КЛАСС 4
УРОК
Тема:
English tales.
Цель:
ввести новые лексические единицы для обозначения временных отрезков, учить
владеть мимикой, употребляя различные средства драмы на уроке. Повторить
употребление правильных и неправильных форм глаголов Past Simple Tense.
Развивать навыки чтения текста с пониманием новой информации. Воспитывать
заинтересованность культурой англичан.
Оборудование:
учебник, рабочая тетрадь к учебнику, текст сказки, карточки с заданиями для
работы в парах.
Тип урока:
комбинированный
Ожидаемый результат: учащиеся
ознакомятся с образцом английского фольклора.
ХОД УРОКА
И. ОРГАНИЗАЦИОННЫЙ ЭТАП УРОКА
1. Greeting Приветствие
T: Good morning. How are you today?
P1: I'm fine.
T: And what about you?
P2: I'm not bad.
T: And you?
P3: I'm
so-so.
2. Aim Сообщение темы и цели урока
T: Do you like tales? What tales do you know? Who is
your favourite tale hero? It's very good, because the topic of our lesson is
“English tales”.
3. Warming up Введение в иноязычную
атмосферу
T: let's play game
“Continue the word ”(“Продолжай слово”)
to repeat the names of the animals. (Учащиеся распределяются
на три команды. Каждая команда получает чистый лист бумаги а цветной маркер. На
доске написаны отрывки названий животных. Та команда, которая первой напишет на
своем листочке все названия правильно выигрывает и дописывает слова на доске(не
больше 2 минут))
Ca_ Ele____ Chi_____ C_w
_ig He_ Ho_____ Do_
R_t Co_k Go___ _ul
(Ключи:
Cat, Pig, Rat, Elephant, Hen, Cock, Chicken, Horse, Goat, Cow, Dog, Bull)
II. ОСНОВНОЙ ЭТАП УРОКА
1. Повторение грамматического материала:
правильные и неправильные глаголы в Past Simple Tense.
T: Look at the blackboard. You can see how we form the
forms of regular and irregular verbs in Past Simple Tense. Now i'd like you
distribute the words in two columns “regular verbs and irregular verbs”:
- to be, to live, to cook, to see, to go, to play, to
take, to give, to have, to run, to jump.
Ожидаемый результат
regular verbs irregular verbs
to live to be
to cook to see
to play to go
to jump to take
to give
to have
to run
2. Введение новых лексических единиц
Ученики читают слова и предложения за
учителем.
Words -'Tellers'
first (First I phoned Jack.)
next (Next I went shopping and bought some eggs and
bread.)
then (Then I came back home and had lunch.)
after that (After that I did my homework and read a
book.)
at... o'clock (Jack came at 3 p. m. and we went out.)
later (Later we met Ted and went to the computer club
together.)
last (Last I came back home and went to bed.)
3. Physical Activity Физкультминутка
Учитель предлагает одному из желающих
провести разминку.
Pick up, put down, stand up, and turn round,
Clap left, clap right, clap up, clap down,
Look left, look right, look up, look down,
Turn round, sit down, and touch something... brown.
4. Reading Представление текста для чтения
(упр. 2, сек.)
4.1 T: Now we are going to read an English a tale
"Gingerbread boy Look at the picture and tell what the boy is like.
ОЖИДАЕМЫЙ РЕЗУЛЬТАТ
- It is small.
- It is brown.
- It is happy.
- It is funny.
4.2 Т:
Read the story and put the verbs in their past tense forms (дети
читают
текст
по
очереди,
с
целью
поддержания
постоянного
внимания
к
тексту).
A Gingerbread Boy1
Once upon a time2 there (live) an old woman. One day
she (cook) a gingerbread boy. He (be) very happy and (go) for a walk. On the
way he (see) a cow first. She (give) him some milk and he (thank) her. Then
they (go) to the forest. In the forest they (see) a dog and (talk) to him.
After that they (see) a cat. The cat (want) to play with them. And they (play)
games. Later the gingerbread boy (take) his new friends home and the old woman
(be) very happy. Now she (have) a cow, a dog and a cat.
1 gingerbread boy - пряничный
мальчик
2 once upon a time - давным-давно
A Gingerbread Boy
Once upon a time there lived an old woman. One day she
cooked a gingerbread boy. He was very happy and went for a walk. On the way he
saw a cow first. She gave him some milk and he thanked her. Then they went to
the forest. In the forest they saw a dog and talked to him. After that they saw
a cat. The cat wanted to play with them. And they played games. Later the
gingerbread boy took his new friends home and the old woman was very happy. Now
she had a cow, a dog and a cat.
4.3 Проверка
понимания
прочитанного
T: Who lived once upon a time?
What did she cook one day?
Where did a gingerbread boy go?
What animals did he meet?
What did they give him?
Was the old woman very happy?
Do you know any Russian tale which reminds this story?
5. Physical Activity Физкультминутка
Учитель предлагает одному из желающих
провести разминку.
Т: Stand up! Repeat and do
it:
Pick up, put down, stand up, and turn around,
Clap left, clap right, clap up, clap down,
Look left, look right, look up, look down,
Turn around, sit down, and touch something ... brown.
Put up your hands and touch your toes,
Cross your fingers, hold your nose,
Bend your knees and shake your head,
Stamp your feet, touch something ... red!
6. Драматизация текста
Учитель предлагает ученикам сыграть роль
одного из персонажей известной книги. Класс распределяется на четыре группы.
Каждая выбирает своего актера. Каждая группа получает текст и в течение двух
минут читает текст. Затем актер из группы показывает. Побеждает та группа, чей
актер лучше всего раскрыл образ. Предлагается герой повести А. Милна — Винни
Пух. Перед драматизацией проводится такая работа:
Т: As for me, when I was a
child I wanted to be an actress. Now i'll give you a chance to become an actor
for this moment.
WINNIE-THE-POOH
If you want to take honey, you must be invisible. The
bees must not see you. I have a balloon like a piece of sky. It is nice. And
bees will believe me. Well, I must be dirty like a cloud. Oops! A pool! (Плюскоче
в
грязной
воде.)
Oh! I am a cloud. A real cloud, a real black cloud, a real small black cloud! (Летит
вверх
— звук) Oh! I see honey! I smell honey! (Потягивает
носом
воздух.)
But I can't get it! Oh! What's the noise? (звук
пчелы)
Bees! But I am a cloud! (Поет.)
I'm a cloud, cloud, cloud,
But not only a bear!
My God! I am afraid! I am afraid! Do something,
friends, do something! (Звук выстрела, звук шипящей шарики)
АА... АА... (Звук падения)
Цель этого задания — не только правильно
прочитать, но и имитировать все движения и звуки, представленные в тексте.
III. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЙ ЭТАП УРОКА
1. Homework Домашнее задание Дети получают
задания по группам
Драматизация отрывков сказок трех
творческих групп
Первая группа отрывок «Red Riding-Hood»
Вторая группа отрывок «Three little pigs»
Третья группа
отрывок
«The gingerbread boy»
2. Summarizing Подведение итогов урока и
выставление оценок
Т: let's play the game
«Word tennis».
Играют две команды. Ученики из каждой
команды по очереди называют любое слово на русском языке по теме «Сказочные
герои». Команда соперников переводит это слово на английском. Каждый правильный
перевод засчитывается как призовой балл. Выигрывает команда, которая наберет
большее количество баллов.