Урок – презентация
в 4 классе.
Учебник М.З.
Биболетова “Enjoy English ”
Тема: Любимые
занятия. Простое прошедшее время.
Цель урока: Развивать навыки коммуникативной
компетенции по видам речевой деятельности.
Задачи: А Практические:
1.
Развивать умения и навыки устной речи:
- учить понимать на
слух основное содержание текста;
- учить
рассказывать о своем любимом занятии и расспрашивать партнера о том, что он
любит делать;
- учить
рассказывать о том , что произошло в прошлом.
2.
Развивать умения в чтении:
- учить читать
текст про себя с пониманием основного содержания;
- учить читать
текст вслух с полным пониманием прочитанного;
- развивать навыки
устной речи на основе прочитанного.
3.
Тренировать учащихся в употреблении второй формы глаголов в утвердительной.
Отрицательной и вопросительной формах.
4.
Повторить образование специальных вопросов.
В
Развивающие:
- развивать речевые
способности, внимание, мышление, память и воображение, мотивацию к дальнейшему
изучению английского языка;
- развивать
эмоциональную сферу детей в процессе обучающих игр;
- обеспечивать
коммуникативно-психологическую адаптацию младших школьников к новому языковому
миру для преодоления в дальнейшем психологических барьеров в использовании
английского языка как средства общения.
С Воспитательные:
- учить детей
участвовать в совместной деятельности, правильно организовывать свой досуг,
соблюдать правила этикета.
Ход урока.
I Начало урока.
1) Речевая зарядка.
- Hello, boys and girls. I’m glad
to see you. How are you?
-What day is it today? Do you
like it? Why?
- Are you ready for the lesson?
What is there on your desk?
- Good. And now look at my table,
please. I’ve prepared some magic things for you today. This is a magic ball.
And that’s a magic board. They will help you to speak English well and enjoy
our lesson. Are you ready to start?
2) Сообщение
темы и задач урока.
-Let’s read the theme of our
lesson.
(Демонстрация
первого слайда.)
-
Look. This is our friend Elsy-why. Do you recognize her? She has
prepared some interesting tasks for you. I hope you will like them.
( Демонстрация
второго слайда.)
-
Today we’re going to talk about our favourite activities, listen to an
interview and take an interview, read an interesting story and practice using
the Past Simple.
II Тренировка грамматики.
1) Тренировка общих вопросов в Past Simple и кратких ответов на них.
– You know
Elsy-why is very curious. She wants to know what you did yesterday. Do you
remember what day it was yesterday? You are right. Let’s answer her questions.
( Демонстрация третьего слайда.)
-Don’t forget
to say “Yes, I did” or “No, I didn’t” Our magic ball will help you. ( Учитель по очереди бросает мяч ученикам и задает вопросы.)
-
Did you watch TV yesterday?
- Did you play
computer games yesterday?
- Did you go
to the skating-rink yesterday?
- Did you do
your homework yesterday?
- Did you draw
pictures yesterday?
- Did you
listen to music yesterday?
- Did you take
photos of your friends yesterday? Etc.
Thank you very
much.
2) Повторение правила.
-Скажите,
какую форму глагола нужно употребить, чтобы рассказать о том, что было вчера,
т. е. в прошлом?
-Все
ли глаголы одинаково образуют вторую форму?
-Как
называется простое прошедшее время по-английски?
(
Демонстрация четвертого слайда.)
-
Давайте еще раз прочитаем правило, чтобы лучше его запомнить.
(
Демонстрация пятого слайда.)
3) Повторение второй формы неправильных глаголов.
-Elsy-why
wants to check your memory.
(Демонстрация пятого слайда.)
- Do you
remember the second form of these irregular verbs? Let’s see.
-Would you
like to play again?
(
Дети по цепочке кидают мяч друг другу и называют вторую форму глаголов.)
-Thank you.
Now I see that you know the second form of irregular verbs very well. Let’s
read them once again altogether.
( Демонстрация шестого слайда.)
- Look, our
magic ball is very tired. Are you tired? Then, let’s go on.
(
Демонстрация седьмого слайда.)
4) Тренировка в употреблении второй формы глаголов в утвердительных и
отрицательных предложениях.
-Now we can
make up sentences using these verbs and tell Elsy-why and our friends about
what we did and didn’t do yesterday. For example: I went to the park yesterday.
I didn’t run in the park yesterday.
-
Thank you very much.
5) Проверка домашнего задания.
- And now I’d like
to check your homework. Was it difficult? As far as I remember you were to do
ex. 2 Open your notebooks, please.
(
Демонстрация восьмого слайда.)
-
Who wants to start?
-Who will
continue?
Very well
done, thank you.
(Демонстрация
девятого слайда.)
III Развитие навыков устной речи.
1) Работа над аудированием.
-You know,
Alex gave an interview to Mag yesterday. Do you want to listen to it? I’d like
you to listen to the interview very carefully and complete the sentences. Let’s
read the sentences first. (упр.8, с.
67)
- And now ,
listen to the interview, please.
- Are you
ready to read the sentences?
-Let’s check it.
(
Демонстрация 10 и 11 слайдов)
- You see,
everything is correct.
2) Тренировка навыков говорения.
- And what
do you like to do on Sundays? Ask your classmates. Use the following words. Our
magic board will help you.
For example: I
like to read books and to play with my daughters. And you, Kate?
( Демонстрация 12 слайда)
3) Работа над диалогической речью.
-And now it’s
your turn to take an interview. You are to interview your classmates and
complete the chart with 5 different names. Find a classmate who skated, read a
book, listened to music, watched TV, made a snowman last Sunday.
-You may ask
special or general questions. I’ll give you 2 minutes to do the task.
- Have you
finished? Read your chart aloud, please.
IV Тренировка учащихся в чтении.
1) Чтение с понимание необходимой информации.
- I say,
friends, do you like to read English texts? Do you want to know who came to see
Mag’s neighbours, Mr and Mrs Wilson on Saturday?
( Демонстрация 13 слайда)
-Then read the
text to yourselves and try to find the answer.
-Who can
answer the question?
2) Чтение с полным пониманием.
-Elsy-why
has prepared some interesting tasks on the text. I think we should read the
text aloud once again to understand it better and do the tasks well.
-Who wants to
start reading?
- Thank you.
Did you understand the text?
- Have you got
any questions?
- Let’s do the
task.
( Демонстрация 14 слайда)
- I’ll give
you some minutes to think it over.
- Are you
ready? Let’s check your answers.
(Демонстрация 15 слайда с ширмой.)
- Look, our
magic ball is happy.
3) Тренировка учащихся в построении специальных вопросов.
- Elsy-why
likes to ask questions very much. And she wants you to help her to complete her
questions.
(
Демонстрация 16 слайда).
-
Can you do it? I hope you can. But before you start let’s read and
translate the questions.
-
-Who is ready to read the first question?
-
- who can answer the question?
4) Тренировка учащихся в монологической речи.
-Thank you
very much. We’ve done a lot of tasks on the text today and I think it won’t be
very difficult for you to retell it at home to your mother and father. And now
we’ll try to do it together. Who wants to start?
(
Дети пересказывают текст по частям.)
V Заключительный этап урока.
1) Подведение итогов урока.
-Thank you very
much. I like the way you worked today and I’m going to give excellent marks to
….
2) Домашнее задание.
-I hope you
will easily do your homework for our next lesson. Write it down, please.
( Демонстрация 17 слайда)
- The lesson
is over, see you on Friday.