Урок
английского языка в 5 классе. Тема «Биг Бен. Достопримечательности Лондона»
Цели:
1. образовательная: познакомить
учащихся с достопримечательностями Лондона, расширять и тренировать
употребление лексики в контексте темы «Время», «Город», «Достопримечательности».
2.
развивающая:
развивать фонематический слух, ритм, навыки диалогической и монологической
речи, навыки аудирования, чтения вслух и про себя, поискового чтения; развитие
письменной речи учащихся, развитие мыслительной
деятельности, языковой догадки; расширять кругозор.
3.
воспитательная:
воспитывать уважение и прививать интерес к культуре и традициям страны
изучаемого языка, воспитывать умение работать в группе, слушать собеседника.
Оборудование:
компьютер, видеоролик, карточки с названиями достопримечательностей,
презентация, тексты о достопримечательностях Лондона.
Ход урока
1. Introduction to the discussion. Введение в тему урока.
- What colour is the Russian flag? What is the animal symbol of Russia?
(show them British flag and Beefeater bear) Ia it Russian flag/symbol?
What country are they from?
So, today we’ll talk about London and its sights.
2. Фонетическая зарядка.
Tick-tock, tick-tock.
This is Big Ben.
Big Ben is a clock.
Day and night with all its might
Big Ben, the clock, says “Tick-tock”
-
There is a
mistake in a poem. Have you noticed? (it’s not a clock, it’s a bell)
3.
Работа
с текстом.
-
Now we are going
to listen to the information about Big Ben and you’ll check your guesses. But
the text is mixed. You should put the parts in the right order.
Now let’s read it.
So, what mistake do we have in a
poem? Yes, it’s a bell.
Проверка понимания лексики текста.
A bell
A belfry
A clockface
A short (hour) hand
A long (minute) hand
A tower
Draw the meaning of the words on the
blackboard.
Проверка понимания прочитанного
- Complete the sentences with true information
1.Big Ben is in…
2. Big Ben is the name of a ….
3. The tower is ….high.
4. Each hour hand is …long.
- Why is it called Big Ben? Who was Ben?
4. Просмотр видео (How does Big Ben work?)
5. Физминутка
1) Big Ben is not a person
Big Ben is not a clock
Big Ben is not a tower
It’s a bell. Ding-dong!
-
Let’s sing it
like rock-musicians. And now like rap-singers.
2)
Now your task to
show the time by using your arms.
Tick-tock, tick-tock. It’s 3 o’clock!
Tick-tock, tick-tock. It’s 6 o’clock!
Tick-tock, tick-tock. It’s 12 o’clock!
6. Знакомство с достопримечательностями
Лондона.
London is famous not only for Big Ben
but for many other beautiful places. Now you will work in groups and make up 3
names of different places. (получают карточки с разрезанными словами)
Trafalgar square The Tower of London
The River Thames The London Eye
Buckingham Palace Madame
Tussaud’s Hyde Park Tower Bridge
-
So, let’s check
together. (проверяем по презентации)
-
Now discuss in
pairs what place would you like to visit and why? (убрать с доски вторые слова в
названиях мест )
-
Can you remember
the names of these places?
7. Написание открытки.
- Now let’s imagine that we are in
London and we need to wrire a postcard to our friend.
(шаблон открытки на слайде)
Hello, _______!
Greetings from________! The weather
is _______. London is __________.
Yesterday I visited _________. It was
_________. Today I am going to see ______.
8. Подведение итогов. Рефлексия.
- Today we learned much about London
and its sights. What place did you like most?
Did you like the lesson and your
work? Put “like” or “dislike” on the board.
9. Домашнее задание
Prepare a talk/presentation about any
Russian sight.