1700541
столько раз учителя, ученики и родители
посетили официальный сайт проекта «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок Иностранные языки КонспектыУрок английского языка в 5 классе "An Invitation Letter"

Урок английского языка в 5 классе "An Invitation Letter"

IV Международный дистанционный конкурс «Старт» Идёт приём заявок Для дошкольников и учеников 1-11 классов 16 предметов ОРГВЗНОС 25 Р. ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

hello_html_1fffcf27.gifhello_html_611251fb.gifhello_html_5b159d52.gifУрок английского языка в 5 классе.

Составила: учитель английского языка МОУ СОШ № 41 I категории Высланко Людмила Валериевна

Тема урока : «An Invitation Letter»

Учебная цель : Формировать навыки и умения иноязычной речи в ходе игры.

Образовательная цель: Приобщение учащихся к культуре речи иноязычных стран. Развитие познавательных способностей учащихся, углубление знаний по страноведению (достопримечательности Лондона и Москвы). Приобщение учащихся к культуре. Развитие умения логического изложения информации. Развитие воображения, внимания и памяти. Совершенствование слухопроизносительных навыков.

Воспитательная цель: Формирование сознательного отношения к нормам, принятым в стране изучаемого языка. Воспитывать культуру общения на иностранном языке, интерес и любовь к языку.

Оборудование: мультимедийный пректор, доска, 2 листа ватмана, тексты письма, иллюстрации и картинки достопримечательностей Лондона и Москвы.

Ход урока:

  1. Орг.момент. Приветствие, посадка.

Teacher: Good morning, Friends!

Class: Good morning!

T: Sit down, please. Tell me, what date is today?

S: Today is the ….

T: What day of the week is today?

S: Today is …...

T: Today we have guests on our lesson, because we have unusual lesson. Let`s imagine, that 1 group are students from East Square London School. Other students are from Moscow School No1.

  1. T: Look around, please, and tell what shall we do on our lesson.

S: Talk about sights of London and Moscow.

Write an invitation letter.

T: Yes, good! What is our lesson`s topic?

S: An invitation letter.

T: You are right. Before we start let us talk about how to write an invitation letter, some students suggest us information about places of interest in London and in Moscow.

  1. Учащиеся показывают презентации о достопримечательностях Лондона и Москвы.( Презентации о Москве и о Лондоне представляют 2 учащихся)

  2. T: Now let`s remember the rules of writing a letter.

Учитель беседует о правилах написания письма личного характера.

Правила написания письма личного характера:

1.В верхнем правом углу пишется обратный адрес и дата.

2. Обращение с красной строки, начиная со слов Dear

3. Вступительная часть, где благодарят за письмо.

4.Основная часть.

5.Заключительная часть, где задают вопросы собеседнику.

6. Завершающая фраза, подпись.



  1. T: And now, let`s write an invitation letter. First group must write a letter to English students. And second group must write a letter to Russian students. Remember the rules of invitation letter. (Приложение)

Учащиеся обеих групп самостоятельно складывают по предложениям письмо и наклеивают их на ватман , уже заранее напечатанные учителем и разделенные по предложениям, соблюдая все правила написания письма. По краям письма учащиеся приклеивают картинки достопримечательностей Москвы и Лондона , о которых говориться в письме (20 мин.)

  1. T: Are you ready? Let`s begin to read your letters. One student come and try to read an invitation letter.

  2. Один учащийся из группы зачитывает свое пригласительное письмо другой группе и наоборот.

  3. Итог урока.

  4. Рефлексия.

T: Our lesson is over. Let`s take the smiles. Red smile is good lesson, yellow is bad lesson. Take them.



Приложение

East Square London School







Moscow School №1

фф





























Москва Собор Василия Блаженного Кремлевские курантыhttp://go2.imgsmail.ru/imgpreview?key=http%3A//www.videomax.ru/forum/uploads/8244/ostankino.jpg&mb=imgdb_preview_800&q=90&w=98

http://go1.imgsmail.ru/imgpreview?key=http%3A//liveinmsk.ru/up/photos/album/redsquare/8688.jpg&mb=imgdb_preview_926http://go1.imgsmail.ru/imgpreview?key=http%3A//lifeglobe.net/x/entry/372/bolshopern_3.jpg&mb=imgdb_preview_673&q=90&w=128



http://go1.imgsmail.ru/imgpreview?key=http%3A//fotomoskva.net.ru/imgk/198pobk.jpg&mb=imgdb_preview_1395&q=90&w=179http://go3.imgsmail.ru/imgpreview?key=http%3A//pro-vidnoe.ru/files/50/images/6.jpg&mb=imgdb_preview_479&q=90&w=134





http://go4.imgsmail.ru/imgpreview?key=http%3A//s4.afisha.net/MediaStorage/cd/ba/cdbabe8b5d5d4efeac07ffca9994.jpg&mb=imgdb_preview_1194





























London, the UK

April, 9



Dear friends,

Hi! Thank you for your letter. We are glad very much, that you invite us to your country. We are English students and we invite you to our wonderful English land.

To our opinion, in our country there are many sights and places of interests. We invite you to visit our capital - London. We will be happy to show you all the beautiful views of our large city. Together, we can take a boat and down the River Thames and can see many interesting places: Big Ben, Tower Bridge, the Tower of London, the Houses of Parliament and the London Eye. If you want, we'll ride on the London Eye! You will see the beauty of a great city from a height.

Then we will take the double -decker and go to Buckingham Palace, where we can see the royal family. After that, we will show you the London Zoo, the most beautiful and interesting place in the world. If you want to enjoy art and culture of our country, you can visit the British Museum. Welcome to Great Britain. We are waiting for you.

What sights do you want to see in our country? Do you speak English language? Do you want to improve your English?

Best wishes,

your English friends.





Moscow, Russia

April, 9



Dear friends,

Thanks for your letter, it was nice to hear from you. We invite you to visit our capital of Russia - Moscow. It is wonderful and interesting city!

There you can see some places of interests: the Red Square, where you can spend the holiday and take a lot of photos. On the square you will enjoy views of the Kremlin. It is the most famous and ancient place where you can meet a lot of tourists. If you want to enjoy a bird`s-eye view of Moscow, you can visit the Ostankino TV tower. It is very high tower, but we think, not everyone dares to go there.

Besides, to hear and see beautiful classical music and watch performances by famous Russian writers and poets you can go to the Bolshoi Theatre. We also invite you to visit Moscow parks. There are a lot of lawns and places to rest, you can enjoy Russian nature there.

We will be glad to meet you in our Moscow School number 1. Come and make friends. Our students are kind and friendly. Welcome to Russia!

Do you like to travel? Do you like to learn about the history of our country? What cities do you want to visit in our country?



Best wishes,

your Russian friends.

























Рефлексия














Курс профессиональной переподготовки
Учитель английского языка
Курс профессиональной переподготовки
Учитель немецкого языка