Инфоурок Начальные классы КонспектыУрок "Есептер шыгару" (4класс)

Урок "Есептер шыгару" (4класс)

Скачать материал

Математика

Сабақтың тақырыбы: Текше және оның көлемі.

Білімділік:  денелердің көлемі, көлемді өлшеу бірлідктері туралы түсініктерін кеңейту, текше мен тіктөртбұрышты параллелепипедтің көлемі туралы түсініктерін қалыптастыра отырып, көлемді фигуралардың көлемін есептеп табу ережесін меңгерту;
Міндеттері: 1)Оқушыларды шапшаңдықққа, ұқыптылыққа, шыншылдыққа, өз бетінше тапсырмаларды орындап, нәтижеге жете білуге тәрбиелеу;
2) танымдық ойындар арқылы шығармашылық, танымдық қабілеттерін, логикалық ойлауын жетілдіру, өздіктерінен қорытынды шығара білуге машықтандыру;
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту сабағы
Құралдар:
көлемді фигуралар макеттері,   есептер жазылған кестелер.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Әдіс-тәсілдер: «Азық-түлік дүкені»дидактикалық ойыны, ЖЕСО, ТжДБО, СТОү, ОБжК, ОүБ, ОмОЖТ.

Оқыту нәтижесі: көлемді фигуралардың көлемін есептеп табу ережесін меңгереді.

Кезеңдері

әдістер

Уа

қыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Психологиялық ахуал

ОмОЖТ

Мен бәрін жасай аламын!
Бүгінгі күн тамаша!
Мен өзімді жақсы сезінудемін!
Менің көңіл күйім керемет!
Мен сабақ оқуға дайынмын!
Мен өзіме сенімдімін!

Кезек-кезек айтады, қайталайды

Білу

АКТ

«Артық фигураны тап»
Проблемалық сұрақ қою:
Біздің отырған сынып бөлмесінің ішінен менің қолымдыағы текше мен тіктөртбұрышты параллелепипдтің қанша орны алып тұруы мүмкін? Яғни оның көлемінің қанша екендігін қалай білуге болады? Оны білу үшін жаңа тақырыпқа назар аударайық.

Қорытынды: мұнда артық фигуралар – текше мен тіктөртбұрышты парллелепипед, себебі олар көлемді фигуралар, қалғандары жазық фигуралар екенін анықтайды.

Түсіну

ОБжК

8м     

Текше мен тіктөртбұрышты параллелепипедтің макеттері көрсетіліп, олардың көлемін қалай табу керектігі айту.
Көлемнің өлшем бірліктері:
1 см = 1 сантиметр куб
Бұл – қабырғалары 1 см текше
1 дм = 1 дециметр куб
Бұл – қабырғалары 1 дм текше
1 м = 1 метр куб
Бұл – қабырғалары 1 м текше
Текшенің көлемін табу үшін оның қырын көбейткіш ретінде үш рет алып көбейтіп, көбейтіндінің мәнін табу керек.
V = a*a*a = а

Тіктөртбұрышты параллелепипедтің көлемін табу үшін, ұзындығын, енін, биіктігін көбейту керек.
V = a*b*h

Сергіту сәті

ОмОЖТ

Музыкалық сергіту сәтін өткізу

Жаттығулар жасайды.

Қолдану

 

ЖЕСО

№2. Берілген текшелердің көлемін табу
1) V = 2 см*2 см*2см = 8 см
2) V = 5 см * 5 см * 5 см = 125 см
3) V = 8 см * 8 см * 8 см = 512 см

Өз бетімен, жұпта, топта талдайды. Фигураның периметрін, ауданын табады, бір-бірінің есептерін тексереді.

Талдау

ЖЕСО

 Сыныпта 20 оқушы бар. Әр оқушыға дәптер, қалам және сызғыш сатып алынды. Барлық дәптер, қалам, сызғыш үшін қанша төленді?

Тиімді тәсілді қолдана отырып, есепті шығарады.

а) 20 *20 = 400
ә) 6 *20 = 120 400 + 200 +120 = 720
б) 10 * 20 = 200

Жинақтау

СТОү

1. Қыры 3 см текшенің көлемі неге тең?
2. Тіктөртбұрышты параллелепипедтің неше қыры бар?
3. Текшенің неше жағы бар?
4. Қыры а см болатын текшенің көлемі неге тең?
5. Текшенің жақтары қандай фигура?
6. Шаршының қабырғасы 7 см. Ауданы неге тең?
7. Тіктөртбұрышты параллелепипедтің өлшемдерін жаз
8. Ең үлкен үш таңбалы санды жазу

 Дұрыс жауаптар:
1. 27 см
2. 12
3. 6
3
4. а см
5. Шаршы
2
6. 49 см
7. Ұзындығы, ені, биіктігі
8. 999

Бағалау

ТжДБО

ОБОүБ

Кесте бойынша есептер құрастыру

а

4 см

16 см

150 м

b

2 см

10 дм

?

Һ

1 см

?

2 м

V

?

160

900

Оқушылар кестені толтырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Математика

Сабақтың тақырыбы: Массаны өлшеу. Масса бірліктерінің арақатысы.

Мақсаты: Мемлекеттік стандарты деңгейде білім, білік, дағдыларын меңгерту, масса бірліктер туралы білімдерін кеңейту.
 Міндеті:  танымдық ойындар арқылы шығармашылық, танымдық қабілеттерін, логикалық ойлауын жетілдіру, өздіктерінен қорытынды шығара білуге машықтандыру;
Құралдар:
карточкалар,  есептер жазылған кестелер.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Модульдер: АКТ,  ЖЕСО, ТжДБО, СТОү, ОБжК, ОүБ, ОмОЖТ.

Оқыту нәтижесі: масса бірліктеріне байланысты есептерді шығаруға үйренеді.

Кезеңдері

әдістер

Уа

қыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Психологиялық ахуал

ОмОЖТ

Мен бәрін жасай аламын!
Бүгінгі күн тамаша!
Мен өзімді жақсы сезінудемін!
Менің көңіл күйім керемет!
Мен сабақ оқуға дайынмын!
Мен өзіме сенімдімін!

Кезек-кезек айтады, қайталайды

Білу

АКТ

Қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастыру.

А) Кеспе -8 кг-нан 6 ж

Жарма -7 кг-нан 9 ж         неше кг-ға арт?

Берілген бойынша есептер құрастырады.

Түсіну

ОБжК

8м     

А) Бірдей 7 жәшікте 42 кг өрік бар. Осындай 2 жәшікте неше кг өрік бар?

Ә) 45 л шырынды 9 банкаға бөліп құйды. 30 л шырынды бөліп құю үшін, осындай неше банка қажет?


Шартын жазады, шығарылуын талдайды.

Сергіту сәті

ОмОЖТ

Музыкалық сергіту сәтін өткізу

Жаттығулар жасайды.

Қолдану

 

ЖЕСО

Дүкеннің кондитерлік бөлімінде 18 кг карамель болды. Сатушы карамельді әр қалташаға 2 кг-нан бөліп салды. 4 қалташа сатылды.

-Неше қалташа шықты?

-Неше кг карамель сатылды?

-Неше қалташа қалды?

-Неше кг карамель қалды?

Өз бетімен, жұпта, топта талдайды. Сұрақтарға жауап беру үшін өрнектер құрастырады, бір-бірінің есептерін тексереді.

Талдау

ЖЕСО

. Сыныпта 20 оқушы бар. Әр оқушыға дәптер, қалам және сызғыш сатып алынды. Барлық дәптер, қалам, сызғыш үшін қанша төленді?
а) 20 *20 = 400
ә) 6 *20 = 120 400 + 200 +120 = 720
б) 10 * 20 = 200

Тиімді тәсілді қолдана отырып, есепті шығарады.

Жинақтау

СТОү

(Ауызша) Есептерді шығарту.

-Асқабақтың массасы 6 кг-ға тең. Жарты асқабақтың салмағы нешеге тең?

-Жарты асқабақтың массасы 2 кг-ға тең.

1 асқабақтың массасы нешеге тең?

-Кітаптың  6 бетті құрайды. Кітапта барлығы неше бет бар?

 Топта ойлана отырып, тапсырманы орындайды.


Бағалау

ТжДБО

ОБОүБ

Есепті шығару, кері есеп құрастыру.

 

Жеміс ағашынан  жиналған алманың үштен бір бөлігі 8 кг-ды құрайды. Ағаштан неше кг алма жиналып алынды?

Оқушылар кері есеп құрастырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Математика

Сабақтың тақырыбы: Массаны өлшеу. Масса бірліктерінің арақатысы.

Мақсаты: Мемлекеттік стандарты деңгейде білім, білік, дағдыларын меңгерту, масса бірліктер туралы білімдерін кеңейту.
 Міндеті:  танымдық ойындар арқылы шығармашылық, танымдық қабілеттерін, логикалық ойлауын жетілдіру, өздіктерінен қорытынды шығара білуге машықтандыру;
Құралдар:
карточкалар,  есептер жазылған кестелер.

Сабақтың түрі: пысықтау сабағы

Модульдер: АКТ,  ЖЕСО, ТжДБО, СТОү, ОБжК, ОүБ, ОмОЖТ.

Оқыту нәтижесі: масса бірліктеріне байланысты есептерді шығаруға үйренеді.

Кезеңдері

әдістер

Уа

қыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Психологиялық ахуал

ОмОЖТ

Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де.

Қуанайық достарым –

Арайлап атқан күнге!

Бірге айтады, қайталайды

Білу

СТОү

Қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастыру.

Атжалман күніне 40 г

Оған 180 г-нан 2 қапшық жем-?күн

Берілген бойынша есептер құрастырады.

Түсіну

ОБжК

8м     

Есепті толықтыр және шығару.

1-ші күні 70 кг,

2-ші күні ...есе артық алма жиналды. 3-ші күні 2-ші күнге қарағанда ...жәшік артық жиналды. 3-ші күні неше км алма жиналды?

Шартын жазады, шығарылуын талдайды.

Сергіту сәті

ОмОЖТ

Музыкалық сергіту сәтін өткізу

Жаттығулар жасайды.

Қолдану

 

ЖЕСО

Салыстыр.

3ц -200 кг * 800 кг : 2

700 кг * 7 ц

1 т * 400 кг +5 ц

6 ц * 50 кг + 200 кг

Өз бетімен, жұпта, топта талдайды. Сұрақтарға жауап беру үшін өрнектер құрастырады, бір-бірінің есептерін тексереді.

Талдау

АКТ

Бақшадан 400 кг картоп
а) 20 *20 = 400
ә) 6 *20 = 120 400 + 200 +120 = 720
б) 10 * 20 = 200

Тиімді тәсілді қолдана отырып, есепті шығарады.

Жинақтау

СТОү

Фермер 4ц қияр жинады. Оның  бөлігін жәшіктерге салды. Әр жәшікке 10 кг қияр салынса, неше жәшікті толтыруға болады? Фермер неше кг қиярды жәшікке салған жоқ?

 Топта ойлана отырып, тапсырманы орындайды.


Бағалау

ТжДБО

ОБОүБ

Есепті шығару, кері есеп құрастыру.

 Кг      Болғаны -   кг-нан       жәшік

Әкеткені - ? кг-нан         жәшік

Қалғаны ? кг

Оқушылар кері есеп құрастырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Математика

Сабақтың тақырыбы: Ауданды өлшеу. Аудан бірліктерінің арақатысы.

Мақсаты: Оқушылардың білім – білік дағдыларын қалыптастыра отырып, ауданның жаңа өлшем бірліктері туралы қатынас туралы түсінік қалыптастыру, есептеу және өз бетімен жұмыс істей білу дағдыларын жетілдіру, интеллектуалдық қиындықтарды жеңе білу білу және өзін - өзі бағалай білуге тәрбиелеу.
Міндеті: Оқушылардың ынта – жігерін, алғырлығы мен шапшаңдығын, танымдылық дағдыларын арттыра отырып, шығармашылыққа жетелеу.
Құралдар: карточкалар,  есептер жазылған кестелер.

Сабақтың түрі: пысықтау сабағы

Модульдер: АКТ,  ЖЕСО, ТжДБО, СТОү, ОБжК, ОүБ, ОмОЖТ.

Оқыту нәтижесі: ауданның жаңа өлшем бірліктерін пайдаланып, есептерді шығаруға үйренеді.

Кезеңдері

әдістер

Уа

қыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Психологиялық ахуал

ОмОЖТ

Менің көңіл күйім керемет!
Мен сабақ оқуға дайынмын!
Мен өзіме сенімдімін!

Кезек-кезек айтады, қайталайды

Білу

АКТ

Тіктөртбұрыштың периметрі 16 см-ге тең. Егер бір қабырғасы 2 см болса, онда оның 2-ші қабырғасы неше см болады?

Берілген өлшем бойынша  тіктөртбұрыштың ауданын есептейді.

Түсіну

ОБжК

8м     

Қабырғалары 2 см және 4 см болатын тіктөртбұрыш сыз. Оның периметрін табу.

?

Фигураны сызады, шығарылуын талдайды.

Сергіту сәті

ОмОЖТ

Музыкалық сергіту сәтін өткізу

Жаттығулар жасайды.

Қолдану

 

ЖЕСО

Шаршының қабырғасы 2 см-ге тең. Одан қабырғасы 4 есе артық болатын шаршының периметрі неге тең? Осындай шаршының ауданын табу.

Өз бетімен, жұпта, топта талдайды. Сұрақтарға жауап беру үшін өрнектер құрастырады, бір-бірінің есептерін тексереді.

Талдау

ЖЕСО

Фигураның қабырғаларын өлшеу және периметрін табу.

                                                       

Берілген фигуралардың ауданын өлшейді, периметрін табады.

Жинақтау

СТОү

(Ауызша) Есептерді шығарту.

-Ауданы 81 квадрат метр, ұзындығы 9 м бақты қоршау үшін бағбанға неше м дуал керек?

 Топта ойлана отырып, тапсырманы орындайды.


Бағалау

ТжДБО

ОБОүБ

Есепті шығару.

Кілем дүкенінде сатып алушыға 2 кілем ұсынылды. Біреуінің қабырғалары 4м және 3м болатын тіктөртбұрыш, ал 2-шісінің қабырғалары 5м болатын шаршы пішінді кілем. Қай кілемнің ауданы артық?

Оқушылар есепті шығарады.

 

 

Математика

Сабақтың тақырыбы:

Есептер. Шамалардың бірліктері: ұзындықтың,  массаның, ауданның, көлемнің (сыйымдылықтың).

Мақсаты: Оқушылардың білім – білік дағдыларын қалыптастыра отырып, ұзындықтың, массаның, ауданның , көлемнің  өлшем бірліктері туралы қатынас туралы түсінік қалыптастыру, есептеу және өз бетімен жұмыс істей білу дағдыларын жетілдіру, интеллектуалдық қиындықтарды жеңе білу білу және өзін - өзі бағалай білуге тәрбиелеу.
Құралдар: карточкалар,  есептер жазылған кестелер.

Сабақтың түрі: пысықтау сабағы

Модульдер:   ЖЕСО, ТжДБО, СТОү, ОБжК, ОүБ, ОмОЖТ.

Оқыту нәтижесі: ауданның жаңа өлшем бірліктерін пайдаланып, есептерді шығаруға үйренеді.

Кезеңдері

әдістер

Уа

қыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Психологиялық ахуал

ОмОЖТ

Менің көңіл күйім керемет!
Мен сабақ оқуға дайынмын!
Мен өзіме сенімдімін!

Кезек-кезек айтады, қайталайды

Білу

АКТ

Топтарға өздік жұмысы ретінде тапсырма беру.

1-топ

2-топ

20 ∙ 5

200 : 2

458-278

562+346

30 ∙ 7

500 : 5

890-456

123+635

Берілген тапсырманы әрқайсысы өз бетімен орындайды, бір –бірін тексереді.

Түсіну

ОБжК

8м     

Тіктөртбұрыш салу, оның бір қабырғасы 2 см, ал екінші қабырғасы 4 есе артық.

Фигураны сызады, шығарылуын талдайды.

Сергіту сәті

 

Музыкалық сергіту сәтін өткізу

Жаттығулар жасайды.

Қолдану

 

ЖЕСО

Ағам 43 л компотты банкаларға құюы керек. Ол үшін литрлік 7 банкаға компот құйды. Неше литр компот қалды?

Өз бетімен, жұпта, топта талдайды. Сұрақтарға жауап беру үшін өрнектер құрастырады, бір-бірінің есептерін тексереді.

Талдау

ЖЕСО

Жұмысшы еденге төсеу үшін, бөлме ауданына тең линолеум сатып алуы керек және арқалық шығатын бөлігін одан қиып алуы қажет.

Берілген фигуралардың ауданын өлшейді, пайдалы бөлігінің ауданын табады.

Жинақтау

ТжДБО

Итмұрын 10 г

Отбасы 4 адам

Күн 30

Қанша итмұрын қажет?

 

 Топта ойлана отырып, тапсырманы орындайды.


Бағалау

СТОү

 

ОБОүБ

Бағдарлама жасап амалды орындау.

1т:  (75-15)+(27-18-9)+26)=

2т: (75-15+27)-18-(9+26) =

3т: 75-(15+27)-(15-8)+26=

Оқушылар есепті шығарады.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок "Есептер шыгару" (4класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Патентовед

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
