Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Другое / Конспекты / Урок - гра, присвячена святу "Великдень" на тему "Дієслово : загальне значення, синтаксична роль"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Другое

Урок - гра, присвячена святу "Великдень" на тему "Дієслово : загальне значення, синтаксична роль"

библиотека
материалов



ДІЄСЛОВО: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ

Мета: повторити й поглибити знання учнів про дієслово як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак дієслова; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити дієслова в текстах, визначати їх роль у реченнях; розвивати творчі вміння використовувати дієслова у власних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу привернути увагу дітей до культурних та традиційних скарбів України.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Культура мовлення і стилістика: використання в мовленні дієслів, переклад з російської мови, запам’ятання прислів’їв.

Текст (риторичний аспект): удосконалення вмінь відновлювати деформоване висловлювання, уставляючи потрібні за змістом форми дієслова.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).

Обладнання : на дошці записана тема, з правої сторони ілюстрація про свято Великоднє. Стоїть стіл, на ньому рушник, корзина с крашанками й паска, ікони й свічка . Інноваційний писок для пасочок ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Настановчо-мотиваційний етап

Психологічна настанова щодо вивчення теми «Дієслово». Прослухати пісню М. Бурмака «Писанку розмалюю» Учні самостійно формулюють тему уроку, спираючись на прослухану пісню та підказки вчителя. Відкривається дошка на якій записано тему уроку «Дієслово : загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.»

III. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Оголошення епіграфа уроку

На дощці епіграф, ілюстрація свята Великодня, стіл, прикрашений рушниками. «Треба берегти як зіницю ока безцінну культурну спадщину нашого народу.»

О. Гончар

IV. Актуалізація опорних знань hello_html_3bc644e5.jpg Колективна робота з текстом. Складання асоціативної корзини

  • Прочитати текст. Визначити тему й основну думку, посилаючись на текст.



Історію свого народу можна пізнати, вивчаючи його звичаї, традиції. В усіх народів світу існує повір’я, що той, хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми і Богом. Отож давайте сьогодні продовжимо вивчати народні традиції, пов’язані з найулюбленішим весняним святом християн – святом Пасхи або Великоднем. Син Бога приніс себе в жертву за гріхи людей і спокутував їх своїми стражданнями. Саме слово «паска» у перекладі з грецької означає «страждати». Але це світле й радісне свято воскресіння Сина Божого Ісуса Христа.

  • Пригадати, які морфологічні ознаки властиві дієсловам. Відповідь проілюструвати, прикріпивши відповідні морфологічні ознаки до асоціативної корзини (на дощці) .

  • Виписати з тексту 5 дієслів. Поставити до них запитання. Визначити синтаксичну роль, визначити особу (робота з таблицями: форми дієслів) hello_html_m2d5610b1.jpg

* Лінгвістичний експеримент. Вилучити всі дієслова з опрацьованого тексту. Зробити висновок про те, яку роль виконують дієслова у мовленні.

V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

Дослідження-гра

  • * Як ми вже сказали, головним на Великдень є паска. Давайте приготуємо пасочку, нам знадобиться для цього : яйця, борошно, молоко, дріжджі, родзинки, має бути чисто в оселі, а у господині гарний настрій. Який у вас настрій ?! Ми приготуємо нашу пасочку з інноваційного пісочку .Завдяки цій грі ми дізнаємося про види дієслів. * Прочитати текст, виписати прислів’я, знайти дієслова, визначити їх граматичні категорії: вид і час, рід, число, особу та синтаксичну роль (користуватися таблицею) hello_html_316820a5.jpg

Останній тиждень перед Великоднем називають Білим, Чистим або Вербним. У ці дні у господарстві все чистять, прибирають, білять хату, розмальовують піч. А у Вербну неділю святять вербу в церкви і нею хльоскають друзів, дітей, примовляючи: «Верба бє – не я бю, за тиждень – Великдень, уже недалечко – червоне яєчко» «Будь здоров, як вода, будь багат, як земля».

IV. Фізхвилинка. Учні по черзі вербою легенько хлопають по спині , плечам один одного, говорячи слова : «Не я бю – верба бє, за тиждень Великдень, уже недалечко – червоне яєчко».



V . Відтворення деформованого тексту Переклад з російської на українську мову.

  • Прочитати. Відновити деформований текст, уставивши на місці крапок потрібні за змістом дієслова у відповідній формі. Так семья … особенное место в жизни человека. Папа и мама … нам жизнь, … нас ,… колыбельные, … ,что хорошо, а что плохо, … к традициям своего народа и семьи, словом, … нас.

  • Довідка : займають, даює, співаю, привчають, вчать, доглядаємо, виховую, любити, поясніть.

Синтаксична п’ятихвилинка

Змініть прикметники на дієслова :

-Румяну пасочку спекла мама. Писанка червона. Вчитель : такі частини мови називаються особливою формою дієслова - це дієприкметник і дієприслівник. Це тема нашого наступного уроку.

VI . Перевірка домашньої роботи. Учні підготували повідомлення на тему «Легенди створення крашанок» Після виступу роздати писанки учням для того, щоб вони билися крашанками, промовляючи : «Христос воскрес – Воістину воскрес». VII . Систематизація й узагальнення знань. Рефлексія.

Подумати і дати відповіді на запитання:

1. Що вам сподобалося сьогодні на уроці?

2. Що нового ви дізналися сьогодні про дієслово?

3. Чи було щось незрозуміле?



VIII . Домашнє завдання за рівнями.

На оцінку 3 : Підготувати повідомлення в науковому стилі на тему «Дієслово як частина мови».

На оцінку 4 – 5 : Скласти міні-розповідь про пам’ятку архітектури вашого міста (населеного пункту). Визначити синтаксичну роль ужитих дієслів.



Автор
Дата добавления 03.05.2016
Раздел Другое
Подраздел Конспекты
Просмотров58
Номер материала ДБ-065408
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
