Сабақтың тақырыбы:Түбір мен
қосымша ( пысықтау )
Сабақтың мақсаты:Түбір және қосымша
туралы алған білімдерін пысықтау. Сөз құрамына талдай білуге
үйрету. Жылдам, таза, қатесіз жазуға баулу. Ойлау қабілеттерін дамыту.
Ізденімпаздыққа, тапқырлыққа,бірлікке тәрбиелеу .
Сабақтың көрнекілігі:суреттер, ойындар,
доп, ребустар.
Сабақтың түрі: ойын
сабақ.
Пәнаралық байланыс:математика.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық.
Арайлап
таң атты
Алтын
сәуле таратты.
Күлімдеп
күн келді
Жарқырап
нұр берді
Қайырлы
күн! Сәлеметсіздер ме!
Балалар,
Бүгінгі
қазақ тілі сабағымызға сәттілік тілеп, бір-бірімізге жылы жүзбен қарап, сабағымызды
бастайық.
“Үй жұмысын тексеру.(5 –
жаттығу 127 бет)
Көп
нүктенің орнына тиісті қосымшаны қойып, сөйлемдерді көшіріп жазуға берілген.(сыныпта,
гүлдің, гүлді, айтыстық.)
-Мұраттың
қылығы дұрыс па? (Өз ойларын айту)
Дәптерлерді жинап, екінші дәптерлерді тарату.
-Балалар
бүгін біз қазақ тілі сабағын ойынтүрінде өткіземіз.
Алдымен
мен сендерді үш топқа бөліп алайын
Әр
топ, әр тапсырманы жылдам, және дұрыс орындау керек.
-Мынау қандай фигуралар? (ереже
айтқызу)
-5
ұпай, -4 ұпай, -3 ұпай
-Сендерді
осы фигуралар арқылы бағалаймын.
1.Ойын: “Ойлан да тап”
Сызбадағы
әріптерді мәнге сәйкес тұсқа орналастыру.
I-топ
70-(30+30)ү 46+22
і 80-50 б
(10+10)+30
р 40+35 т
Жауабы: түбір
II-топ
15+(30+40)
е(40+10)-20 н
90
- (70-20)ж 51+15
ә
Жауабы: және.
III
– топ.
35+3
м 46+4 ы 90-30 о 25+2 ш
77-7
с 47-15 қ 80+10 а
Жауабы: қосымша
-Өте
жақсы! Жарайсыңдар!
Әр топты бағалау.
-Балалар,
бүгінгі сабағымызда біз
Түбір
және қосымша тақырыпты пысықтаймыз.
Күн
ретін және тақырыпты жазып алайық.
2. Ойын: “Жасырынған сөз”
Суреттерге
қарап, «Домбыра» сөзді табады.
Көркем жазу: Домбыра
Түзу
отырып аламыз
Дәптер
қиғаш қоямыз
Қолға
қалам, аламыз
Көркем
етіп жазамыз.
Домбыра
сөзді талдау.
Әр топты бағалау.
3. Ойын: “Қай топ жылдам”
1-
жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқып, жатқа жаздыру.
(Сұрақ - жауап)
Ақыл
сөз
Асыл
сөзді іздесең,
Абайды оқы, ерінбе.
Адамдықты
көздесең,
Жаттап,
тоқы көңілге.
Әр топты бағалау.
4. Ойын: “Демалыс” ойыны. Сергіту сәтті.
Әр топты бағалау.
5.Ойын: “Сөз ойла, тез ойла”
-Шеңбер
бойында орналасқан әріптерді жүйесін тауып, екі қатар бойынша геометриялық
фигураларды жинау арқылы сөздерді табу және түбірін белгілеу.
Iтоп
IIтоп
III
топ
Суретші
Тазалық Өнерлі
Дәріхана
Достық Қалалық
Әр топты бағалау.
6.Ойын: “Кім білгір” оқулықпен жұмыс
3
– жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқып беру.
Ғарышкер сөзінің түбірімен қосымшасын анықтау.
-Ғарышкерлерден
кімдерді білесіңдер?
Әр топты бағалау.
7. Ойын: “Қай топ тапқыр”
Оқулықтағы
5 – жаттығу
Көп
нүктенің орнына тиісті сөздерді тауып, сөйлемдерді көшіріп жазу.
Түбір мен қосымшаны анықта.
I
– топ 1сөйлемді
II
– топ 2 сөйлемді
III
– топ 3 сөйлемді жазады.
1) Сабырлы – асықпай, ойлап іс
істейтін адам.
2) Өнегелі – көпке жақсы
үлгілі таратушы.
3) Атақты – бүкіл елге сыйлы,
белгілі.
Әр топты бағалау.
Сабақты
қорыта отырып соңғы ойыны мен танысайық.
8. Ойын: “Ребусты шешу”
Әр
топтан бір оқушы шығады ребусты шешу. Осы сөздермен сөйлем құру
I
– хабарлы сөйлем
II
–сұраулы сөйлем
III
– лепті сөйлем.
Әр топты бағалап. Содан соң жалпы
ұпайларын санап шығу.Озып шыққан топты мадақтау.
-Бүгінгі
сабақта не үйреніп, не білдік?
Үйге:
4 – жаттығу 129 бет
Бағалау:
№ 64
мектеп – лицейі
Орындаған:
Даутбаева А.Б.
Астана 2013