2a p.151

Read the definitions of different types of extreme weather and match them with the pictures (приложение 1).

Now read the definitions in random order and let your classmates guess what extreme weather event it is.

Answer the questions:

-         Which extreme weather events are the most dangerous?

-         Why?

-         Where do they occur most often?

-         Which of the extreme weather events happen in your area?

 

5.     Изучение новой темы.

Ex.2 p.155

Listen about the following extreme weather events and say when and where they occurred (приложение 2)

Hurricane Katrina –the USA, late August 2005

Heatwaves – Russia, late August 2010

Heavy snowfalls – Great Britain, the winter of 2010-2011

Tornadoes – the USA, April 2011

Heavy rains, flooding – Northern England, December 27, 2015

Lightning strike – Norway, August 26, 2016

 

Which of these natural disasters is the most frightening? Why? What are their impacts?

Would you rather live in a climate that is very hot or very cold? What natural disaster risks, related to weather, would you encounter in each?

 

6.     Проверка понимания изученного.

Let’s think about extreme weather conditions in Belarus. What are they?

Watch the video about extreme weather events happened in Belarus and answer the questions:

-         What are they?

-         Which of them are the most frightening?

-         How to survive extreme weather?

(приложение 3)

 

7.     Закрепление изученного.

Play the game “What are they?” Find the right answer.

a)     … kills a lot of people because it is electricity (lightening).

b)    During a … snow gets deeper and deeper, which makes it impossible to walk or to drive (blizzard).

c)     …s usually last only a few minutes, but their spinning winds, up to 500kmph can ruin houses, lift cars in the air, etc (tornadoes).

d)    …s kill plants and crops, because there is no rain (droughts).

e)     …s are 1000-5000 times as large as tornadoes. They are usually given people’s names (hurricanes).

f)      …s happen after a continuous rain, covering streets with water. They are usually a lot worse if a nearby river bursts its banks (floods).

g)    An … is not only snow or ice, sliding a mountain; it is also rock. There are about 1000000snow …s every year (avalanche).

h)    …s are often difficult to control, as they can spread very fast, especially in hot dry weather and burn a lot of forests or bush (wildfires).

 

8.     Обобщение и систематизация изученного.

Are the disastrous extreme weather events related to definite climates? Discuss the answer to the question in pairs.

I think… I guess… I believe… that….

 

9.     Информация о домашнем задании.

Ex.5 p.159

Use the key words and the photos to speak and write about the storm in Belarus.

10.  Подведение итогов.

Dear students, I’m glad that you were active, attentive and polite today, you did a great job. Your marks for the lesson are…

 

11. Рефлексия.

Did you like the lesson? What new information have you learnt today?

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок английского языка в 9 классе по теме "Экстремальная погода"."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

PR-менеджер

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
