Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Иностранные языки / Конспекты / УРОК АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА В 3 КЛАССЕ НА ТЕМУ "CALENDAR"

УРОК АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА В 3 КЛАССЕ НА ТЕМУ "CALENDAR"


  • Иностранные языки

Документы в архиве:

Название документа 3 класс.doc

Поделитесь материалом с коллегами:

МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ

НИКОНОВСКАЯ ОСНОВНАЯ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА












Конспект урока

английского языка в 3 классе

на тему: «CALENDAR»





Учитель: Акулова Влада Александровна














2013 – 2014 учебный год

Тема урока: “Calendar


Тип урока: комплексное применение знаний и способов действий.

Цели урока:

Практические:

  • Тренировать учащихся в употреблении лексики по темам «Времена года», «Месяцы», «Погода»;

  • Способствовать формированию коммуникативной компетенции учащихся;

  • Тренировать учащихся в понимании устной речи на слух;

  • Учить рассказывать о временах года;

  • Учить вести диалог-расспрос, используя вопросы: When does summer begin? What’s the weather like today? What can you do in …?

Воспитательные:

  • Прививать любовь к природе, окружающей среде.

  • Повышать интерес к изучению английского языка.


Развивающие:

  • Развивать языковые способности: к имитации, анализу и классификации, логическому изложению мысли;

  • Формировать у учащихся чувство уверенности в себе как основы для проявления индивидуальных способностей и особенностей;

  • Развивать у учащихся воображение, произвольную память, внимание;

  • Развивать у учащихся навыки общения;

  • Формировать адекватную самооценку в ситуации успеха (неуспеха).

Языковой материал:

лексический: названия времен года, месяцев, атмосферных явлений, названия действий в различное время года

грамматический: вoпросы типа What can you do…? and утвердит. предложения типа Summer begins in June etc.



Используемые педагогические технологии, методы и приемы:

Технологии: ИКТ, игровая, групповая, здоровьесберегающая.

Методы: информационно-рецептивные, репродуктивные, частично-поисковые, проблемные, систематизирующие, контролирующие

Средства обучения: компьютер, мультимедиа-проектор, картинки по теме урока, раздаточный материал.

.


Продолжительность урока: 45 минут.


Этап учебного занятия, время

Деятельность учителя

Деятельность ученика

Использ. ресурсы

Приветствие. Мотивация учащихся (1 мин)

Good morning, good morning, good morning to you!
Good morning, dear children, I’m glad to see you!

How are you?

Are you ready?

Sit down, please.

Let’s begin our lesson.

Good morning, good morning, good morning to you!

Good morning, good morning, we are glad to see you too!

- We are fine, thank you.

- Yes, we are.


Введение в проблему урока

(2 мин)

Today is the … of March.

Look at the board. Try to guess what we are going to speak about. Please, read these words, name the underlined letters and write them to the table.












Ученики читают карточку с видом спорта и называют букву в слове, которая выделена.

1 ski

s

2 ride a bike

e

3 dance

a

4 skate

s

5 play football

o

6 run

n

7 swim

s


S

E

A

S

O

N

S




Объявление целей урока (2 мин)

Yes, today we are going to talk about the seasons.

Who knows, what does it mean?

I want you to look at the screen.

What's the Russian for «seasons»?

You are right, времена года.

Yes, today we are going to speak about seasons and months, weather, different kinds of activity and sport. Our lesson consists of 3 parts.

  1. Seasons and months.

  2. Weather.

  3. Activities in any season.




Учащиеся угадывают значение слова season

Слайд №1

Речевая зарядка (5 мин)

We have 4 seasons a year: spring, autumn, summer, winter.

Look, listen and repeat after me.






Which season is green?

Which season is bright?

Which season is yellow?

Which season is white

Учащиеся читают стих и поют песню о временах года.

Spring is green   

Summer is bright

Autumn is yellow

Winter is white


Затем отвечают на вопросы.

Мульти

медийная презентация


Автоматизация навыков чтения.

(5 мин.)


Работа в группах














We should make a calendar and so let’s divide into  4 groups

Учитель разбивает на группы (дети выбирают один из 4 цветов).

The first group:  you are -Winter

The second group: you are Spring

The Third group: you are-Summer

The Forth group: you are –Autumn

Each season has its own months.

Now it’s time to tell you the names of the months. Let’s listen to the song and try to repeat the names of the months.

Open your books. Page 96? Ex.1

-Read and say

















Уч-ся повторяют названия месяцев.


















Презентация или видео

Changing Seasons


Развитие монологи-

ческой

и диалоги-

ческой речи


(5 мин.)







What are spring months?

What are summer months?

What are autumn months?

What are winter months?






Please, write the names of your season in your project.

4 ученика отвечают

March, April and May are spring months.

June, July and August are summer months.

Autumn has three months.

September, October and November are autumn months.

December, January and February are winter months.





Мониторинг и первичное закрепление знаний

(3 мин)

Решите уравнение

WINTER SUMMER AUTUMN SPRING
December June


Winter begins in December. Summer begins in June.

What’s the Russian for «begins”?

Autumn begins in September. Spring begins in March.


-Please, write this sentence in your project.







«Begins” means «начинается»



Физкульт-

минутка

(3 мин)

Head, shoulders, knees and toes
Knees and toes

Head, shoulders, knees and toes
Knees and toes

And eyes and ears and mouth and nose

Head, shoulders, knees and toes
Knees and toes


физ.мин.1

или

физ.мин.2

Развитие монологической

и диалогической речи

(5 мин)

Now, the second part of the lesson.

Let’s speak about the weather.

  • What’s the weather like today?

Let’s remember other English words about the weather.

Look at the pictures and match them with the words.

What’s the weather like in summer?

What’s the weather like in winter?

What’s the weather like in spring?

What’s the weather like in autumn?

- Please, write a sentence in your project.


-The weather is warm and sunny.

Слайд мульти

медийного приложения

Активизация знаний

The third part of the lesson

Activities and sports

What can we do in different seasons?

Let’s play «The snowball»

Translate the sentences into English.


Let’s make up sentences using these words and expressions.

We can

make a snowman

ski

skate

fish

ride a bike

swim

play hockey

play badminton

read

watch TV

in

winter

spring

summer

autumn

8. It is spring now.

What can you do in spring?

- Please, write about your activities in your project.

And now take your project and hang it on the board.






Ученики переводят словосочетания типа «играть в футбол» на английский язык






(play tennis, football, volleyball; ski and skate; swim in the river, run and jump, play with my friends, ride a bike).







Ученики вывешивают свои проекты на доску.






Слайд мульти

медийного приложения


Контроль знаний (?)


T: Now you have an opportunity to show your knowledge of seasons.

(Каждому учащемуся раздаются листы с заданиями.)

Don’t forget to write your name and surname. Read the following sentences. Say True or False.

a)In winter there is a lot of snow.

b)Summer comes after winter.

c) It’s rainy today.

d)Summer begins in April.

e) It’s very hot in autumn.

f) It’s very cold in summer.

g)We can ski in summer.

h)It often snows in winter.


Now check your answers.



















Слайд № 8 мульти

медийного приложения




Подведение итогов

Рефлексия деятельности на уроке. Выставление оценок (2 мин)

T. OK, boys and girls! You all have worked very well. What have you learnt today?
Today we’ve learnt the names of the seasons and months, weather and activities in different seasons.

Do you like your work at the lesson?

Пожалуйста, напишите имя ученика в первый столбик, если он работал отлично (exellent ), во второй-если работал хорошо (well), в третий-если вы считаете, что он мог бы работать лучше (try to work better)

Учащиеся говорят, что нового узнали на уроке и повторяют названия месяцев.






Учащиеся оценивают работу друг друга.

Слайд №

мульти

медийного приложения

Домашнее задание (2 мин)







Let's write down your homework:
Write down you homework. Ex.3 p.43 and learn the names of the seasons and months.

The lesson is over. Bye.

Запись домашнего задания.

Good bye.








Название документа season activities.ppt

Поделитесь материалом с коллегами:

Correct the mistakes In winter there is a lot of snow. It’s rainy today. Autu...
Make the sentences We can	Make a snowman	 in	 spring ride a bike	 play footba...
 What can you do in summer, winter or at any season?
1 из 3

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1 Correct the mistakes In winter there is a lot of snow. It’s rainy today. Autu
Описание слайда:

Correct the mistakes In winter there is a lot of snow. It’s rainy today. Autumn begins in December. We can swim in the river in autumn. There is five seasons in a year. There is usually a lot of fruit in spring. It’s very hot in winter. We can ski in summer. It often snows in winter.

№ слайда 2 Make the sentences We can	Make a snowman	 in	 spring ride a bike	 play footba
Описание слайда:

Make the sentences We can Make a snowman in spring ride a bike play football summer play tennis watch TV autumn read a book ski winter skate swim in the river play computer games

№ слайда 3  What can you do in summer, winter or at any season?
Описание слайда:

What can you do in summer, winter or at any season?

Название документа погода.ppt

Поделитесь материалом с коллегами:

 What’s the weather like today?
It’s snowy
 It’s rainy
It’s windy
It’s foggy
It’s cloudy
It’s sunny
1 из 7

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1  What’s the weather like today?
Описание слайда:

What’s the weather like today?

№ слайда 2 It’s snowy
Описание слайда:

It’s snowy

№ слайда 3  It’s rainy
Описание слайда:

It’s rainy

№ слайда 4 It’s windy
Описание слайда:

It’s windy

№ слайда 5 It’s foggy
Описание слайда:

It’s foggy

№ слайда 6 It’s cloudy
Описание слайда:

It’s cloudy

№ слайда 7 It’s sunny
Описание слайда:

It’s sunny

Название документа приложение.doc

Поделитесь материалом с коллегами:

Summer

hello_html_359aeeaa.jpg

1. ___________________, __________________ and


___________________ are summer months.


Summer begins in _______________________.


2. The weather __________________and ________________


in summer.


3. We can _____________________ ___________________


and _________________________ .





Winter

hello_html_77bf5d05.jpg


1. ___________________, __________________ and


___________________ are winter months.


Winter begins in _______________________.


2. The weather __________________and ________________


in winter.


3. We can _____________________ ___________________


and _________________________ .


Spring

hello_html_275fa2f5.jpg


1. ___________________, __________________ and


___________________ are spring months.


Spring begins in _______________________.


2. The weather __________________and ________________


in spring.


3. We can _____________________ ___________________


and _________________________ .


Autumn

hello_html_3bc6c97f.png



1. ___________________, __________________ and


___________________ are autumn months.


autumn begins in _______________________.


2. The weather __________________and ________________


in autumn.


3. We can _____________________ ___________________


and ___________________________________________.



Автор
Дата добавления 24.01.2016
Раздел Иностранные языки
Подраздел Конспекты
Просмотров273
Номер материала ДВ-375018
Получить свидетельство о публикации
