Тема : «Моя семья».
Цель: закрепление изученного материала по теме .
Задачи:
обучающие:
а) практиковать все виды речевой деятельности на материале урока;
б) тренировать слухо-произносительные, лексические навыки, активизировать навыки устной речь;
в)активизация употребления глаголов to have,to be в речи;
г)тренировка написания английских слов по теме «Семья»
воспитательные:
а) способствовать воспитанию трудолюбия и активности;
б) содействовать развитию интереса учащихся к изучению английского языка;
в)воспитание любви и уважения к членам семьи.
развивающие:
а) способствовать развитию у учащихся памяти, внимания, логического мышления;
б) содействовать развитию умения оценивать свою деятельность;
в) воспитывать трудолюбие и активность;
г)развитие творческой активности учащихся.
Языковой и речевой материал:
- лексический и грамматический материал предыдущих уроков.
Оборудование:
- звукозапись
-раздаточный материал.
Тип урока: урок-закрепление пройденного.
Форма организации деятельности учащихся: индивидуальная, фронтальная.
Средства обучения: наглядные, словесные
Методы обучения: метод демонстраций, словесный, практический, контроль
Ход урока:
Организационный момент и приветствие. Сообщение темы и целей урока .
T: Good morning, boys and girls!
P: Good morning, teacher
T: I’m glad to see you today
P: We are glad to see you too!
T: Let's begin our lesson.
Our topic is “My family”
I have a father , I have a mother
Mother , father ,sister ,brother
Hand in hand with one another
T: All together ,repeat after me.
2.And now answer my questions.!
1.Have you got a family?
2.Is your family large?
3.How many people in your family?
4.Have you got a cousin?
5.What his name ?
6.Who has got a sister? Who has got a brother?
( I have got a sister. Her name is Kate. She doesn,t go to school. She is only five.
3.You must learn some poems about your mother ,your family and your relatives.
1. Mother is busy
From morning till night
Keeping her children
Happy and bright
2.I love my mother
I love my father
I love my sister
And my big brother
3.I love my dear mummy
I love her very much
And do you love your mummy?
Of course and very much.
Very good. Thank you very much. Children ,how do you help your mother about your house?
1.We clean the floor
And makes the beds.
2.We wash the plates
And cook the cakes.
Say who in your family: goes shopping, makes your bed, cleans the rooms ,feeds the pets, waters the flowers.
Say what you like to do on Sundays. Ask your classmates.
Example:
I like to play computer games. And you Sasha?
4.And now I want to listen your stories about your families and to watch your presentations.
Физминутка
5.Практическая деятельность. Актуализация знаний.
Task 1.
T: And now, children look at the blackboard. You see the words topic “My family”. Put the
words in the right form.
Составьте утвердительные, отрицательные и вопросительные предложения из этих слов.
Is,my, happy,friendly, family,and.
Big, family ,are,we,not,very.
He,a, boy ,nice , is ?
Task 2
The next task is to fill in the gaps with the verbs am / is /are. Please, raise your hands if you know the answer. Read and translate.
1.This …my happy mother
2.We…friends
3.I …a good pupil
4.You …clever aunt
5. Kate …my granny
6.I …a funny boy
7.They …my relatives
8.My uncle …a teacher
6.Контроль орфографического навыка.
F—TH—R, UN—LE, D__GHTER, S—N, GR—NDM—THER, H—SB—ND,W—FE,
Task7.”Snake” Write down the words. Предлагаются карточки со «змейкой» из которой
они должны правильно выписать слова. Между словами есть лишние буквы, из которых вы должны составить слово.
SONMDAUGHTERFMOTHERAGRANDFATHERLRELATIVESYBROTHERI
8.Подведение итогов урока.
Now we know what you like to do at home and what duties you have. That brings us to the end. Get your things together. Goodbye, children!
Домашнее задание Упр. 4. стр.82