Курсы
Другое
Тэма: Звонкія і глухія зычныя гукі. Іх абазначнне на пісьме.
Мэты:
· Выпрацоўваць правільнае вымаўленне звонкіх зычных на канцы слоў і перад глухімі зычнымі.
· Пазнаёміць з правапісам парных звонкіх-глухіх зычных на канцы слоў і ў сярэдзіне слова перад іншымі зычнымі.
· Вучыць падбіраць праверачныя словы.
· Выхоўваць любоў да роднай мовы.
Абсталяванне: Свірыдзенка, В.І. Беларуская мова: вучэб.дапам. длчя 2-га кл. агульнаадукац. устноў з рус. мовай навучання. У 2 ч. Ч.2/ В. І. Свірыдзенка.-Мінск : Нац. ін-т адукацыі, 2010.-112 с.
Ход урока
1.Арг.момант
|
Добры дзень. Рада вас ўсіх бачыць.
-Скажыце, як вы будзеце працаваць на ўроку? |
Настріваюцца на работу |
||||||||||||||||||
2.Праверка дамашняга задання
|
Адкрыйце сшыткі.
Правяраем дамашня заданне. Вам патрэбна было спісаць і падкрэсліць пару
слоў,якія адрозніваюцца парнымі звонікі-глухімі гукамі .Назваць гукі.
Назавіце гэтыя гукі. Здаём сшыткі. |
Зайка-сайка,
З-с |
||||||||||||||||||
3.Хвілінка чыстапісання
|
Адступіце 2 радкі.
Запішыце дату, класная работа. Злучэнне літар (в) (о)-
злучэнне знізу. Вузкі. Воўк. Воблака. Вузкі- падбярыце слова з
процілеглвым значэннем. Якое правіла беларускай мовы вы бачыце?
Паглядзіце на стужку
літар.Я называю гук,а вы адпаведны . (Вывешваю тэму: Звонкія
і глухія зычныя гукі. Іх абазначнне на пісьме.) Які гук вымаўляем? А вось і мэта нашага ўрока: Пазнаёміцца з правапісам парных звонкіх-глухіх зычных на канцы слоў і ў сярэдзіне слова перад іншымі зычнымі. |
Пішуць
Шырокі
с |
||||||||||||||||||
4.Актуалізацыя ведаў.
|
Успонім
нашы пары. Вам патрэбна скласці літары па глухасці-звонкасці. |
|
||||||||||||||||||
4.Знаемсва з новай тэмай:
|
Адкрыйце падручнікі.Пр.68.Патрэбна
правільна вымавіць гукі на месцы выдзеленых літар. Звярніце ўвагу,як
вымаўляюцца выдзеленные гукі. А пішам?
Як вымаўляюцца гукі на канцы слова і перад глухімі зычнымі ў сярэдзіне слова?
Чытаем правіла. Усе разам. Вярнемся да нашага
слова,вузкі.Дакажыцце,чаму мы павінны напісцаь тут літару (з)?
Якое праверачнае слова? |
Грыбы-грыб п б
як глухія
Трэба змяніць слова так,каб пасля зычнага стаяў галосны гук
Трэба,каб пасля зычнага стаяў галосны. вузенькі |
||||||||||||||||||
5.Фізкультхвілінка. |
На поўначы ад Беларусі жывуць літоўцы і латышы На поўдні ад Беларусі жывуць украінцы
На захадзе ад Беларусі жывуць палякі
На ўсходзе ад Беларусі жывуць расіяне
|
(паднялі рукі ўверх)
(нагнуцца і дакрануцца да падлогі)
(адной рукой пацягнуцца ўбок)
(другой рукой пацягнецца ўбок)
(зрабіць рукамі круг)
|
||||||||||||||||||
6.Работа над тэмай урока.
|
Замацуем атрыманыя веды. Пр 69.Чытаем усе разам,што патрэбна
зрабіць.Пачынаем з першай пары.
Адзін запісвае на дошцы
а іншыя ў сшытку. Чаму?
|
Арэхі-арэх Тму што перад галосным стаіць (х),таму мы пішам (х) |
||||||||||||||||||
7.Замацаванне
|
Пр.70 Чытыем,што
патрэбна зрабіць. Адкрыйце старонку 42.
Будзьце ўважлівы.У рускай мове пара па звонкасці-глухасці (г)- (к), а ў
беларускай (г)-(х)
Пр.71 Разам
прачытаем,што патрэбна зрабіць. Як вы яе разумееце?
Чытаем другую пагаворку
.
|
рэцэпт услых чытаў.першым каштаваў пірог.
(Г) таму, Каб праверыць
слова трэба, пасля зычнага паставіць галосны. Пирог
Трэба змяніць слова так,каб пасля зычнага стаяў галосны гук
Пакуль штосьці не зробішь да канца,не трэба пра гэта гаварыць.
Важней пачуць добрае
слова. |
||||||||||||||||||
8.Падвядзенне вынікаў. Рэфлексія.
|
Лесвіца ведаў. Пастаўце магніцік на
першую ступенку,калі вы ведаеце, з якой тэмай мы працавалі на ўроку. |
Трэба змяніць слова так,каб пасля зычнага стаяў галосны гук
|
||||||||||||||||||
9.Дамашняе заданне.
|
Адкрываем дзеннік,
запісываем дамашняе заданне. Пр.73 с.43 , с. 40 п. Якое правіла вы будзіце выкарыстоўваць,калі вам патрэбна ўставіць літару па глухасуі-звонкасці?
|
Запісываюць.
Трэба змяніць слова так,каб пасля зычнага стаяў галосны гук
|
Настоящий материал опубликован пользователем Янкова Ирина Николаевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалучитель
Файл будет скачан в форматах:
Материал разработан автором:
Кочиева Лина Иналовна
Рэгулярныя дыктанты — гэта інвестыцыя ў паспяховае будучыню вашага дзіцяці! Яны дапамагаюць не толькі добра ведаць беларускую мову, але і развіваюць важныя навыкі, неабходныя для навучання і жыцця.
Дыктанты не проста механічнае спісванне. Дзіця павінна аналізаваць гучанне слоў, успамінаць правілы, і хутка прымаць рашэнні, як пісаць. Гэта актывізуе мысленне і развівае моўныя здольнасці.
Курс повышения квалификации
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Еще материалы по этой теме
Смотреть
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
7 346 450 материалов в базе
Вам будут доступны для скачивания все 323 653 материалы из нашего маркетплейса.
Мини-курс
2 ч.
Мини-курс
3 ч.