Урок английского языка
с использованием технологии критического мышления в 5 классе
Тема: День рождения «It’s my birthday!»
Цели:
• обучающие:
— научиться вести диалог этикетного
характера, обмениваясь советами по поводу организации праздничного обеда;
— научиться составлять монологическое
высказывание о праздновании дня рождения;
• развивающие:
— развивать навыки и умения во всех
видах речевой деятельности;
— развивать воображение при
моделировании ситуаций общения;
• воспитательные:
— воспитывать уважение к праздникам,
традициям и обычаям как части культуры разных стран мира.
Задачи:
·
развитие
воображения и умения моделировать ситуацию.
·
развитие
умений прогнозирования содержания текста с опорой на иллюстрации и первую фразу
(ознакомительное чтение).
·
развитие
умений изучающего чтения.
·
развитие
умений пригласить к совместному действию, согласиться /не согласиться
(диалог-побуждение).
·
развитие
умения писать короткий текст-описание.
Оборудование: учебник, наглядные пособия, экран,
проектор, компьютер, интернет.
Ход урока
I.GREETING
Teacher: Good morning, children!
Glad to see you. (Good morning, teacher!)
Sit down please. Let’s begin our
lesson.
Teacher: Who is on duty today? (I’m on duty
today…..)
Who is absent? (…….)
What date is it today?
Teacher: Today we are going to
say about the birthday. Every year the birthday is the happiest holiday for all
of us.
Look at the table, please. There
is a basket of our ideas on it. Also we have different pictures on the board.
You must choose only those pictures that associate with birthday. Take it, call
and put it into the BASKET of IDEAS.
Let us start (
ученики подходят к доске, выбирают карточку и кладут ее в корзину).
We have got the main word of our
lesson: It’s BIRTHDAY
II.THE MAIN PART OF THE LESSON
1.
Развитие
критического мышления. Работа с кластером
Think and answer my question:
what and who is necessary for your birthday party?
On the board:
Now we have our basket full of
ideas. And you know what you need for birthday party. We have some question:
what picture is associate with every moment of birthday the most?
Let’s start.
-what gifts do you want for
birthday?
- who are your guests?
- what food do you need for this
party?
-what games are for birthday?
(ученики берут картинку с
корзины и подставляют ее к нужной категории кластера, объясняя свой выбор)
And the last cluster. We can
think who and what is more important for birthday party. Look at the cluster and choose: number
1-2-3-4.
(ребята выбирают самые
важные по нарастанию картинки для каждой категории)
2. Развитие
воображения и умения моделировать ситуацию.
Reading
Teacher: Ex. 1, p. 100
Close your eyes and listen to the
music, image:
Where are you? I’m at a party.
What are you doing ? I am dancing
and singing.
Who else is with you? I am with
my friends.
3. Развитие умений
прогнозирования содержания текста с опорой на иллюстрации и первую фразу
(ознакомительное чтение).
Teacher: Open your books . Ex. 2,
p. 100 Now Look at the pictures and read the first sentence of each text.
— Обсуждает незнакомое слово и то, что
учащиеся видят на картинках (Учащиеся отвечают на вопрос задания. treats -
different types of food –
How are they related to the
title? I think the text is about birthday celebrations in Britain and China.
Teacher: Listen and check your
answer.
3. Развитие умений
изучающего чтения.
Teacher: Now read the text.
Answer the questions.
— Учащиеся внимательно читают тексты,
отмечая сходство и различия в британских и китайских традициях празднования дня
рождения. Затем учащиеся обсуждают свои ответы в парах. Проверьте ответы.
Предполагаемый ответ:
The pictures show the special
types of food (birthday cake, sandwiches, chocolate biscuits, noodle soup, red
eggs).
British and Chinese people eat
when they celebrate their birthdays.
One picture shows balloons.
In Britain people invite their
friends to parties and everyone gives a small gift.
They have a birthday cake and
lots of food.
They decorate their houses and
play games.
Chinese people eat noodles and
red eggs.
They decorate their houses with
red paper and have parties with their families.
They also get money in red
envelopes.
4. Развитие умений
пригласить к совместному действию, согласиться/не согласиться
(диалог-побуждение). Everyday
English
Teacher: Ex. 3, p. 100.Imagine
you are planning a birthday party. Decide what food you need. But first look at
the phrases in the table.
— Обсуждает задание и данные в рамке
фразы, проверяет понимание. (Would you like to have a cake? How about making some decorations?)
Учащиеся выполняют
упражнение в парах, после чего несколько пар разыгрывают свои диалоги перед
классом.
Предполагаемый ответ:
A: How about having a cake?
B: That sounds great. Shall we
have some Coke?
A: Good idea. I like Coke.
Writing
5. Развитие умения
писать короткий текст-описание.
After
such interesting work I offer you next task. You must write a composition “My
Birthday” . We have 5 minutes.
Предполагаемый ответ:
We have a birthday party.
In my family we invite our friends to a birthday party. Everyone brings a small gift.
We eat special food .
My mum cooks a big birthday cake.
We decorate the house with balloons.
We play traditional party
games with my friends.
III. THE ENDING.
Подведение итогов
урока
Обсуждает с учащимися,
что они описывали , читали, делали на уроке (рефлексия изученного материала и
освоенных способов деятельности). Выставление оценок . Учащиеся
оценивают свою работу на уроке.
Оценка знаний
Домашнее задание: SB, упр. 4*, с. 100; WB, с. 61.
Проект «Мой день рождения»