Инфоурок Иностранные языки КонспектыУрок английского языка в 5 классе" Американские ТВ семьи"

Урок английского языка в 5 классе" Американские ТВ семьи"

Скачать материал

Муниципальное бюджетное  общеобразовательное учреждение

«Средняя школа № 16»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Разработка урока в 5классе по теме “ American TV families ”                                (УМК “Spotlight, 5”)

с использованием ИКТ

 

 

 

 

Учитель английского языка Беленькая Л.В.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Евпатория,  2015

American TV families (5 класс) - урок английского языка в рамках темы "Family ties" по УМК «Английский в фокусе» (Spotlight) 5-й класс, под редакцией Ю.Е. Ваулиной

 

Тип урока: Урок - практикум

 

Цель урока:  Формирование коммуникативных компетенций.

 

Задачи урока:

Учебно-образовательные:

Ø развитие навыков монологической речи,

Ø поискового чтения,

Ø расширение лексического запаса,

Ø научить рассказывать о мульт. Семье

Ø  развивать навыки и умения во всех видах речевой деятельности

Ø развитие умения понимать иноязычную речь и реагировать на нее,

Ø активизировать в речи лексический и грамматический запас,

Ø расширение знаний о стране изучаемого языка.

 

Развивающие:

Ø развитие творческого мышления,

Ø расширение кругозора,

Ø развитие логического мышления,

Ø развитие памяти, смекалки, сообразительности.

 

Воспитательные: развитие вежливости, культуры поведения, уважения к предмету, к стране изучаемого языка, развитие познавательного интереса у учащихся к культуре англоязычных стран.

 

Оборудование: компьютер, проектор, учебник (Spotlight, Английский в фокусе, учебник для 5-го класса общеобразовательных учреждений), раздаточный материал, аудиозапись, тетради.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ход урока

I.Начало урока

1.     Организационный момент и приветствие.

Регулятивные  УУД (самоконтроль)

Коммуникативные УУД (согласованность действий с партнером)

 

T: Good morning boys and girls. I’m very glad to see you

T: You are very nice and clever today!  How are you?

P-s: We are fine, thank you?  And you?

T: I hope everybody is ready to work.

2. Проверка домашнего задания.

T: Let`s speak about famous people. Show me your posters.

    3.Мотивация и целеполагание.( картинки на доске )

  T: Let`s think about the topic of our lesson. Look at the blackboard & try to guess.

  P: American TV families.

T: Well-done! You are absolutely right.  Today we are going to speak about families, but we’ll speak about unusual families. They’ll be American TV families

T:.What shell we do at our lesson?

P: Read, write, listen, speak.

T: different cards, exercises and texts will help you to work today.

4. Речевая зарядка и актуализация ранее изученного лексического материала.

 Регулятивные УУД

Познавательные УУД

 

T:But before, let’s remind all family members.

  You should listen to the definitions of the words and try to guess: Who are these people ?

1.     My Mum’s father is my ……….

2.     My Dad’s mother is my  ………

3.     My Mum’s brother is my ………

4.     My Dad’s sister is my ………..

5.     My brother’s mother is my ……..

6.     My granny’s son is my ……….

7.     My Mum’s son is my ………..

8.     My Dad’s daughter is my …….

 

T: Let’s remind some adjectives which help us to describe family members. Say them


ooCl

indK

leverC

ndFriely

unnyF

htyNaug

utiBeaful

isyNo


 

T: Describe your family members with these adjectives. For example, my mother is clever.

 

T: Very well!

В это время задание для слабых учеников на карточках.

II.Основная часть урока

Познавательные УУД

Коммуникативные УУД

T: OK. I see, all of you have done this task well. And now listen to the music and guess what cartoon does it match? (Aудиосопровождение)

 

T: Yes, you are right!  The Simpsons is a very popular TV show, not just in America but all over the world.

T: Do you like to watch this TV show?

T: Who are the Simpsons? 

P: They are funny cartoon family from Springfield, USA.

T: What do they look like?

P: They are very funny.

T: What are they like?

 

T: Open you books at page 61.  Look at the picture. Do you know them? They are the Simpsons

 

T: And now your task will be to fill in the missing words in the text. Do it yourself, please.

 

5. Аудирование

Регулятивные УУД

Познавательные УУД

Коммуникативные УУД

T: Let’s listen and check your answers. (Aудиосопровождение)

 

T: Repeat the Simpsons` names after me, please.

Lisa Simpson [li:sə ]

Bart Simpson [ba:t ]

Homer Simpson [houmə ]

Maggie Simpson [mægi ]

Marge Simpson [ ma:dз]

 

T: It’s time to have a rest.

 

6. Физкультминутка (учащиеся поют песенку «Clap your hands» и выполняют движения под музыку)

7. Чтение текста.

Регулятивные УУД

Познавательные УУД

Коммуникативные УУД

T: Read the text, please.

Lisa Simpson is 8 years old. She's short and she's got fair hair. She is very clever. She can sing and play the saxophone and she can speak Swedish and French.

Bart Simpson is 10 years old. He is short with fair hair. He is naughty and noisy. He likes comic books and skateboarding. He can speak French. He has two sisters, Lisa and Maggie.

Homer Simpson is the father of the family. He is 39 years old and is tall and fat. He likes eating and drinking very much. He is not very clever, but he's funny.

Maggie Simpson is the baby of the family. She is small and she has got fair hair. She can't walk and she can't talk, but she can play the saxophone. She is quiet, friendly and very clever.

Marge Simpson is the mother of the family. She is 38 years old. She is tall and slim and her hair is blue! She can cook well and she is very patient and kind. She is afraid of flying.

 

 

T: Close the books, please.

 

T: Guess who are they?

 

Her last name is Simpson. She is 38 years old and her hair is blue (Marge Simpson)

She’s got a little sister and elder brother. Her mother’s hair is blue. (Lisa Simpson)

He is 10 years old. He’s got two sisters. (Bart Simpson)

He is not very clever, but he's funny. He is the father of the family. (Homer Simpson)

She is the smallest family member. (Maggie Simpson)

8. Говорение (парная работа)

Регулятивные УУД

Познавательные УУД

Коммуникативные УУД

 T: Make up dialogues about the Simpson family.

T: And now boys and girls, try to retell the text about one of the Simpsons` family member. You can look at this plan.

T: Great job! What other American TV families do you know? Do you know this family?

The Flintstones!

T: I prepared some information about the Flintstones for you. Please, find the answers for these questions.

 

Is this family big or small?

Who has got short, black hair?

What is Fred’s wife name?

What colour of hair has Wilma got?

Is Wilma short and plump?

Who’s got long, red hair and a small nose?

What is the pet’s name?

 

9. Письмо

Регулятивные УУД

Познавательные УУД

 

T: Correct the sentences below and I’ll see how good you know this family. Open your copy-books & write down the right sentences.

a) Fred Flintstone is the mother.

b) Wilma Flintstone is the daughter.

c) Bam-Bam is а pet.

d) Fred Flintstone hasn’t got round nose.

e) The Flintstones is a sad family.

f) Pebbles has got a big nose and mouth.

T: Excellent job! And do you know Russian TV families?

10.Групповая работа.

Регулятивные УУД

Познавательные УУД

Коммуникативные УУД

Личностные УУД

Т: Now we`ll divide into three groups .Let`s do A B C dividing.

Take a picture & describe the TV family.

III.Заключительная часть урока

1Рефлексия и подведение итогов.

T: It’s time to finish.  You were very active today.

 Now, finish the sentences:

 Now I know…

Now I can…

It was interesting…

It was difficult…

 

I hope you enjoyed this lesson as well as I. Did you like our lessons?

учащиеся оценивают урок при помощи цветных фломастеров и человечков: красный- хорошее настроение, синий- нейтральное,черный-плохое.

T: Excellent job! You all worked very hard. And I want to put marks.

 

12. Домашнее задание.

T: Your home task is to write a diary page about your family.

T: The lesson is over. Goodbye.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Flintstones
 

 

 

 


The Flintstones lives in prehistoric town Bedrock. This is a happy family of three. Fred Flintstone, Wilma Flintstone and their daughter Pebbles.

Fred Flintstone is short and plump (пухленький). He`s got short, black hair, a round nose and a big mouth. He is funny and loves his wife Wilma and his baby daughter Pebbles very much.

Wilma is short and slim. She`s got long, red hair and small eyes. She is kind. She’s funny, too.

Pebbles is small and pretty. She’s got long, red hair and a small nose and  mouth. She is very clever.

The Flintstones have got a pet called Dino. It’s very nice and loving pet.

 

 

1. Answer the questions:

 

Ø   Is this family big or small?

Ø   Who has got short, black hair?

Ø   What is Fred’s wife name?

Ø   What colour of hair has Wilma got?

Ø   Is Wilma short and chubby?

Ø   Who’s got long, red hair and a small nose?

Ø   What is the pet’s name?

 

2. Correct the sentences below.

 

a) Fred Flintstone is the mother.

b) Wilma Flintstone is the daughter.

c) Bam-Bam is а pet.

d) Fred Flintstone hasn’t got round nose.

e) The Flintstones is a sad family.

f) Pebbles has got a big nose and mouth.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок английского языка в 5 классе" Американские ТВ семьи""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Культуролог-аниматор

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
