Тема урока «Food»
Урок в
6 классе по учебнику К.И Кауфман
Тип урока - урок
закрепления материала
Планируемые результаты
Личностные
1.Развитие мотивов учебной деятельности
2.Формирование навыков самоанализа и
самоконтроля
Метапредметные
1.Овладение способностью принимать и сохранять
цели и задачиучебной деятельности, находить средства ее осуществления.
2.Овладение навыками осознанно строить речевые
высказывания.
Предметные
1. Формирование активного и пассивного
лексического запаса по теме «Продукты»
2.Формированиеумения поддерживать беседу о еде
и напитках, вести элементарный этикетный диалог по теме.
3. Формирование навыков употребления
местоимений some, any.
4. Формирование дружелюбного отношения и
толерантности.
Цели: учить учащихся беседовать о еде,
напитках, говорить о том , что им нравится и не нравится.
Оборудование:
Мультимедийный проектор, рабочая тетрадь.
Ход урока
I Начало урока:
a) оргмомент
Good morning, smiling faces. How are you? I
hope we'll have a wonderful time together. Let's begin our lesson .
And now look at the screen, please. There is a
tasty crossword on it. If you do it right, you'll know the themе of our
lesson.
Слайд № 1
1-This is a drink.
2- We often go there.
3- This vegetable is red,
4- Children like to eat this.
b) Фонетическая зарядка
All right! Well done! So, let’s go on. Now
look at the blackboard, read the proverb and try to give Russian equivalent.
Слайд № 2- тема урока «Food»
и пословица “The
appetite comes with eating”
1) Say after me (отрабатывается
произношение).
2 ) Try to learn the proverb (дети
хором читают пословицу, с каждым новым повторением учитель стирает по одному
слову.
3) Remember the proverb (несколько
учеников воспроизводят пословицу и коментируют её).
II Актуализация знаний учащихся (закрепление лексики)
Слайд № 3- слова, закрытые
картинками, учащиеся записывают в тетради слова, после чего открываются слова и
учащиеся проверяют правильность написания.
Apple, tomato, bacon, butter, eggs, oranges,
cucumber, cheese, banana, mushrooms.
Слайд № 4-
(употребление неопределенных местоимений)
That’s OK! The next task is to fill
in the gaps the pronouns some or any
1 My aunt doesn’t read … newspapers.
2 They have …milk.
3 Do you have … questions?
4 He doesn’t have … water.
5 We have … butter in the fridge
(после заполнения на экране появляются
правильные ответы для самопроверки)
III Активизация употребления ЛЕ в различных ситуациях. (работа по группам. Задания дифференцированные)
1 группа - Finish
the text , using the words instead of pictures..
Слайд № 5
There is a lot of food in the Smiths’
kitchen. In the ( fridge) there is some (cheese) and (butter) , fish
and tomatoes. But they don’t have any (eggs ) and we cannot make an omelet.
We cannot do sandwiches to because they don’t have any (bread). Can we make
fish and chips? No, we can’t because there isn’t any (potatoes).
2 группа-
Read the dialogue and answer the questions.
In the café
Ann: What would you like, my friends? As
for me, I would like an ice cream and a glass of orange juice.
Mike: I would like an ice cream, a lollipop
and a glass of orange juice.
John: And I would like a cake, a bar of
chocolate and a glass of mineral water.
Helen: I would like yoghurt and a glass of
orange juice.
Ann: We would like two ice creams, three
glasses of orange juice, a lollipop, a cake, a bar of chocolate, one yoghurt
and a glass of mineral water.
1 Where do the friends go?
2 What do they take?
3 группа- You
have a set of words . Which of these products do people eat for breakfast,
lunch, and dinner?
Слайд №6
breakfast lunch dinner
milk, eggs, yoghurt, toast, juice, bananas, ham,
salad, cheese, soup, cake, fish, potatoes, carrots
Use the model: For breakfast (lunch.,
dinner) people usually eat…
IV Физминутка
V Формирование навыков диалогической речи
( задания различные по степени сложности)
And now children let’s have a role-play.
You have different tasks.
1 You are in a diary shop and you want to by
some food.
2 You are in a fruit and vegetables shop, you
want to by some fruit and vegetables.
3 You are in a café and you want to eat or drink
something.
4 You are at the table and you want to eat
something. (отработать чтение диалога, направленное на его понимание и
запоминание- для слабых уч-ся)
- Good morning!
- Good morning!
- Would you like tea or coffee?
- Tea, please!
- Do you like with lemon?
- Yes, thank you!
- You are welcome!
VI Проверка домашнего заданияWell
done! Let’s go on . You know that fruit and vegetables
are very useful for children. Now read your recipes of fruit and vegetables
salads
VI Домашнее задание (задание на выбор)
Слайд № 8
1- What food is good for children?
2- What do you usually have for breakfast?
3- Give a recipe of milk dish.
VII Рефлексия
Слайд № 9
Find the add one out
1 cucumber, tomato, pepper, bread.
2 potato, nectarine, kiwi, apple.
3 cheese, salt, banana, water.
4 chocolate, onion, yoghurt, ice-cream.
5 juice, coffee, tea, ice-cream.