Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Урок " Формы земной поверхности"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Урок " Формы земной поверхности"

библиотека
материалов

Тема. Форми земної поверхні України


Мета. Формувати поняття: рівнина, горб, яр, балка, гори.

Удосконалювати вміння працювати в парах і групах.

Розвивати вміння порівнювати, знаходити спільні і відмінні ознаки.

Виховувати любов до природи рідного краю

Обладнання: фізична карта України, глобус,

навчальна презентація


ХІД УРОКУ

І. Створення емоційно-сприятливого мікроклімату на занятті

Ось дзвіночок нас скликає

На улюблений урок.

Тут крокуємо степами,

Тут пливемо ми морями,

Тут вивчаємо країну-

Нашу славну Україну.

(Який це урок?)


Україна! Чарівний і неповторний край. Неможливо відвести очей від її широких полів, від тихих заводей річок із вербами, від густих лісів, сповнених ароматами, від хлібородних степів Донбасу. Це симфонія природи, звуки якої хвилюють в усі пори року: гірські схили і долини з невеличкими селами і містами – то засніжені, то полум'яні в осінньому вбранні, то заквітчані навесні, то яскраво-зелені влітку

Увага на екран( презентація « Моя Україна»)Слайд2

Прекрасна природа нашої Батьківщини


II Мотивація навчальної діяльності учнів.

Повідомлення теми і мети уроку

-Щоб краще вивчити природу нашої країни, пропоную вам відправитися в експедицію. Згодні? Хто знає, що таке експедиція?

(експедиція – це подорож з певним завданням) Давайте спробуємо визначити що ми будемо вивчати під час експедиції

1.Показ глобуса. Фронтальна бесіда

- Чи знаєте ви, що це таке? (це глобус)

- Пригадайте, що таке глобус? (модель нашої планети Земля)

- Яку форму має Земля?

- Чому поверхню Землі зображено різним кольором? (різні форми поверхні зображено різними кольорами)

- Що зображено зеленим кольором? (рівнини)

- Що зображено жовтим та коричневим кольорами? (гори)

- Перед вами фізична карта України Слайд3

- Якщо уважно придивитися, то кордони нашої Батьківщини окреслюють територію у формі серця. А які кольори присутні на фізичній карті України?

-Як ви гадаєте, що ми будемо вивчати під час експедиції?.

- Так під час експедиції ми познайомимося з основними формами земної поверхні України.

Кожний член експедиції отримає « Маршрутний лист», де буде записувати свої спостереження.

ІІІ. Фенологічні спостереження

Перед тим як розпочати подорож, треба послухати, що нам розкажуть синоптики. Будь ласка!

Вправа «Мікрофон»( три учні повідомляють про погоду)

1. Народні прикмети

У народі кажуть:

Прийшов грудень, приніс студень.

У грудні сонце на літо, а зима на мороз повертають.

Грудень рік кінчає, а зиму починає.


2. Народний календар :

12 грудня- Парамона, ПередАндрія.

Ранок красний – бути грудню ясним.

Сніг на Парамона – бути заметілям до Миколиного дня.


3. Прогноз погоди Сьогодні на території Міста Кіровське очикується хмарна з проясненням погода. Сонечко усміхнеться усім перехожим. Температура повітря____. Опади не очикуються. Морозець лагідно почервонить щічки тим, хто вийде прогулятися. Хай цей день буде для всіх вдалим і радісним.

-Дякую синоптикам за корисну інформацію.

ІV. Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання

Хочу перевірити, вашу готовність до експедиції. Працюєте з тестами(2 варіанти)

Тести

  1. На якому материку розташована Україна?

а) Африка; б) Євразія; в) Австралія.

2) Які моря омивають береги України?

а) Карибське; б) Балтійське; в) Чорне; г) Азовське.

3) Які річки протікають територією України?

а) Дніпро; б) Дністер; в) Нева;

4)Яка протяжність кордону України?

а) 10200 км; б) 6500 км; в) 7643км.

5) Які гори розташовані на території України?

а) Анди; б) Карпати; в) Кавказькі; г) Кримські.

6) Скільки країн мають спільні кордони з Україною?

а) 15; б) 7; в) 9

Самоперевірка: ( Слайд4)







V Вивчення нового матеріалу ( Слайд 5)

- Подивіться, будь ласка, на фотографії краєвидів нашої Батьківщини. (полтавська рівнина, Кримські гори, придніпровська височина, гори Карпати). Порівняйте їх. Чи можете ви сказати, що таке рівнина, а що таке гори?

- Порівняйте наш висновок з визначенням у підручнику.


1.Робота за варіантами:

І варіант Шукає відповідь на питання «Що таке рівнини?» на с.107 (підручник «Я і Україна» Т.М.Байбара, Н.М.Бібік

ІІ варіант Шукає відповідь на питання «Що таке гори?» на с.109

Відповіді учнів.

З давнини люди заселяли рівнини. Чому? ( На них легко будувати міста, прокладати дороги, розробляти землі, вирощувати врожаї )

Рівнини поділяються на низовини і височини. Низовини позначаються на карті зеленим кольором, а височини – жовтим і світло-коричневим.

2.Самостійна робота з підручником

А зараз зробимо привал. Пропоную вам попрацювати з науковим джерелом (підручником). Прочитати с. 107-108 і визначити , які низовини і височини є на території України.

3.Работа в парах

- Працюємо в парах. Треба заповнити маршрутний лист «Низовини і височини»


















Перевірте свої маршрутні листи . (Слайд6)

4. Демонстрація фізичної карти України.

Вчитель показує височини і низовини.

5. Вправа Картографи ( 1 учень біля дошки, а інші в парі під диктовку вчителя показують низовини і височини)

6. Фізхвилинка. (Слайд)

Щоб продовжувати наш маршрут треба відпочити.

7.Розповідь вчителя з елементами бесіди (Слайд)

На рівнинах зустрічаються горби. Це підвищення висотою до 200м, а іноді близько 500м ( Слайд)

- Розглянь малюнок горба. Назви його частини ( зроби запис у маршрутному листі) Слайд

- Досить часто на рівнинах можна побачити заглиблення – яри та балки.

Яр – це велике заглиблення з крутими схилами на поверхні землі.

Хто знає, як утворюються яри?

Яри руйнують поверхню Землі, через те, що можуть рости, тобто збільшуватись. Та можна з ними боротися. Як? ( Слайд)

  • малі яри закопують і висаджують в цьому місці траву, дерева;

  • орють поперек схилів;

  • на краях ярів садять дерева і кущі.


Через багато років круті схили ярів заростають рослинами, і яри перетворюються на балки – великі заглиблення з пологими схилами, що вкриті рослинністю.


8.Вправа Порушена послідовність . Ось ми підійшли до найнебезпечнішого і найцікавішого етапу експедиції. А куди ми підійшли ви дізнаєтесь, коли прочитаєте слово ( Слайд)

Р А О Г

9.Робота з підручником(робота в групах)

Так це гора. Гори небезпечна форма земної поверхні. Тому зробимо привал, попрацюємо з науковою літературою (підручником) С. 111 – 112.

В гори поодинці не ходять, тому працюємо групами.

Згадайте правили роботи у групі.

Завдання: Обговорити те, про що прочитали за питаннями. Підготувати відповідь на виділене в кінці питання. Презентувати відповідь буде 1 представник, з яким не страшно підніматися в гори.

1 група– Що таке гора?

2 група– Назвати частини гори.( Позначити у маршрутному листі)

3група– Продовжити речення «У горба і гори однакова будова, але різна … (висота)»

4група - Які бувають гори за висотою?

5 група– Карпатські гори( де розташовані, найвища гора)

6 група– Кримські гори ( де розташовані, найвища гора)

Ми з вами покорили найвищу форму земної поверхні. Це гори.

VI.Презентація груп (супровождується слайдами )

Ми з вами покорили найвищу форму земної поверхні. Це гори.



Фізхвилинка А зараз трішки відпочинемо.

Станьте, глибоко вдихніть.

До гори ми всі йдемо.

Ось – підніжжя, ось – вершина,

Лівий схил і правий схил.

Піднімаймось на вершину,

Оглядаймо навкруги .

Уявіть, що всі ви – гори.

Покажіть своє підніжжя, вершину, правий схил крутий, а лівий схил – пологий.

VIІ. Закріплення та осмислення знань

1.Загадка

Відгадайте, про яку форму земної поверхні йдеться у загадці?

Радо глянути навкруг:

І дорогу, й поле, і луг –

Все далеко й добре видно.

На просторах цих безлистих

Зустрічаються горби,

Також балки, і яри. (Рівнина)

- Як поділяються рівнині? ( Низовини, височини)

2.Гра «З’єднай стрілочками» (робота з картками)

Яр – ділянка земної поверхні, високо піднята над рівнинами.

Рівнина – заглиблення, круті схили, вриті рослинами.

Гора – територія суші, яка має рівну поверхню.

Балка – велике заглиблення з крутими схилами, що може рости.

Перевірка

3. Кросворд «Говерла» (робота в парах)

Вписати у клітинки кросворда назви форм земної поверхні, що зустрічаються в Україні, та відгадати по вертикалі назву гори.






2











е






3










л






4










4. Бесіда про форми земної поверхні місцевості рідного міста

Ось ми і повертаємося в наше рідне місто. Давайте подумаємо з вами, на якій земній поверхні розташоване наше місто. Слайд

Наше місто Кіровське розташоване на Донецькій височині.

Ось ми бачимо копальня « Комсомолець Донбасу» розташована на височині, А це ми в поході спускаємося з пагорба по схилу. Який це схил? Слайд

Є у нас яри і балки.

Наша подорож закінчилась. Підведемо підсумок. Слайд


VIII Підсумок уроку

Вправа «Мікрофон»

  • Мені сподобалось…

  • Тепер я знаю …


IX Домашнє завдання Слайд

Опрацювати статтю підручника (с.107–110)

Практичне завдання.


X Рефлексія

  • Подумайте і визначте якість своєї роботи на уроці.

У різних місцях класу висять ілюстрації «Рівнина», «Пагорб», «Гора»,


Ті діти, хто згоден з висловлюванням:

«На уроці мені було нецікаво, я слухав неуважно, матеріал уроку не зрозумів»,

прикріпіть «Веселого туриста» (малюнок), на «Рівнині».


Ті учні, хто вважають:

«Я уважно слухав, але зрозумів не все; знання, отримані на уроці не зможу використовувати в житті», прикріпіть «Веселого туриста» до «Горба».


Ті учні, які впевнені, що «Я уважно слухав. Я все зрозумів. Я можу скористатися отриманими на уроці знаннями», прикріпіть « Веселого туриста» до «Гори».


Майже всі «Веселі туристи» опинилися на горі, значить, ви відмінно попрацювали, і тепер вам будь-які гори будуть по плечу.


hello_html_544e20b4.gif



Автор
Дата добавления 31.05.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров82
Номер материала ДБ-105698
Получить свидетельство о публикации

Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs
