Инфоурок Белорусская литература Другие методич. материалыУрок белорусский литературы 3 класс 19-20 тема

Урок белорусский литературы 3 класс 19-20 тема

Скачать материал

Урок 19. Пазакласнае чытанне  «Чалавек без Радзімы, што салавей без песні»

Мэты: Арганізаваць чытанне і разгляд кніг пра адносіны да роднай зямлі, на тэму Радзімы, хлеба, прыродных сімвалаў Беларусі і нацыянальнай культуры беларускага народа.

Папярэдняя работа: чытанне твораў С.Тарасаў “Адкуль пайшлі беларусы”; М.Танк “Родная мова”; У.Карызна “Люблю цябе, Белая Русь”; М.Чарняўскі “Слуцкія паясы”; Э.Агняцвет “Зямля з блакітнымі вачыма”.

Тып: урок-падарожжа. Загадзя рыхтуецца геаграфічная  карта падарожжа з нанесенымі на яе пунктамі прыпынку — тэмамі твораў, якія будуць разглядацца на ўроку.

Ход урока.

I.                   Арганізацыйны момант.

Настаўнік чытае выказванне Уладзіміра Караткевіча:

Я хачу правесці вас па зямлі, якая для мяне – і, мабыць, не толькі для мяне – даражэйшая за ўсё, самы ўтульны і чароўны кут.

Якая яна, мая Зямля? Гэта залатыя палі збажыны з сінімі вочкамі васількоў, дзе горда нясуць свае кроны алені. Гэта бясконцыя жылы рэк, у якіх плешчуцца бабры і рыба на захадзе сонца, і гэта амаль 11 тысяч азёр, чыстых, як усмешка дзіцяці”.

II.                Паведамленне тэмы урока.

- Нестандартны ўрок – урок-падарожжа.

ІІІ. Праца па новай тэме.

* 1 прыпынак “Выстава”.

Мэта: замацаваць уменне мэтанакіравана разглядаць незнаёмыя кнігі.

* 2 прыпынак “Адкуль пайшлі беларусы”.

- Адказаць на пытанне: Чаму ў нашай краіны такая назва – “Беларусь”?

  1. Белая – ад колеру ільняной вопраткі і светлых валасоў жыхароў краіны.
  2. Край людзей, не пакораных ворагамі; белы – значыць вольны.
  3. Зямля белых буслоў, якія, калі ўзляталі, засцілалі неба сваімі крыламі.
  4. Хрысціянская Русь: Русь Белая – значыць праваслаўная.
  5. У далёкія часы ваду называлі словам “русь” ці “рос”, а славяне дадавалі да яго яшчэ адно слова – “белая”, значыць чыстая.

* 3 прыпынак “Родная мова”.

- Слуханне аўдыёзапісу верша.

З якой інтанацыя і з якім настроем чытаюць верш у запісы?

- Конкурс на лепшага чытальніка верша.

- На што падобен верш М.Танка?

Верш Максіма Танка падобен на узнёслы гімн роднай мове, якая ўвабрала ў сябе цэлы свет, усе колеры зямлі і неба, усе гукі — пачынаючы ад птушынага шчэбету і смеху дзяцей і канчаючы шалясценнем ніў і гоманам пушчаў:

* 4 прыпынак Фізкультхвілінка

Я ляжу на траве.                                           Я заплюшчваю вочы,

Пуста-лёгка ў галаве.                                   Сваё цела адпускаю.

Рукі цёплыя, цяжкія,                                    Адчуваю: я лятаю!

Ногі цёплым налітыя.                                  Прылятаю на зямлю

Сонейка прыпесціць хоча.                          І бадзёра устаю!

* 5 прыпынак “Люблю цябе, Белая Русь”.

- Чытанне верша падрыхтаваным вучнем.

- Работа ў парах.

ü  Якім словам можна назваць кватэру ці хату, дзе жывеш ты, твае тата і мама? ___________

ü  Якім адным словам можна назваць і вёску, у якой ты жывеш, і лес, куды ходзіш у грыбы, і рэчку, на якой ловіш рыбу? __________________

ü  Як называецца твая Радзіма? ________________________________

ü  Як называюць хлопчыка, які нарадзіўся і жыве ў Беларусі? ___________________________

ü  Як называюць дзяўчынку, якая нарадзілася і жыве ў нашай краіне? _____________________

Словы-памочнікі: Беларусь, беларусачка (беларуска), дом, Радзіма.

* 6 прыпынак «Зямля  з  блакітнымі  вачамі». 

- Чытанне верша падрыхтаваным вучнем.

- Суаднесці малюнак з радкамі верша.

Шляхам калектыўнага абмеркавання аналізуюцца мастацка-вобразныя сродкі з апорай  на малюнкі,  якія   адпавядаюць  зместу верш аваных  радкоў .

Вызначаецца галоўная думка верша. Вучні спрабуюць выказаць свае меркаванні наконт таго,  якой па характары павінна быць мелодыя  да гэтых  слоў.

* 7 прыпынак “Слуцкія паясы”.

- Прасмотр відэазапісу “Слуцкія паясы”

Што цікавага вы даведаліся пра нашу гістарычную каштоўнасць – слуцкія паясы?

* 8 прыпынак “Якасць”.

З якога твора гэтыя радкі?

- “Ты наша слава, наша казка

Як сонца, добры твой народ.” ( Э.Агняцвет “Зямля з блакітнымі вачыма”)

- “Каб сэрцам і доляй навек парадніцца

З табой, мая чыстая Белая Русь.” (У.Карызна “Люблю цябе, Белая Русь”)

- “З легендаў і казак былых пакаленняў” (М.Танк “Родная мова”)

IV. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія.

9 прыпынак “Вынікі”.

— Якой агульнай, вельмі важнай тэмай былі аб’яднаны творы, што чыталі на ўроку?

Якія словы  — назвы прымет вы можаце падабраць для апісання любімых куточкаў роднага краю?

V. Дамашняе заданне

Папярэдняе заданне да наступнага ўрока пазакласнага чытання «Добры чалавек і жывёлу шкадуе».

 

Тэма 3. Добры чалавек і жывёлу шкадуе.

Урок 20. Ніна Галіноўская. «Ся­бры прыроды»; народ­ныя загадкі пра жывёл

Мэты: Пазнаёміць вучняў са зме­стам і з задачамі новага раз­дзела: чаму навучацца і якія ўменні будуць развіваць.Фарміраваць чытацкія ўменні знаходзіць у вершы з дапамогай   выбарачнага чытання адказы на пытанні настаўніка. Называць герояў твора. Разумець адносіны аўтара да іх. Вызначаць у радках мастацкія словы, настрой і адмет­ насць будовы верша. Назіраць за формай апавядання (хто распавядае: аўтар ці герой?). Вызначаць тэму твора. Фар­муляваць яго асноўную думку. Развіваць кемлівасць і ці­ кавасць да адгадвання народных загадак пра жывёл. З дапамогай схемы вучэбнага дапаможніка спрабаваць складаць свае загадкі пра жывёл.

Ход урока

I.         Арганізацыйны момант.

II.        Паведамленне тэмы урока.

Аналіз старонкі-навігатара да тэматычнага раздзела «Добры чалавек і жывёлу шкадуе».

ІІІ. Праца па новай тэме.

* Чытанне верша настаўнікам.

- Хто апавядае ў вершы: паэт ці юны натураліст? Дакажыце.

* Самастойнае чытанне твора вучнямі спачатку цалкам, а затым па строфах з мэтай падрыхтоўкі да выразнага чытання.

- Куды накіраваліся сябры прыроды? З якой мэтай яны падарожнічаюць? Як гэта іх характарызуе?

* Выбарачнае чытанне.

- Што значыць “У сонейка, у месяца бываем у гасцях”?

- Як вы разумееце сэнс радкоў:

“Зялёна, светла сцелецца

Наш у прыродзе шлях”

* Выразнае чытанне твора вучнямі цалкам, пераход да чытання па строфах.

* Чаму звяры ветліва сустракаюць гэтых вандроўнікаў? Паразважайце.

Фізкультхвілінка

Як толькі сонейка прачнецца,                                (устаць з-за парт)

За справы ўміг яно бярэцца!                                  (кругі рукамі)

Разбудзіць сонных дзетак,                                      (пацерці вочкі)

Сагрэе лес, палетак,                                                (абняць сябе за плечы)

Дасць моцы ўсім, хто хворы,                                 (зрабіць рыўкі рукамі)

І падтрымае ў горы.                                                (паціснуць адзін аднаму рукі)

Я вельмі прашу: "Сонца,                                        (папляскаць у далоні)

Зірні ў наша аконца!”!

* Чытанне і адгадванне загадак на тэму жывёл.

* Тлумачэнне сэнсу прыказак на гэтую тэму (с.63).

* Спроба складання сваіх загадак на тэму жывёльнага свету з дапамогай схемы (прыёмаў пытання, апісання і супрацьпастаўлення) вучэбнага дапаможніка.

IV. Замацаванне ведаў.

* Вуснае апісанне рэпрадукцыі карціны амерыканскага мастака Дональда Золана з серыі «Мілыя

дзеці» па пытаннях вучэбнага дапаможніка.

V. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія.

* Калектыўнае асэнсаванне зместу прыказак.

- Пазнёмцеся з прыказкамі пра адносіны да Радзімы. Растлумачце іх сэнс.

* Якая прыказка вам падабалася больш за ўсё?

VI. Дамашняе заданне

Вывучыць верш Ніны Галіноўскай Ся­бры прыроды на па­мяць .

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок белорусский литературы 3 класс 19-20 тема"

Настоящий материал опубликован пользователем Скрябина Мария Валентиновна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт

  • Скачать материал
    • 12.11.2024 204
    • DOCX 24.5 кбайт
    • Оцените материал:
  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

    Удалить материал
  • Автор материала

    Скрябина Мария Валентиновна
    Скрябина Мария Валентиновна
    • На сайте: 3 года и 4 месяца
    • Подписчики: 0
    • Всего просмотров: 258
    • Всего материалов: 1

Рабочая тетрадь «Литература 5 класс, 3 четверть»

Файл будет скачан в формате:

  • pdf
513
85
04.03.2024
Разработок в маркетплейсе: 36 002
Покупателей: 140 507
Рабочая тетрадь по Литературе для 5 класса (третьей четверти).Рабочая тетрадь включает в себя рабочие листы по темам:1. А.А. Фет. «Чудная картина…», «Весенний дождь», «Вечер», «Еще весны душистой нега»2. И.А.Бунин. «Помню - долгий зимний вечер...»3. И.А.Бунин. «Бледнеет ночь... Туманов пелена...»4. А.А.Блок. «Погружался я в море клевера...»5. С.А. Есенин. «Береза»6. А.П. Чехов. «Лошадиная фамилия»7. А.П. Чехов. «Хирургия»8. М.М. Зощенко. «Галоша»9. М.М. Зощенко. «Встреча»10. К. Паустовский. «Теплый хлеб»11. Произведения отечественной литературы о природе и животных12. А. Платонов. «Корова»13. В.П. Астафьев. «Васюткино озеро». Тема, идея произведения14. Произведения отечественной литературы на тему «Человек на войне»Рабочая тетрадь представляет собой комплект из 14 рабочих листов. В каждом рабочем листе минимум 6 заданий с ответами для удобной проверки.Материал представлен в виде zip-файла. Каждая тема представлена отдельным файлом. Уникальные авторские задания, ответы на которые нельзя найти в Интернете

Краткое описание методической разработки

Рабочая тетрадь по Литературе для 5 класса (третьей четверти).
Рабочая тетрадь включает в себя рабочие листы по темам:
1. А.А. Фет. «Чудная картина…», «Весенний дождь», «Вечер», «Еще весны душистой нега»
2. И.А.Бунин. «Помню - долгий зимний вечер...»
3. И.А.Бунин. «Бледнеет ночь... Туманов пелена...»
4. А.А.Блок. «Погружался я в море клевера...»
5. С.А. Есенин. «Береза»
6. А.П. Чехов. «Лошадиная фамилия»
7. А.П. Чехов. «Хирургия»
8. М.М. Зощенко. «Галоша»
9. М.М. Зощенко. «Встреча»
10. К. Паустовский. «Теплый хлеб»
11. Произведения отечественной литературы о природе и животных
12. А. Платонов. «Корова»
13. В.П. Астафьев. «Васюткино озеро». Тема, идея произведения
14. Произведения отечественной литературы на тему «Человек на войне»

Рабочая тетрадь представляет собой комплект из 14 рабочих листов
В каждом рабочем листе минимум 6 заданий с ответами для удобной проверки.
Материал представлен в виде zip-файла. Каждая тема представлена отдельным файлом.

Уникальные авторские задания, ответы на которые нельзя найти в Интернете

Развернуть описание
Смотреть ещё 5 296 курсов

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
