Открытый урок
«Достопримечательности Лондона в 5 классе»
Учитель : Боргеева Э.Д.
Достопримечательности Лондона
Цели
урока:
· систематизировать и
обобщить изученный материал по теме «Sights of London»
· Учащиеся
должны совершенствовать умение говорить по теме в монологической и
диалогической речи;
· Учащиеся
должны развивать способности к продуктивной речевой деятельности, к обобщению.
Задачи урока:
1.
Воспитательные:
-формировать
у учащихся уважение и интерес к культуре и народу Великобритании;
-формировать
у учащихся потребность уважение и интерес к культуре и народу Великобритании;
-формировать
потребность в практическом использовании английского языка в
социально-культурной сфере;
-воспитывать культуру общения
2. Развивающие:
-развивать у учащихся интерес к изучению англий ского языка
-углублять познавательные мотивы
-развивать эмоциональную сферу у учащихся и их актерские
способности
3. Образовательные:
-Обобщить и расширить знания у учащихся о столице Великобритании,
обычаях и традициях страны;
-расширить общий и лингвистический кругозор учащихся
4.Практические:
-развивать у учащихся умения монологической и диалогической речи
-учить учащихся применять грамматическую структуру Present Perfect
-развивать умение выступать публично с подготовленным устным
сообщением на заданную тему.
Оборудование:
. презентация PowerPoint
«Достопримечательности Лондона»;
. видео «Лондон»
. карточки с вопросами Quiz
«What do you know about London?»
Ход урока
I.Орг. момент.
-Good morning my dear
boys and girls, our guests and teachers! I’m glad to meet you at our lesson! Ноw are you?
Sit down, please!
(Урок
начинается с маленького фрагмента видеофильма «Невероятная экскурсия по
Лондону», который виртуально переносит учащихся в столицу Великобритании и
настраивает на урок)
II. Актуализация
знаний, формулирование темы урока.
Teacher: Have you ever
been to London?
Ss: No, I
haven’t. / I’ve never been to London.
Teacher:
Would you like to go to London?
Ss: Yes, I would
Teacher: Would
you like to learn more about the capital of the UK?
Teacher: I offer you to
visit it. So, did you guess the theme of our lesson?
Yes, right you are
,,Places of interest in London”
III. Фонетическая зарядка.
-Listen to the
poem (слайд 2):
Pussy-cat, pussy-cat,
where have you been?
I’ve been to London to
look at the Queen.
Pussy-cat, pussy-cat,
what did you do there?
I frightened a little
mouse under a chair.
-Read the poem aloud.
IV. Речевая разминка
Teacher: -When you
travel in other countries and cities you can see a lot of interesting places.
What are
they?
Students: museums,
galleries, monuments, theatres, parks, square, etc.
Teacher:-What places
is London rich in?
V. Актуализация
лексических навыков.
Teacher:
What places of interest in London do you know? Match the two parts of
word-expressions to get the names of the sights in London. (Слайд 3)
Students: называют достопримечательности.
VI.
Проверка домашнего задания.
Teacher: Your
hometask was to tell about the places of interest in London.
Teacher: Look at the
sights of London, those who go to the blackboard will be guides others will be
tourists. Tourists can ask questions
(Слайды 2-12)
Ss:
рассказывают о достопримечательностях, открывается слайд с изображением.
VII. Физкультминутка.
(дети
выходят к доске 4 ученика изображают мост остальные проходят через мост)
London Bridge is
falling down
Falling
down, falling down
My fair lady
Built it up with silver
and gold
Silver and gold, silver
and gold
My fair lady
VIII.
Аудирование (задание по учебнику) Т:Open your books p
119 Ex 113
IX
. Актуализация навыков диалогической речи.
Teacher: - Would
you like to go to London? Imagine that we are in London. We’d like to see some
places of interest. But we don’t know the way. Let’s ask some Londoners for
help. Work out the dialogue. Put the phrases in the correct order. Then read it
and act out.
Dialogue (слайд 18)
·
Excuse me, please. Could you tell me how to get to Trafalgar
Square?
·
Oh, it’s very easy. Go along this street and it will lead you to
Trafalgar Square.
·
Thank you very much.
·
You are welcome. Have a nice day.
Ss:
разыгрывают получившиеся диалоги.
IX.
Чтение. Let’s remember London’s parks and gardens. Look at
the screen, Put the missing words from above and read the text
.Let’s do little test(тест
на экране и на карточках) (слайд 19)
X.Контроль
полученных знаний
Teacher: Now let’s see
what you’ve learned about London. (Раздаются карточки с вопросами) Quiz
“What do you know about London?”
Quiz
1. Where does the
British Queen live?
- in
Westminster Palace
- in
Buckingham Palace
- in
the Tower of London
2. Where does the coronation
of all British kings and queens take place?
- in
St. Paul’s Cathedral
- in
the Tower of London
- in
Westminster Abbey
3. What famous place in
London was named after Sir Benjamin Hall?
- St.
Paul’s Cathedral
- Big
Ben
- Hyde
Park
4. Where did the marriage
of Charles, Prince of Wales and Lady Diana Spencer take place?
- in
St. Paul’s Cathedral
- in
Westminster Abbey
- in
the Houses of Parliament
5. What birds live in
the Tower of London?
- swans
- ravens
- pigeons
6. Where is the
monument of Admiral Nelson situated?
- in
front of the Houses of Parliament
- in
the Tower of London
- in
the centre of Trafalgar Square
7. Where does the
British government sit?
- in
Buckingham Palace
- in
the Houses of Parliament
- in
the Tower of London
8. What is Hyde Park famous
for?
- a
big clock
- Nelson’s
column
- Speakers’
Corner
9. What is the most
famous work of Sir Christopher Wren?
- Big
Ben
- Westminster
Palace
- St.
Paul’s Cathedral
10. Where are the Crown
Jewels kept in London?
- in
the Tower of London
- in
Buckingham Palace
- in
Westminster Abbey
XI. Домашнее
задание.
-Ex
23 P.136
XI. Итог
урока.
Учитель: What
have we done?
Ученики: We have told and seen the
sights of London.
We have helped the person to find the way in London
We have listened about tourists in London
We have read about parks and gardens in London
Учитель:
-You’ve worked very
well today. I give the next marks…..
- I hope you’ve learned
a lot about London, the capital of Great Britain. How are you now?
Choose the appropriate
expression describing your mood best. (слайд 24)
Thank you for the
lesson.