Открытый
урок английского языка по теме: « Экология» в8 классе
по
учебнику М.З. Биболетовой, Н.Н. Трубаневой
учителя
английского языка Патейчук Т.И.
Тип урока: обобщающий
Практическая цель:
1. совершенствование навыков говорения с
активизацией дополнительной информации,
2. развивать способности к восприятию и
осмыслению услышанного и дальнейшему логическому высказыванию
3. применять навыки использования
компьютерных презентаций по данной теме,
Развивающие цели:
1. развитие инициативы учащихся, мышления
и повышения уровня мотивации учения
2. формирование умений обобщения
материала и самостоятельных выводов
3. развитие навыков интеграции
английского языка в другие области
Воспитательная цель:
1. воспитывать эстетический взгляд на
окружающий мир
2. способность самостоятельного подбора
материала по заданной теме
3. развивать интерес к современным
проблемам общества
Образовательный цели: формировать лингвистические компетенции по заданной теме
Социокультурная цель:
1.расширять кругозор учащихся, учить
учащихся бережно относиться к окружающей среде.
Задачи:
1. активизировать лексические единицы(ЛЕ)
по теме в разных видах деятельности – говорение, аудирование, чтение, письмо.
2. развивать навыки чтения с логическими
выводами и рассуждениями
3. совершенствовать навыки аудирования с
последующим говорением
4. создание на уроке благоприятного
микроклимата для логической связи темы с современными событиями нашей жизни
Оснащение:
-Учебник “Английский язык» (8 класс)
О.В.Афанасьевой, И.М. Михеевой Unit 4
- диск «Живая природа»
- аудиокассета к учебнику упражнение
стр156 №1
- презентация «Экология»
Ход урока
1.Организационный этап
1) Приветствие
Teacher (T): Good day! Glad to se you. Sit down. I’m glad
to see you and our guests. May I ask you a question? How are you? Are you
nervous? So am I. But I am sure everything will be all right. Do you know the
topic for today’s lesson? We have spoken about ecology, our environment for
some weeks. And now we’ll continuo speaking about ecology, discuss deeper this
problem, watch the presentation on this……. But, let’s stop for a while and
listen to the music.
2) Речевая зарядка
Режим работы: учитель-класс, фронтально-групповая
работа (p.156 Ex.1-cassette)
(T): Listening to this music what are you hearing? Do you
like to rest in the forest? Cfn you see birds and animals there? You think that
forest alive, don’t you?
Режим работы: групповой, индивидуальный,
парная работа, самоконтроль
(T): Our planet is our home. But nowadays it has serous
problems. Now I would like you first answer some question about ecology, then
explain some meanings of the words. First, questions – have a look at the
screen. (Slide 1 – 5 questions)
(T): Next task – you will work in pairs. Think a
little and one of you will give the answer. The explanation of the words (
Slide 2 – words of ecology).
111. Письмо
Режим работы: форма игры, индивидуальный, парная
работа
(T): Very nice! Let’s go on. There are some papers on your
table. Write down tour name.You will do some tests and will get extra mark.
Open the card #1. Have a look. There are the words connected with our topic.
Please try to find the odd word in every line. Let’s start doing – 2 minutes.
Good.
(T): Next task is card # 2 you work in pairs. You
write down your variant of answer and one of you will read it loudly. If
someone has another variant he will read it. Do you follow me? – 3 minutes.
Are you tired? Let’s rest a little. I think your eyes are
tired. Look at the window,
Look at the door,
Look at the ceiling,
Look at the floor.
Nice let’s continuo our lesson.
1V. Aудирование
Режим работы: групповой, индивидуальный
(T): Well, Have a look at the card # 3. You will listen to
the text “Rainforests” twice and try to complete the sentences. If you don’t
understand from the text you can give your variant. Do you follow the task?
Let’s listen to the text. (P.156 ex.1)
V. Говорение
Режим работы: учитель-класс, ученик-ученик,
индивидуальный и групповой.
(T): My dear friend, we repeat a lot of word and
expressions. Now, we try to discuss the main environmental problems with the
help of presentation on the screen. The experts remind us some facts and you
and our experts may add your meaning and facts. ( presentation “Ecology”)
- Water pollution,
- Air pollution,
- Deforestation,
- Recycling,
- The Greenhouse effect,
- Endangered animals - The Red Book,
- Ecological organizations
(T): You are right. But now you are pupils and must think
about your home place, how to save you it. We have some slides showing village
Ostrovtsy. Let’s listen to the expert. (presentation).
1V. Заключительный этап
(T): I hope this information will change your attitude to
the world around us. Have a look at the screen once more. This is a table with
model verbs. At the end of the lesson say what we must, may, should and can for
our planet. You are welcome (Table with model verbs).
I think we can finish the lesson with the words of famous
English writer J.Galsworthy “If you don’t think about the future, you won’t
have it”.
Домашнее задание: write down the continuation of the topic ‘Ecology”
Рефлексия:
Thank you for your activity. What did we do today? Can you
answer to my question at the end of the lesson: ‘Is the Earth a beautiful but
dangerous place to live on?’
Finishing our lesson your marks are…..
I hope we return to this topic.
Thank you for active work. See you on…..
ПРЕЗЕНТАЦИЯ