Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Иностранные языки / Презентации / Урок английского языка в форме проекта на тему "Простое прошедшее время. Закрепление" (4 класс)

Урок английского языка в форме проекта на тему "Простое прошедшее время. Закрепление" (4 класс)

  • Иностранные языки

Название документа Простое прошедшее время. Закрепление. 4 класс. Урок - проект. Лингвистическая лабаратория..docx

Поделитесь материалом с коллегами:

Тема: Past Simple Tense закрепление.

Проект : Лингвистическая лаборатория

Цель: Развитие иноязычной коммуникативной компетенции обучающихся.

Задачи:

Практические:

  • тренировка произносительных навыков обучающихся;

  • формирование и развитие грамматических навыков;

  • развитие навыков аудирования;

  • развитие навыков чтения;

Воспитательные:

  • воспитывать культуру общения в разных видах коллективного взаимодействия.

Развивающие:

  • развивать у обучающихся языковую догадку, память, внимание, умение делать выводы разными способами, развивать навыки ведения проектной работы;

  • развивать у обучающихся интерес к изучению английского языка;

Ход урока:

I. Организационный момент

Учитель: Hello, children!

Ученики: Hello!

We are glad to see you!

2.Постановка учебной задачи.

Учитель: Today we have got unusual lesson. I invite you to Linguistic laboratory. (слайд1: название и перевод)

What’s this? What do these words mean?

the laboratory is a room for experiments, scientific research –

на слайде 2: “Лаборатория - помещение для научных и технических опытов, исследований, а также учреждение, где занимаются такими опытами”.

What does it mean “Linguistic”?

- А что значит  лингвистический, лингвистика? 

Слайд 3: linguistics - the science of language

(Лингвистический - относящийся к лингвистике, науке о языке.)

Many scientists works at these laboratories. They explore, observe and study linguistic phenomena (слайд4 с учеными)

What can you do in this laboratory?

Ученики:

Speak English, write, read words and transcription, complete the sentences and words, to learn the rules and make conclusions.

  • OK, I agree with you

Слайд 5:Получение пропуска. Речевая разминка.

At first you must get a pass for working at Linguistic laboratory.

Take a ticket, read the question, answer it and take your badge, then you can take a sit.

Вытягивают вопросы на карточках, читают и отвечают и получают пропуски- бейджики.

  • Were you at school yesterday?.....

OK, we can start our work.

Let’s choose, what grammar theme of these questions?

Present or Past Simple? (на слайде 6 названия времен для выбора)



I offer you to explore linguistic phenomena of Past Simple Tense and make the project work.

You know, every project work has got some stages: collecting information, rules, doing exercises and making conclusions, our project work has got these stages too.

The first stage: explore the words in Past Simple and make conclusions about the formation method of past simple tense and how can we read these words.

Работа со словами: карточки правильных и неправильных глаголов: прочитать, перевести и объяснить способ образования Past Simple. Вывод записывают в виде схемы- кластера.

Разделить на 2 группы:

1. Give the second form of the verbs.



to meet-                                    to play-       

to go-                                        to say-        

to be-                                        to see-

to take-                                     to like-   

to live-                                      to look-


2. Read the verbs


Washed played skated

Watched skied collected

Danced tried painted




кластер:

Our conclusions


Past Simple



Regular verbs Irregular verbs



+ ed saw, went, had, was, were…





Reading verbs



+ ed



[ t] – глухой



[ d] – звонкий и гласный



[id] - в конце [ t] или [ d]



Физминутка



The second stage- работа с предложениями. let’s work with the sentences:

-Look at the sentences: how can we complete some types of sentences: affirmative , negative and question ?



В 3 группах по 4 человека:

    1. составить утвердительное предложение из данных слов-

complete the  affirmative sentence:

were , The children, last week, in the park.







  1. составить вопросительное предложение к данному-

complete the  question:

They were at school yesterday.







3)составить отрицательное предложение к данному

complete the negative sentence:



She was in London last year.





кластер:

Our conclusions



Sentences

 affirmative negative - отрицательные

утвердительные question - вопрос





The next stage of our project. I offer you to listen to English dialog with words verbs: was , were.

Аудирование.

Прослушивание текста в наушниках и сравнение его с письменным содержанием на карточке

Stand up, please. Take your pens. Come to the netbooks. Look at the table. You can see the cards with the dialog. You will listen it and then fill in was, were. Sit down, find audio file with ex. 20. Put on the headphonesn and listen, please. Do ex. On your cards. Let’s check. Look at the screen. Who hasnt got a mistake? Who has got 1 mistake?2?

Словесные выводы на карточках: о способе выбора глаголов.

Let’s have a rest:

Интерактивная игра Маззи – learn and play!

Подведение итогов. Let’ finish our lesson and our project work. What theme of our PW? Can we finish it today? Yes, we have got some information and conclusions, but we will continue to learn rules.

Рефлексия: tell me please about your emotions

« Смайлы» - выбери смайл и выскажи мнение:

Удивление I'm surprised

Сомнение I doubt

Уверенность I know

Радость Im glad

Печаль I’m sad

Домашнее задание: if you are glad, surprised -

If you are sad/ doubt -































I doubt

hello_html_36b361f2.jpg


Im sad



hello_html_67832116.png

I doubt

hello_html_36b361f2.jpg



Im sad


hello_html_67832116.png

I doubt

hello_html_36b361f2.jpg


Im sad



hello_html_67832116.png

I doubt

hello_html_36b361f2.jpg



Im sad


hello_html_67832116.png

I doubt

hello_html_36b361f2.jpg


Im sad



hello_html_67832116.png

I doubt

hello_html_36b361f2.jpg



Im sad


hello_html_67832116.png

I doubt

hello_html_36b361f2.jpg


Im sad



hello_html_67832116.png

I doubt

hello_html_36b361f2.jpg



Im sad


hello_html_67832116.png

I doubt

hello_html_36b361f2.jpg


Im sad



hello_html_67832116.png

I doubt

hello_html_36b361f2.jpg



Im sad


hello_html_67832116.png

I doubt

hello_html_36b361f2.jpg


Im sad



hello_html_67832116.png

I doubt

hello_html_36b361f2.jpg



Im sad


hello_html_67832116.png


















Our conclusions (3)



Sentences(предложения)

 affirmative negative –

отрицательные

утвердительные question - вопрос

______________ ___________ _____________

_______________________________ _______________________ ___________________________

______________________________ __________________________ ________________________________































Our conclusions (1)


Past Simple



………… глаголы (verbs) …………. глаголы (verbs)



+



__________________________________ _________________________________________

________________________________ _________________________________________

________________________________ _________________________________________




























Our conclusions (2)





Reading verbs



+ ed:



[ t] – _______________________________



[ d] – _______________________________



[id] - _______________________________

















Were you at home yesterday?


Were you in the forest last week?


Were you on the farm the day before yesterday?


Were you in London last year?

Were you in Stavropol last week?


Were you with your friends last Sunday?


Were you at the sea last summer?

Were you at school last month?


Were you at school

yesterday?

Were you at school on Sunday?


Were you in the mountains last winter?


Were you in the zoo a week ago?

Were you a pupil last year?


Were you a teacher yeaterday?

1. Give the second form of the verbs.

to meet-                                    to play-       

to go-                                        to say-        

to be-                                        to see-

to take-                                     to like-   

to live-                                      to look-


2. Give the first form of the verbs.

took-                                         did-                                          

were, was-        said-

lived-         skied-         

answered-       had-     

gave-          saw-

danced-         skated-     



1. Give the second form of the verbs.

to meet-                                    to play-       

to go-                                        to say-        

to be-                                        to see-

to take-                                     to like-   

to live-                                      to look-


2. Give the first form of the verbs.

took-                                         did-                                          

were, was-        said-

lived-         skied-         

answered-       had-     

gave-          saw-

danced-         skated-     



1. Give the second form of the verbs.

to meet-                                    to play-       

to go-                                        to say-        

to be-                                        to see-

to take-                                     to like-   

to live-                                      to look-


2. Give the first form of the verbs.

took-                                         did-                                          

were, was-        said-

lived-         skied-         

answered-       had-     

gave-          saw-

danced-         skated-     







    1. составить утвердительное предложение из данных слов-

complete the  affirmative sentence:

were , The children, last week, in the park.















  1. составить вопросительное предложение к данному-

complete the  question:

They were at school yesterday.











3)составить отрицательное предложение к данному

complete the negative sentence:



She was in London last year.























































Our conclusions (3)



Sentences(предложения)

affirmative



утвердительные

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________





















Our conclusions (3)



Sentences(предложения)

 

question - вопрос

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



























Our conclusions (3)



Sentences (предложения)

 

negative –

отрицательные

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

























Our conclusions (4)


Was/were?




Ед.число (I, he, she, it) -________________





Мн.число (you, we, they)- ______________







































Project work:

Past Simple Tense”













































1. Give the second form of the verbs.



to meet-                                    to play-       

to go-                                        to say-        

to be-                                        to see-

to take-                                     to like-   

to live-                                      to look-

2. Read the verbs


Washed played skated

Watched collected skied

Danced tried painted


1. Give the second form of the verbs.



to meet-                                    to play-       

to go-                                        to say-        

to be-                                        to see-

to take-                                     to like-   

to live-                                      to look-


2. Read the verbs


Washed played skated

Watched collected skied

Danced tried painted


1. Give the second form of the verbs.



to meet-                                    to play-       

to go-                                        to say-        

to be-                                        to see-

to take-                                     to like-   

to live-                                      to look-


2. Read the verbs


Washed played skated

Watched collected skied

Danced tried painted


1. Give the second form of the verbs.



to meet-                                    to play-       

to go-                                        to say-        

to be-                                        to see-

to take-                                     to like-   

to live-                                      to look-


2. Read the verbs


Washed played skated

Watched collected skied

Danced tried painted








A: Was it interesting at the party at school yesterday?

B: Yes, it was. There were so many strange people there.

A: Who was there?

B: Oh, there were a lot of funny monsters, merry clowns, brave supermen and kind fairy ladies.

A: Oh, really? A costume party!

B:And there were two nice English hobbits.

A: It’s a pity I was not at this costume party.

Название документа презентация к уроку. Простое прошедшее время . Закрепление. 4 класс..pptx

Linguistic laboratory Лингвистическая лаборатория
What do these words mean? (Что значат эти слова?) Laboratory – a room for ex...
 Past Simple or Present Simple? Project work: “Past Simple”
1.The method of formation Past Simple Tense
Past Simple Regular verbs Irregular verbs + ed : saw, went, had, …
Reading verbs + ed [ t] – глухой [ d] – звонкий и гласный [id] - в конце [ t]...
Let’s have a rest!
2. Complete the sentences in Past Simple (the verb to be) Sentences  affirmat...
3. Using in our speech. Listen to the dialog and choose, was or were?
A: Was it interesting at the party at school yesterday? B: Yes, it was. There...
4. let’ train : Was? Were? Wasn’t? Weren’t? Choose in the linguistic game.
Our conclusions
Take your smile!
Home tasks ex.№16 .p. 55 Complete 6 sentences with the verbs: was, were
1 из 15

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1 Linguistic laboratory Лингвистическая лаборатория
Описание слайда:

Linguistic laboratory Лингвистическая лаборатория

№ слайда 2 What do these words mean? (Что значат эти слова?) Laboratory – a room for ex
Описание слайда:

What do these words mean? (Что значат эти слова?) Laboratory – a room for experiments, scientific research (лаборатория- помещение или учреждение для проведения научных опытов, экспериментов, исследований) linguistics - the science of language (лингвистика -наука о языке) Linguistic laboratory

№ слайда 3
Описание слайда:

№ слайда 4  Past Simple or Present Simple? Project work: “Past Simple”
Описание слайда:

Past Simple or Present Simple? Project work: “Past Simple”

№ слайда 5 1.The method of formation Past Simple Tense
Описание слайда:

1.The method of formation Past Simple Tense

№ слайда 6 Past Simple Regular verbs Irregular verbs + ed : saw, went, had, …
Описание слайда:

Past Simple Regular verbs Irregular verbs + ed : saw, went, had, …

№ слайда 7 Reading verbs + ed [ t] – глухой [ d] – звонкий и гласный [id] - в конце [ t]
Описание слайда:

Reading verbs + ed [ t] – глухой [ d] – звонкий и гласный [id] - в конце [ t] или [ d]

№ слайда 8 Let’s have a rest!
Описание слайда:

Let’s have a rest!

№ слайда 9 2. Complete the sentences in Past Simple (the verb to be) Sentences  affirmat
Описание слайда:

2. Complete the sentences in Past Simple (the verb to be) Sentences  affirmative- утвердительные question - вопрос negative - отрицательные 1)лицо, 2)глагол, 3)признак или место, 4)слово спутник 1)глагол, 2)лицо, 3)признак или место, 4)слово спутник 1)лицо, 2)глагол + not 3)признак или место, 4)слово спутник

№ слайда 10 3. Using in our speech. Listen to the dialog and choose, was or were?
Описание слайда:

3. Using in our speech. Listen to the dialog and choose, was or were?

№ слайда 11 A: Was it interesting at the party at school yesterday? B: Yes, it was. There
Описание слайда:

A: Was it interesting at the party at school yesterday? B: Yes, it was. There were so many strange people there. A: Who was there? B: Oh, there were a lot of funny monsters, merry clowns, brave supermen and kind fairy ladies. A: Oh, really? A costume party! B:And there were two nice English hobbits. A: It’s a pity! I was not at this costume party.

№ слайда 12 4. let’ train : Was? Were? Wasn’t? Weren’t? Choose in the linguistic game.
Описание слайда:

4. let’ train : Was? Were? Wasn’t? Weren’t? Choose in the linguistic game.

№ слайда 13 Our conclusions
Описание слайда:

Our conclusions

№ слайда 14 Take your smile!
Описание слайда:

Take your smile!

№ слайда 15 Home tasks ex.№16 .p. 55 Complete 6 sentences with the verbs: was, were
Описание слайда:

Home tasks ex.№16 .p. 55 Complete 6 sentences with the verbs: was, were

Автор
Дата добавления 24.11.2016
Раздел Иностранные языки
Подраздел Презентации
Просмотров11
Номер материала ДБ-387393
Получить свидетельство о публикации

Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх