Инфоурок Английский язык КонспектыУрок английского языка в 8-м классе с использованием презентации по теме "Прошедшее длительное время"

Урок английского языка в 8-м классе с использованием презентации по теме "Прошедшее длительное время"

Скачать материал

 


Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение

Югорская основная общеобразовательная школа

 

 

 

 

 

Конспект урока по английскому языку

в 8 классе

"Прошедшее длительное время"

 

 

 

 

подготовила

учитель английского языка

Сираева Екатерина Александровна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

г. Югорск

2018 г

 

Урок английского языка в 8-м классе с использованием презентации по теме "Прошедшее длительное время"

УМК: Английский язык для 8 класса (авторы: М.З.Биболетова, Н.Н. Трубанева)

ЦЕЛИ: 1) познакомиться с прошедшим длительным временем.

               2) научиться находить глаголы в прошедшем длительном времени в предложении.

                3) научиться строить предложения в прошедшем длительном времени.

Учебно-методическое обеспечение:

Учебник английского языка «Enjoy English» для 8 класса общеобразовательных школ (Student’s Book):  М. З. Биболетова, Н. Н. Трубанёва. Г. Обнинск, издательство «Титул», 2012 г.

Формы работы на уроке:

работа в группах;

индивидуальная.

Оборудование урока:

ТСО: компьютер, мультимедийный проектор.

Ход урока:

I. Организационный момент.

Приветствие.

T: Good morning, pupils!

P: Good morning, teacher!

T: I'm glad to see you.

P: We’re glad to see you too.

      II. Актуализация знаний.

T: Pupils, look at the blackboard, please. You can see four sentences here. Let’s translate them and define the tense form used in these sentences.

1.     Y.Gagarin is a famous spaceman. (настоящее простое время)

2.     He was the first astronaut. (прошедшее простое время)

3.     I am speaking about space now. (настоящее длительное время)

4.     A small satellite was coming towards us. (прошедшее длительное время)

Слайды 1,2

(Учащиеся переводят предложения, при переводе 4 предложения возникает проблема).

P: We can’t translate the 4th sentence as we don’t know this tense form.

          III. «Открытие нового знания»

T: So, let’s compare the 3rd and the 4th sentences. What is common here? And what is different?

P: In both sentences there are verbs with –ing.

T: Well, what can you say about the verbs am and was?

P: It’s the verb to be in the present and past simple.

T: Right you are. So, can you tell me what tense form we are going to speak about this lesson?

(Определение темы урока)

P: I think we are going to speak about the Past Continuous Tense.

T: Yes, you are right. What for do we need the Past Continuous Tense?

The sentences in the Past Continuous Tense show us that the action was in process in a certain period of time in the past. Special words help you to define this tense form. Let’s write down the scheme of forming this tense form and these special words.

Слайды 3,4.5,6,7

(Составление формулы образования прошедшего длительного времени)

 Вспомогательный                                                             Смысловой    глагол                  

            was

 

                       +      V ing

                       

             were

глагол

(не переводим)                                                                               (переводим!)                                                                                                                                                                                                                     

 

 

 

(Учащиеся записывают тему, формулу и слова - маркеры в тетрадь.)

Слайды 8,9

          IV. Первичное закрепление.

 

T: Now, boys and girls, look through the sentences in ex. 47, p.16 and write out the verbs in the Past Continuous Tense.

(Учащиеся выписывают только форму глагола.)

 

     V .Обучение навыкам работы с условными обозначениями при построении предложения.

T: Pupils, look at the screen, here you can see a special signs that help you in forming an English sentence. Each sign means a certain member of the sentence and we put these signs in a proper place as there is a strict word order in an English sentence. (Учащиеся знакомятся с условными обозначениями, разбирают пример по схеме.)

Слайды 10, 11

    VI. Воспроизведение на новом уровне

T: We work in groups now.  Each group will get an envelope with words. The groups will have to make sentences using the words from the envelopes using the scheme. (Приложение 1) You will be able to check your sentences a bit later.

Слайд 12

     VII. Применение знаний и умений в новой ситуации

T: I believe you can use you knowledge to make up your own sentences using the Past Continuous tense. Make up 2 sentences using the following time expressions. 
Group 1: yesterday at 3 o’clock; when the teacher came in.
Group 2: when the telephone rang; from 5 till 7 yesterday.
Group 3: while I was reading a book; the whole day yesterday.
Group 4: when his mother came home.

    VIII. Этап рефлексии.

T: Our lesson has come to an end. To sum up our work let’s complete the sentences.

Учащиеся оценивают свою работу на уроке по следующей схеме:

а) прием незаконченного предложения

Сегодня на уроке я

узнал …

познакомился …

запомнил …

выучил …

b) рефлексия достижения цели

теперь я знаю, как …

умею …

IX.  Итог урока.

T: Dear boys and girls, I hope you like our lesson. Your marks for the lesson are… Now open your diaries and write down your homework. It is exercise _, page _. Our lesson is over. I`ll be glad to see you again. Goodbye!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Приложение 1

Group 1.

Sunday /the whole day / playing / I /football / was /yard / in the /last.

Mike / tennis at 5 p.m. / the day /were/ playing/ and / John /before /yesterday.

Group 2.

was / the whole / yesterday /a letter / Dan / evening / writing.

were / we / at 8 a.m./ translating / yesterday / the article.

Group 3.

my/ in the office /was / yesterday/ father /from 9 a.m. to 6 p.m./ working.

yesterday /friends /his/ reading/ a book / were /the whole day.

Group 4.

was / yesterday /TV/ Dolly/ from 5 p.m. to 7 p.m. / watching.

homework / yesterday / doing/ they /at 8 p.m. were/.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Answers

Group 1.

I was playing football in the yard the whole day last Sunday.

Mike and John were playing tennis at 5 p.m. the day before yesterday.

Group 2.

Dan was writing a letter the whole evening yesterday.

We were translating the article at 8 a.m. yesterday.

Group 3.

My father was working in the office from 9 a.m. to 6 p.m. yesterday.

My friends were reading a book the whole day yesterday.

Group 4.

Dolly was watching TV from 5 p.m. to 7 p.m. yesterday.

They were doing homework yesterday at 8 p.m.

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок английского языка в 8-м классе с использованием презентации по теме "Прошедшее длительное время""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Главный бухгалтер

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
